„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Vojenské manévry ve Spojených státech. Texas jako nepřátelské území

Autor: Michal Semín | Publikováno: 19.7.2015 | Rubrika: VOJENSTVÍ
Ilustrace

Svět kolem nás je ve varu. Kam pohlédneme, tam se buď válčí, nebo se k nějakému střetu schyluje. Je málo takových konfliktů, v nichž dnes nemají prsty Američané. Nadešel čas, kdy budou američtí vojáci nasazeni i proti vlastním spoluobčanům?

Operace „vnitřní nepřítel“?

Na území devíti amerických států (Texas, Colorado, Nové Mexiko, Arizona, Nevada, Utah, Kalifornie, Mississippi, Florida) dnes začíná vojenské cvičení nazvané Jade Helm 2015. Jak svým rozsahem, tak i délkou trvání – 2 měsíce – je natolik výjimečné, že si zaslouží pozornost nejen americké veřejnosti, ale i té naší.

Mnozí Američané se obávají, že toto cvičení je předehrou či přímo příležitostí k vyhlášení stanného práva na území USA. Teroristický útok podobný 11. září, rozsáhlá přírodní katastrofa či hrozící pád „finančního letadla“, jenž by Ameriku uvrhl do ještě horší hospodářské krize, než po kolapsu burzy v roce 1929 - to vše by mohlo poskytnout státní moci příležitost k drastickým zásahům do občanských svobod Američanů.

Největší obava z vyhlášení stanného práva panuje v Texasu. Patrně proto, že tento stát se stále ještě relativně svobodomyslnou společností byl organizátory cvičení označen, spolu s Utahem, za „nepřátelské území“. Mluvčí speciálních armádních sil se tuto obavu pokusil rozptýlit tvrzením, že oněch více jak 1200 elitních amerických vojáků bude při Jade Helm nacvičovat zvláštní operace, určené pro mise v zahraničí.

Ani toto ujištění však široce sdílené podezření mezi místními obyvateli rozptýlit nedokázalo. Zvláště když součástí cvičení je „nezpozorované proniknutí mezi civilisty a monitorování jejich chování a postojů“. Je totiž jen obtížně představitelné, že by se něco takového mohlo americkému vojákovi, ať už bílému či černému, dařit v oblastech, v nichž dnes Američané „humanitárně“ bojují.

Vojenská cvičiště s maketami amerických měst

Je tedy vysoce pravděpodobné, že americká armáda bude nacvičovat – a jistě nikoli poprvé – zásah na území USA proti vlastnímu obyvatelstvu. Svědčí o tom i existence vojenských základen, kde se američtí vojáci prohánějí po ulicích s anglickými názvy, v nichž jsou makety kostelů a typických amerických budov a obchodů. Je tedy dosti naivní se domnívat, že v těchto uměle vybudovaných městech speciální jednotky cvičí na zásah proti Islámskému státu v Iráku či Sýrii.

Stanné právo nejspíš nehrozí

Opravdu se tedy mají Američané během letošního léta obávat toho nejhoršího? Není to příliš pravděpodobné. Nelze samozřejmě vyloučit, že v průběhu Jade Helm dojde k událostem, jež Spojené státy k vyhlášení stanného práva zas o nějakou tu politickou míli přiblíží. Ostatně i k útokům z 11. září či 7. července (Londýn), stejně jako k atentátu při bostonském maratónu došlo „náhodou“ v den, kdy se vojenská cvičení konala.

Je však více důvodů domnívat se, že k žádným spektakulárním akcím amerických bezpečnostních složek proti vlastnímu obyvatelstvu v průběhu tohoto léta nedojde. Jedním z nich je příliš velká pozornost, jež je cvičení Helm věnována. Kdyby chtěl Obamův režim nahnat texaské disidenty či jiné občany USA do internačních táborů FEMA, jichž je v prý Americe již přes 800, použil by k tomu spíše nějakou „falešnou vlajku“, nikoli oficiálně ohlášené vojenské cvičení.

Rizika konspiračních teorií

I proto, že pořadatelé manévrů oznámili, že novinářům nebude pozorovací účast na cvičeních umožněna, budou se americká alternativní média nejspíš předhánět v tom, které z nich přinese senzačnější informaci z „bojiště“.

Problém nastane ve chvíli, kdy se na kalendáři objeví datum 16. září 2015 a žádné stanné právo vyhlášeno nebude. Potom hrozí, že se se někteří čtenáři od svobodných médií začnou odklánět s povzdechem, že ani jim nelze věřit. To však nebude jediný zisk, který si Obamova administrativa připíše na účet.

Mapování nepřítele

Patrně ten největší lze odvodit ze samotného názvu vojenského cvičení. K označení Jade Helm se pojí mnohými komentátory opomíjená slova „Master the Human Domain“, tedy „vládnout lidské dimenzi.“ A z nich lze nejspíš vyčíst povahu i cíl celé operace.

V posledních letech se i ve sféře vojenských zpravodajských služeb čím dále tím více rozvíjí to, co známe z činnosti služeb civilních – mapování si nepřátelského terénu analýzou činností, postojů, preferencí, kultury a zájmů místního obyvatelstva.

Armádní experti oprávněně tvrdí, že dlouhodobý úspěch vojenských zásahů se odvíjí především od důkladné znalosti místního prostředí. Také proto se na průběhu Jade Helm mají podílet i civilní silové složky, spadající pod americké ministerstvo vnitra. Rozsáhlá letní operace na americkém jihozápadě má tedy za cíl nejen nácvik bojových operací, ale i sběr dat o místních občanech a jejich analýzu.

„Vyšlou skupiny účastníků cvičení v civilu do ulic měst a budou zjišťovat, jak se jim daří pohybovat se bez toho, že by byli někým odhaleni“, řekl v rozhovoru pro Houston Chronicle zástupce šerifa Roys Boyd.

Znepokojení texaského guvernéra

Americké úřady nejspíš stojí o to, aby v souvislosti s Jade Helm vznikaly různé protestní iniciativy a internetové „konspirační teorie“. Umožní jim získávat informace o náladách mezi lidmi a vystopovat ty osoby, jež je pomáhají vytvářet. V případě opravdové operace proti občanům pak zásahová komanda budou předem vědět, jaké dveře rozrazit jako první.

Že vojenské cvičení může být pro americké občany hrozbou, svědčí i rozhodnutí guvernéra státu Texasu Grega Abbotta: „Nařídil jsem Státní gardě, aby průběh Jade Helm 15 monitorovala a jednala v zájmu uchování ústavních práv, soukromého vlastnictví a občanských svobod našich občanů“. Protestní hlasy posílily i vůči Jade Helm kritické výroky populárního herce a experta na bojová umění Chucka Norrise.

Převýchovné tábory jsou nachystány

Doufejme tedy, že se nenaplní ty nejčernější scénáře, stejně jako dosud prázdné internační tábory, o jejichž existenci není sebemenších pochyb. Stačí se jen odvolat na únik dokumentu FM 3-39.40 Internment and Resettlement Operations v roce 2013, z něhož se lze dozvědět, že tyto tábory jsou nejen internační, ale i pracovní (str. 277) a že jejich smyslem je nejen zadržování „nepřizpůsobivých“, ale i jejich převýchova („re-education“).

Úřady na tento únik reagovaly tvrzením, že jde výlučně o pravidla, určená pro tábory na cizím území řízené Američany (jako by to již samo osobě nebylo dostatečně skandální) a že se tedy amerických občanů žijících v USA nijak netýkají. V tom případě nedává příliš smysl, když se na stránkách 24 a 38 píše o spolupráci vedení táborů s americkým ministerstvem vnitra a Federální agenturou pro krizové události (FEMA), jejíž pole působení je omezeno na území USA. Také není příliš pravděpodobné, že by cizí zajatci měli „social security number“ (obdoba našeho občanského průkazu), o němž se píše na straně 146.

V polovině září snad budeme vědět, k čemu cvičení Jade Helm 15 směřovalo. Jedním si však můžeme být jisti již dnes – k ochraně svobod vlastenecky smýšlejících Američanů, se zděšením sledujících proměnu jejich země v policejní stát, určitě ne.

 

Převzato z Protiproud

Klíčová slova: USA  | válka  | zbraně
3691 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Dotační socialismus nás žene do pekelPrávo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie

euPortal.cz

Radši se nechá mlátit Afričanem? Aby nebyl radši označen za xenofoba a rasistu? Podívejte se na otřesné videoAmerické impérium praská ve všech švech

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Zní to šíleně, ale „dějeBIS“ navazuje na nacisty. Přesně toto se dělalo se školními osnovami za protektorátu, píše Jaroslav BaštaObsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny