„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

USA začaly okupaci světového fotbalu. Vyřizují si účty s Ruskem?

Autor: odjinud | Publikováno: 29.5.2015 | Rubrika: ZA OPONOU
Ilustrace

Řada funkcionářů FIFA byla zadržena v Zürichu v předvečer každoročního kongresu, na kterém měly proběhnout volby prezidenta organizace. Joseph Blatter, který FIFA už 17 let vede, měl všechny šance na znovuzvolení.

Všichni zatčení jsou občany zemí Latinské Ameriky od Uruguaje do britských Kajmanských ostrovů. I když zatčení provedli Švýcaři, došlo k němu na základě žádosti USA. Oficiální zdůvodnění žádosti o extradici do USA jsou následující: korupční peníze procházely přes americké banky.

Nicméně, otázka vydání funkcionářů se nemusí ukázat tak jednoduchou. Mimo jiné i proto, že hned po zatčení se vyjasnilo, že vlastní vyšetřování provádí i Švýcarsko.

Experti se domnívají, že hlavním úkolem Washingtonu není boj s korupcí ve sportu, ale změna současného vedení FIFA, které podpořilo myšlenku provedení MS ve fotbale v roce 2018 v Rusku, a které provádí na Washingtonu nezávislou politiku. To potvrzují i prohlášení celé řady amerických senátorů, kteří vyzývali FIFA, aby ukončila podporu Blatterovy kandidatury. Podle jejich názoru, „tím, že Rusku umožní zorganizovat turnaj FIFA, hodí Putinovu režimu ekonomický záchranný kruh".

„Nynější vedení FIFA vůči Rusku chová určité sympatie. A Američané se v takových případech vměšují do záležitostí jakékoliv mezinárodní organizace, která v nynějších podmínkách vůči Rusku nezaujímá nepřátelskou pozici. Mám představu o to, že fotbal pro Američany není jenom byznys, ale i politická zbraň. Je pro ně nyní mimořádně důležité, aby v těchto volbách prosadili svého člověka. A v takovém případě, přes něho budou moci provádět vůči Rusku nepřátelské kroky, aby docílili zákazu konání mistrovství na jeho území. To pak budou moci, jak zpravidla rádi dělají, vydat za protestní reakci celého západního progresivního lidstva proti určité „agresivní", v uvozovkách, politice Ruska", řekl Sputniku politolog Andrej Manojlo.

USA, samozřejmě, nemohou FIFA zničit, avšak federace prodělá hlubokou krizi. Jedním tahem tak USA vyřeší několik dalších důležitých úkolů.

USA znovu tlačí na Švýcarsko. Švýcarské banky byly v posledních letech nuceny zpřístupňovat USA informace o amerických neplatičích daní a platit obrovské pokuty. To vše jenom proto, že USA prosazují své principy nadřazenosti amerických zákonů nad zákony národními. Ve finanční sféře to dělají důsledně a tvrdě — tím tvrději, čím horší je situace v americké ekonomice a čím horší je pozice dolaru jako mezinárodní platební jednotky.

Američané fakticky trvají na svém právu zabývat se vyšetřováním jakýchkoliv zločinů v jakémkoliv místě na světě, v daném případě zločinů korupce. Tedy, americké zákony se znovu staví nad zákony mezinárodní a národní.

Skandál s FIFA umožňuje zpochybnit provedení mistrovství světa v Rusku v roce 2018. Je pochopitelné, že sebrat Rusku pořadatelství mistrovství je prakticky bez šance: díky rozložení sil v samotné FIFA a kvůli velmi malému množství času, který do mistrovství zbývá. Je ale jasné, že vyšetřování korupce ve FIFA bude vynikajícím důvodem k silné protiruské kampani v tisku. Jen nepatrné náznaky a výpovědi budou nafukovány do kosmických rozměrů. Dokonce i Katar s jeho reálnou korupční složkou zůstane na pozadí obvinění „Putinovy korupce" ve stínu.

 

Převzato ze cz.sputniknews.com

Klíčová slova: USA  | Rusko  | sport
3594 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Ve vyspělých zemích přínosy mezinárodního obchodu sklízely pouze nadnárodní korporace a finanční sféraV případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončena

euPortal.cz

Rozdíl mezi představou českého občana o Evropské unii a realitou je propastný...Chystá se pokračování filmu Umučení Krista: Vzkříšení

Eurabia.cz

Aktuálně z Libye: Islámští teroristé podporování Tureckem a EU byli zneškodněníBritské úřady chránily islámské vrahy před spravedlnosti v USA! Vše změnil až osobní zásah premiéra

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pražská špína se vypořádala s maršálem, který Prahu uchránil před osudem VaršavyČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...

ParlamentniListy.cz

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...Neff pálí natvrdo: Zbabělci Kalousek a Pekarová. Očekávám, že je Šídlo semele jak haranty nachytané na hruškách. Nebo ne?!
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny