„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Válka proti hotovosti a řízený pád newyorské burzy

Autor: Michal Semín | Publikováno: 25.10.2015 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace

Blížící se konec října připomíná po desetiletí událost, jež se mnohým současníkům zdá natolik vzdálená, že si její „updatované“ repete nedovedou ani v těch nejčernějších snech představit. Přitom pravděpodobnost, že k němu v nebližších týdnech či měsících dojde, je – za splnění určitých podmínek - vysoce pravděpodobná. O čem je řeč? O náhlém krachu newyorkské burzy, jenž se do reálné ekonomiky promítl deset let trvající depresí a zdecimováním velké části americké a evropské střední třídy.

Klíč k pochopení v učebnicích nenajdeme

Hledáme-li vysvětlení příčin tohoto prudkého zhroucení finančních trhů a následné hospodářské krize, pak si s mainstreamovými učebnicemi ekonomických dějin asi nevystačíme. Dočteme se v nich, že za prudkým pádem hodnoty akcií stál velký počet příliš levných úvěrů, umožňujících nákupy akcií i lidem s velmi nízkými příjmy, neexistence pojištění vkladů či restriktivní politika FED v prvních týdnech krize, vynucená zlatým standardem. To vše je jistě pravda, nikoli však celá. A jak to tak bývá, to, co je v nich zamlčeno, je často hlavním klíčem k pochopení celé řady důležitých souvislostí. A - ekonomové prominou - k jeho nalezení není ani třeba být promovaným odborníkem na složité aspekty vládnoucího finančního systému. Už proto, že zde nejde jen o peníze, ale primárně o moc.

Řízený pád newyorkské burzy

Podstatnou úlohu ve vzniku finančních krizí tehdy i dnes hrají centrální banky. Ta americká je ve skutečnosti kartelem největších bankovních domů, historicky spjatých s ne více než osmi rodinami, jejichž zájmy ovlivňují evropskou a tedy i světovou politiku již pěknou řádku let.  Představitel jedné z nich, M. A. B. Rothschild, kdysi řekl:„Dejte mi moc nad penězi a nemusím se starat o to, kdo tvoří zákony.“

V této větě je obsaženo mnohé z toho, co potřebujeme vědět, abychom pochopili, proč došlo k pádu burzy nejen v roce 1929, ale i v roce 2008. I k té, která je opět za dveřmi. Náhlý prodej akcií ve středu 24. října 1929 nespustili drobní akcionáři, přilákaní na burzu v předchozích letech vidinou pohádkových zisků, ale lidé jako Bernard Baruch či hlavní architekt FEDu a Rothschildův agent J. P. Morgan. A rovněž s vidinou pohádkových zisků - na účet miliónů zbídačelých Američanů a Evropanů. Dnes se tomu eufemisticky říká „vedlejší škody“…

Podobný scénář i v roce 2008

Za jediný týden přišla burza o třetinu své hodnoty. Kdo stál v první linii prodejců, nakupoval krátce na to ještě větší objemy, než kterých se včas zbavil, tentokrát však za hubičku. Tak jako na podzim 2008, kdy se kapitáni globálního kasína rozhodli obětovat jednu ze svých vlajkových lodí banku Lehman Brothers, aby posílili jiná plavidla své pirátské flotily. Rozdíl oproti roku 1929 byl snad jen v tom, že bez vazby dolaru na zlato mohl tehdejší guvernér FED Ben Bernanke „tisknout“ libovolné množství peněz. Na záchranu nejen burzy, ale všech těch investičních bank a jejich managementů, jejichž nezodpovědná úvěrová politika prozatím největší finanční bublinu v moderních dějinách zplodila.

Ano, prozatím. Po relativně krátkém výplachu totiž začala nominální hodnota amerických akcií opět šplhat, aby z hodnoty 6469, na kterou se zřítila z dosud rekordních 14164 bodů, přesáhla v únoru letošního roku hranici neuvěřitelných 18200. Jinými slovy – ideální příležitost pro další odsátí virtuálního i reálného majetku od střední investorské třídy k Rothschild&comp.

Nedávným rozhodnutím americké centrální banky úrokové sazby nezvýšit však byl vyslán signál, že se obří majetkový transfer prozatím odkládá. Proč, to se můžeme zatím jen dohadovat.

Válka proti hotovosti

Možná také proto, že to, o co banksteři usilují ještě více, než je velikost jejich jmění, je politická moc. A té lze dnes dosáhnout i jinak, než dosavadní politikou centrálními bankami vyvolávaných finančních krizí, při nichž dochází k dalšímu mocenskému posílení globálních oligarchických struktur.

Jednou z možností, jak dosáhnout stejného cíle jinými prostředky, je (v Protiproudu také již několikrát pojednaný) scénář rušení hotovosti (bankovky, mince). Není totiž lepší způsob, jak dosáhnout totální kontroly nad finančními transakcemi a chováním „spotřebitelů“. Negativní úrokovou sazbou či jinými nástroji by „spořitelé“ byli nuceni k neustálé cirkulaci peněz a v případě potřeby by bylo možné prostřednictvím kapitálové kontroly a bail-inů (vysávání bankovních účtů) omezit komukoli přístup k vlastním penězům. V takovém finančním režimu by „runy na banku“, ohrožující stabilitu celého finančního systému, byly opravdu minulostí. Cenou za to je definitivní ztráta zbytků ekonomické svobody.

Nebezpečná karetní hra

Ať už k tomu dojde za rok či za deset let, jsme již na tento krok - či spíše skok – delší dobu psychologicky připravováni. Aniž si to vůbec uvědomujeme. Také jste si již zvykli platit všude kreditními či debetními – pokud možno bezkontaktními - kartami? Dáváte přednost internetovému bankovnictví a e-shopům před platbou v hotovosti v kamenných obchodech? No vidíte, jak dobře spolupracujeme.

Další příklady? Firma Apple vyvíjí I-Phone, sloužící jako elektronická peněženka. Mávnete v obchodě svým miláčkem nad čtečkou a zboží je vaše. Jiné společnosti pro změnu pracují na tom, abyste nemuseli používat vůbec nic – jen vaši dlaň. Říkají tomu biometrická karta… Máme v sobě dostatek sebezáchovného instinktu, abychom se tomuto čelnému útoku na naše soukromí – prostřednictvím našeho přirozeného sklonu k pohodlí – dokázali ještě vůbec ubránit?

Osvobozující blackout?

Nevěšme však hlavu, ještě není vše ztraceno. Čím je elektronizace našich životů „dokonalejší“, tím je i celý systém, umožňující naše totální zotročení, zranitelnější. Považme, co by se tak asi dělo, kdyby energetické sítě vyřadil na delší dobu z provozu elektromagnetický puls či jen trochu silnější výron slunečních paprsků.

Když našim (pra)dědečkům nešel celý týden proud, nic hrozného se nestalo. Zatopili v kamnech, rozsvítili petrolejku, zařízli králíka či zašli k sousedům pro mléko, do práce šli pěšky. Nám by se však život změnil k nepoznání. Nejen však nám, ale i JIM. Životními podmínkami bychom se sice vrátili daleko před éru našich pradědečků, nečekal by nás však život nevolníka pod neustálým elektronickým dohledem Velkého bratra.

Nebo snad víte o jiné než "katastrofické" variantě, jak se životu v totalitní „bezhotovostní společnosti“ účinně vyhnout? Což takhle jen pasivně nečekat, až nám TO spadne na hlavy a začít se aktivně dožadovat občanských svobod? Pár nástrojů na to ještě zbývá.

 

Převzato z Protiproud.cz

Klíčová slova: USA  | peníze  | ekonomika
6295 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneObrana hotovosti

euPortal.cz

Z USA přicházejí každý den nové zprávy o šílených a ještě šílenějších akcích sluníčkářů a „bojovníků proti rasismu“ a člověk už ani nestačí sledovat, co vše z historie a tradic ničí či chtějí zničit...V meste Breda na juhu Holandska znesvätili vandali monument, predstavujúci Pannu Máriu Czestochowsku nápisy Black lives matter

Eurabia.cz

Okamura chtěl řešit vyhrožování Němců, ale poslanci KDU-ČSL, ANO, ČSSD a Pirátů mu to zakázaliRakousko: Ministryně pro integraci je mimo. Imigranti odmítají jednat o příměří

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Šéf nadace: Bílý muž může za nejděsivější války a krutosti v historii. Ale i za objevy. Nemá za sebe na planetě náhraduPsychiatr varuje: Agenti Nového světového řádu, ničení soch. Nestačí jim jen převyprávět dějiny, oni musí gumovat osobnosti!
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny