„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zfalšovali Rusové fotografie malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou? Německý kriminalista: je to hádání z kávové sedliny

Autor: odjinud | Publikováno: 6.6.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Metody, jichž použil portál Bellingcat pro zkoumání družicových fotografií předložených Ruskem na potvrzení své verze katastrofy MH17, neobstojí před žádnou kritikou, prohlásil v interview pro časopis Der Spiegel odborník pro soudní fotografii z Hamburku Jens Kriese.

Několik dní poté, co malajsijské letadlo Boeing 777, které letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, havarovalo v červenci minulého roku na území Ukrajiny, předložil ruský Generální štáb údaje objektivní kontroly. Kosmické snímky jednotlivých míst dislokace prostředků PVO ozbrojených sil Ukrajiny pořízené v den katastrofy, potvrzovaly, že letadlo mohlo být sestřeleno ukrajinskou raketou.

Později dospěli výzkumníci ze skupiny Bellingcat k závěru, že ruské Ministerstvo obrany „manipulovalo" digitálními obrázky, které byly zpracovány pomocí počítačového programu Photoshop.

„Metoda použitá Bellingcatem neobstojí před žádnou kritikou. Opírá se v základě na tzv. ELA analýzu. Tato metoda není vědecká a je subjektivní", řekl kriminalista.

Podle jeho slov, pomocí této metody se dají určit menší odchylky od originálu, které vznikají při uložení fotografií ve formátu JPEG. Je možno je představit v barvách. Pozorovatel musí v tomto případě rozhodnout, jestli se liší vzorek tak značně, že je možno učinit závěr o manipulaci, anebo je tato odchylka barevnou nuancí vzniklou možná v důsledku fotografování objektu, například oblaků.

Aby učinil jednoznačný závěr o falzifikaci snímků, musel Bellingcat disponovat originálními fotografiemi, tvrdí odborník.

„Říkají: „Metadata svědčí o tom, že byly fotografie zpracovány ve Photoshopu. Z čehož vyplývá, že byly tam dodány nějaké oblaky, aby něco zakryly". Ve skutečnosti odvolání na to, že bylo v metadatech použito Photoshopu, nic nedokazuje. Rusové přece museli použít nějakého programu, aby připravili tyto fotografie pro publikaci: dodali mj. rámce a textové bloky, které obecenstvu vysvětlují obsah fotografií. V tom může být příčina odchylek, anebo se objevily kvůli tomu, že fotografie byly několikrát ukládány ve formátu JPEG", říká Kriese.

„Za války umírá pravda jako první. Každá strana konfliktu se snaží něco dokázat. Nemůžeme vědět, jestli ukazují tyto obrázky právě to, o čem tvrdí Moskva. Podobná „analýza" však také nic nedokazuje, necháme-li stranou růst popularity portálu Bellingcat", prohlásil kriminalista.

Dopravní Boeing 777 malajsijské letecké společnosti Malaysia Airlines (Amsterodam-Kuala Lumpur) se zřítil 17. července loňského roku v Doněcké oblasti. Na jeho palubě bylo 298 lidí, včetně 192 občanů Nizozemí, všichni zahynuli.

 

Převzato ze http://cz.sputniknews.com/

Klíčová slova: manipulace  | válka  | Rusko  | Ukrajina
2466 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Dotační socialismus nás žene do pekelPrávo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologie

euPortal.cz

Radši se nechá mlátit Afričanem? Aby nebyl radši označen za xenofoba a rasistu? Podívejte se na otřesné videoAmerické impérium praská ve všech švech

Eurabia.cz

Další případ násilí francouzské policie: Střelili muže do hlavy a přišel o oko. Tohle si nedovolili ani komunisti v 1989 u nás!Spisovatel Petr Hampl přeje Okamurovi konkurenci na politické scéně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Lepšolidé, pijavice z neziskovek. Lidem vadí právě tahle kavárenská partička. Neprobouzejte Krakena, varuje do kavárny bývalý poslanec a televizák Zdeněk SoukupDvacet let od velké dezinformace NATO. Zpochybňovaný masakr vedl přímo k bombardování Jugoslávie
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny