„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Na Ukrajině se konal oficiální koncert na počest SS Galizien. Podívejte se, jaké kapely vystoupily. Žádní skinheads (+ video)

Autor: Testosteron | Publikováno: 19.6.2015 | Rubrika: KULTURA
Ilustrace

7. června se Ivano-Frankivsku konal koncert na počest divize SS Galizien. Přítomní také minutou ticha uctili padlé členy SS Galizien.

„Dnes vzdáváme čest všem hrdinům, kteří bojovali za svobodu a nezávislost Ukrajiny,“ uvedla konferenciérka vystoupení souborů zpívajících o SS Galizien.

SS Galizien byla zřízena 28. dubna 1943, kdy Němci tváří v tvář situaci na východní frontě upustili od vysokých rasových nároků a snažili se tvořit jednotky Waffen-SS i z členů méně hodnotných národů.

Navzdory na Ukrajině rozšířenému mínění, že SS Galizien měla bojovat za svobodu a nezávislost země, členové divize neslibovali věrnost Ukrajině a jejímu národu, ale německému vůdci Adolfu Hitlerovi: „Po celý život budu věrný Adolfu Hitlerovi jako velikému vůdci německých ozbrojených sil, velikého Německa a nové Evropy.“

Němci se v souvislosti s divizí vyhýbali pojmům „ukrajinský“ a „Ukrajina“, místo toho používali termín „Galizien“, tedy „Halič“.

Většinu velení divize tvořili navíc Němci a, co je obzvlášť pikantní, v SS Galizien platil zákaz používání ukrajinštiny.

Příslušníci SS Galizien se kromě bojů se sovětskou Rudou armádou podíleli i na čistkách neukrajinského obyvatelstva.

Zdroj: youtube.com, kresy.pl

Klíčová slova: Německo  | nacionalismus  | Ukrajina  | Majdan
5703 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny