„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Itálie navrhuje rozdělení Evropy

Autor: odjinud | Publikováno: 4.11.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni zaslal vedení pěti zakladatelských zemí EU dopis s revolučním návrhem: aby Německo, Francie, Belgie, Holandsko a Lucembursko založily společný separátní „klub“.

„Vyrůstal jsem s představou dvourychlostní Evropy, avšak dnes nastala zřejmě chvíle postavit Evropu v podobě dvou protínajících se kruhů. V místě průsečíku může existovat společná měna a společné podmínky integrace podle různých parametrů, včetně vojenského", píše ministr.

Dopis byl uveřejněn na webu italského ministerstva zahraničí.

Profesor katedry mezinárodních vztahů university Luiss Guido Carli Raffaele Marchetti komentoval tuto ministrovu iniciativu pro Sputnik.

Marchetti: Je to pokus italské vlády stát se znovu centrem světové politiky. Byla totiž částečně odstraněna od procesů na úrovni EU a tímto dopisem se Itálie, z hlediska geopolitiky, znovu hodlá chopit iniciativy, snaží se znovu tak či jinak hrát znovu aktivní a významnou úlohu.

Je zřejmé, že EU zažívá velmi komplikované období související s ekonomickou krizí a geopolitickou nestabilitou, především v Africe, na Blízkém Východě a na Ukrajině, a to všechno je pro EU zkouškou, protože těchto problémů využívají opoziční populistické a nacionalistické strany ve svém boji o křesla ve vládě. Předvedly to výsledky voleb v Polsku.

Pominuly časy, kdy nováčkové EU z Východní Evropy dělali to, co jim nařídil Berlín nebo Paříž. Dnes těmto nařízením odporují.

Itálie proto navrhuje vrátit klub zakladatelských zemí EU, jež mají historickou váhu a užívají stejnou měnu euro (čímž pozbyly částečně své suverenity), a pokusit se vytvořit na tomto základě menší skupinu, která může být později rozšířena o další státy, jež s ní souhlasí v různých otázkách.

Jde prakticky o návrat k staré myšlence dvourychlostní Evropy.

Budou mít ostatní státy možnost připojit se k této skupině, například používat stejnou měnu, provádět stejnou migrační politiku a pod.? Myšlenka spočívá v tom, že akceptuje-li země tento způsob integrace, přirozeně zapadne do této skupiny, avšak každý jednotlivý stát má sám řešit, jaký podíl suverenity je ochoten postoupit EU.

 

Převzato ze cz.sputniknews.com

Klíčová slova: Německo  | EU  | Itálie
4630 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v Mnichově

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Profesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých„Magor, cvok. Blb? Ne, to není. On je…“ Jaromír Soukup drsně vyjel po novináři. Znáte ho
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny