„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zfalšovali Rusové fotografie malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou? Německý kriminalista: je to hádání z kávové sedliny

Autor: odjinud | Publikováno: 6.6.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Metody, jichž použil portál Bellingcat pro zkoumání družicových fotografií předložených Ruskem na potvrzení své verze katastrofy MH17, neobstojí před žádnou kritikou, prohlásil v interview pro časopis Der Spiegel odborník pro soudní fotografii z Hamburku Jens Kriese.

Několik dní poté, co malajsijské letadlo Boeing 777, které letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, havarovalo v červenci minulého roku na území Ukrajiny, předložil ruský Generální štáb údaje objektivní kontroly. Kosmické snímky jednotlivých míst dislokace prostředků PVO ozbrojených sil Ukrajiny pořízené v den katastrofy, potvrzovaly, že letadlo mohlo být sestřeleno ukrajinskou raketou.

Později dospěli výzkumníci ze skupiny Bellingcat k závěru, že ruské Ministerstvo obrany „manipulovalo" digitálními obrázky, které byly zpracovány pomocí počítačového programu Photoshop.

„Metoda použitá Bellingcatem neobstojí před žádnou kritikou. Opírá se v základě na tzv. ELA analýzu. Tato metoda není vědecká a je subjektivní", řekl kriminalista.

Podle jeho slov, pomocí této metody se dají určit menší odchylky od originálu, které vznikají při uložení fotografií ve formátu JPEG. Je možno je představit v barvách. Pozorovatel musí v tomto případě rozhodnout, jestli se liší vzorek tak značně, že je možno učinit závěr o manipulaci, anebo je tato odchylka barevnou nuancí vzniklou možná v důsledku fotografování objektu, například oblaků.

Aby učinil jednoznačný závěr o falzifikaci snímků, musel Bellingcat disponovat originálními fotografiemi, tvrdí odborník.

„Říkají: „Metadata svědčí o tom, že byly fotografie zpracovány ve Photoshopu. Z čehož vyplývá, že byly tam dodány nějaké oblaky, aby něco zakryly". Ve skutečnosti odvolání na to, že bylo v metadatech použito Photoshopu, nic nedokazuje. Rusové přece museli použít nějakého programu, aby připravili tyto fotografie pro publikaci: dodali mj. rámce a textové bloky, které obecenstvu vysvětlují obsah fotografií. V tom může být příčina odchylek, anebo se objevily kvůli tomu, že fotografie byly několikrát ukládány ve formátu JPEG", říká Kriese.

„Za války umírá pravda jako první. Každá strana konfliktu se snaží něco dokázat. Nemůžeme vědět, jestli ukazují tyto obrázky právě to, o čem tvrdí Moskva. Podobná „analýza" však také nic nedokazuje, necháme-li stranou růst popularity portálu Bellingcat", prohlásil kriminalista.

Dopravní Boeing 777 malajsijské letecké společnosti Malaysia Airlines (Amsterodam-Kuala Lumpur) se zřítil 17. července loňského roku v Doněcké oblasti. Na jeho palubě bylo 298 lidí, včetně 192 občanů Nizozemí, všichni zahynuli.

 

Převzato ze http://cz.sputniknews.com/

Klíčová slova: manipulace  | válka  | Rusko  | Ukrajina
2538 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Dvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019Bilderberg! Známe agendu a účastníky letošního setkání šedých korifejů ve Švýcarsku

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Viděli jste někdy větší příklad arogance a zpupnosti? Poslanec ODS Pavel Žáček hájí fašistické banderovce, kteří masově sadisticky vraždili Čechy, Poláky i Židy, a odporně překrucuje historii a relativizuje zločiny banderovců

Eurabia.cz

Studie: brutální islamizace v britských věznicíchImigranti v detenčním centru se vzbouřili: chtějí kapesné

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Pamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupostLetná je rozcvička. Babiše to nejhorší čeká za 153 dnů. Má se na co těšit, nebudou mu stačit smajlíky s kupičkami lejn, co prý rozesílá
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny