„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zfalšovali Rusové fotografie malajsijského letu MH17 nad Ukrajinou? Německý kriminalista: je to hádání z kávové sedliny

Autor: odjinud | Publikováno: 6.6.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Metody, jichž použil portál Bellingcat pro zkoumání družicových fotografií předložených Ruskem na potvrzení své verze katastrofy MH17, neobstojí před žádnou kritikou, prohlásil v interview pro časopis Der Spiegel odborník pro soudní fotografii z Hamburku Jens Kriese.

Několik dní poté, co malajsijské letadlo Boeing 777, které letělo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, havarovalo v červenci minulého roku na území Ukrajiny, předložil ruský Generální štáb údaje objektivní kontroly. Kosmické snímky jednotlivých míst dislokace prostředků PVO ozbrojených sil Ukrajiny pořízené v den katastrofy, potvrzovaly, že letadlo mohlo být sestřeleno ukrajinskou raketou.

Později dospěli výzkumníci ze skupiny Bellingcat k závěru, že ruské Ministerstvo obrany „manipulovalo" digitálními obrázky, které byly zpracovány pomocí počítačového programu Photoshop.

„Metoda použitá Bellingcatem neobstojí před žádnou kritikou. Opírá se v základě na tzv. ELA analýzu. Tato metoda není vědecká a je subjektivní", řekl kriminalista.

Podle jeho slov, pomocí této metody se dají určit menší odchylky od originálu, které vznikají při uložení fotografií ve formátu JPEG. Je možno je představit v barvách. Pozorovatel musí v tomto případě rozhodnout, jestli se liší vzorek tak značně, že je možno učinit závěr o manipulaci, anebo je tato odchylka barevnou nuancí vzniklou možná v důsledku fotografování objektu, například oblaků.

Aby učinil jednoznačný závěr o falzifikaci snímků, musel Bellingcat disponovat originálními fotografiemi, tvrdí odborník.

„Říkají: „Metadata svědčí o tom, že byly fotografie zpracovány ve Photoshopu. Z čehož vyplývá, že byly tam dodány nějaké oblaky, aby něco zakryly". Ve skutečnosti odvolání na to, že bylo v metadatech použito Photoshopu, nic nedokazuje. Rusové přece museli použít nějakého programu, aby připravili tyto fotografie pro publikaci: dodali mj. rámce a textové bloky, které obecenstvu vysvětlují obsah fotografií. V tom může být příčina odchylek, anebo se objevily kvůli tomu, že fotografie byly několikrát ukládány ve formátu JPEG", říká Kriese.

„Za války umírá pravda jako první. Každá strana konfliktu se snaží něco dokázat. Nemůžeme vědět, jestli ukazují tyto obrázky právě to, o čem tvrdí Moskva. Podobná „analýza" však také nic nedokazuje, necháme-li stranou růst popularity portálu Bellingcat", prohlásil kriminalista.

Dopravní Boeing 777 malajsijské letecké společnosti Malaysia Airlines (Amsterodam-Kuala Lumpur) se zřítil 17. července loňského roku v Doněcké oblasti. Na jeho palubě bylo 298 lidí, včetně 192 občanů Nizozemí, všichni zahynuli.

 

Převzato ze http://cz.sputniknews.com/

Klíčová slova: manipulace  | válka  | Rusko  | Ukrajina
2930 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Klaus: Relativní nebezpečnost tohoto koronaviru – ve srovnání s řadou dalších nemocí a zdravotních rizik pro obyvatele naší země i celé planety – není mimořádně vysokáV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Migranti se musí kvůli viru přestěhovat do hotelů a letovisek s wi-fi v každém pokoji, zařizuje jim pokroková německá neziskovkaJak pomoci „živnostníkům-samoživitelům“

Eurabia.cz

Albánští muslimové terorizují Řeky a EU k tomu mlčí!Ukázka brutálních útoku uprchlíku na řecké pohraničníky ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

„Teroristi nenosí roušku”. Petr Hampl jasně: Merkelová zavolala a Babiš... Dávejme pozorTo už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny