„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Itálie navrhuje rozdělení Evropy

Autor: odjinud | Publikováno: 4.11.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni zaslal vedení pěti zakladatelských zemí EU dopis s revolučním návrhem: aby Německo, Francie, Belgie, Holandsko a Lucembursko založily společný separátní „klub“.

„Vyrůstal jsem s představou dvourychlostní Evropy, avšak dnes nastala zřejmě chvíle postavit Evropu v podobě dvou protínajících se kruhů. V místě průsečíku může existovat společná měna a společné podmínky integrace podle různých parametrů, včetně vojenského", píše ministr.

Dopis byl uveřejněn na webu italského ministerstva zahraničí.

Profesor katedry mezinárodních vztahů university Luiss Guido Carli Raffaele Marchetti komentoval tuto ministrovu iniciativu pro Sputnik.

Marchetti: Je to pokus italské vlády stát se znovu centrem světové politiky. Byla totiž částečně odstraněna od procesů na úrovni EU a tímto dopisem se Itálie, z hlediska geopolitiky, znovu hodlá chopit iniciativy, snaží se znovu tak či jinak hrát znovu aktivní a významnou úlohu.

Je zřejmé, že EU zažívá velmi komplikované období související s ekonomickou krizí a geopolitickou nestabilitou, především v Africe, na Blízkém Východě a na Ukrajině, a to všechno je pro EU zkouškou, protože těchto problémů využívají opoziční populistické a nacionalistické strany ve svém boji o křesla ve vládě. Předvedly to výsledky voleb v Polsku.

Pominuly časy, kdy nováčkové EU z Východní Evropy dělali to, co jim nařídil Berlín nebo Paříž. Dnes těmto nařízením odporují.

Itálie proto navrhuje vrátit klub zakladatelských zemí EU, jež mají historickou váhu a užívají stejnou měnu euro (čímž pozbyly částečně své suverenity), a pokusit se vytvořit na tomto základě menší skupinu, která může být později rozšířena o další státy, jež s ní souhlasí v různých otázkách.

Jde prakticky o návrat k staré myšlence dvourychlostní Evropy.

Budou mít ostatní státy možnost připojit se k této skupině, například používat stejnou měnu, provádět stejnou migrační politiku a pod.? Myšlenka spočívá v tom, že akceptuje-li země tento způsob integrace, přirozeně zapadne do této skupiny, avšak každý jednotlivý stát má sám řešit, jaký podíl suverenity je ochoten postoupit EU.

 

Převzato ze cz.sputniknews.com

Klíčová slova: Německo  | EU  | Itálie
4972 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Celonárodní karanténa je cestou do pekel. Apelujme i v této pozdní hodině na politiky, aby okamžitě otevřeli školy, obchody i restauraceKoronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Virus totálního blbství: USA se zničí samy. Učit se budete jen o islámu a černoších. Pryč s hnusnou evropskou rasistickou klasikou! Na sever Čech přichází stále více Romů ze Slovenska. Za stěhováním jsou hlavně výrazně vyšší sociální dávky a pro muže dostupná práce načerno

Eurabia.cz

Byla to ministryně za KDU-ČSL, kdo zrušil českou civilní obranu a proto jsme dnes bez ochranyKorona: Došlo na imigranstké čtvrti. "Tyranie menšiny"! Povolat armádu !

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Podpora migrace na západě Evropy kvůli zjevné neochotě migrantů podrobit se omezením, zkomplikuje průběh epidemie. Co se stane, až následná hospodářská krize omezí jejich sociální podporu...Přežije EU pandemii?

ParlamentniListy.cz

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopisSlavný Čech udeřil: Karanténa? Teď můžete pozorovat, kdo je kokot. Největší bojovníci za něčí práva a za menšiny řvou, že nemůžou chodit ven!
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny