„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Euratom odsouhlasil dodávky ruského paliva pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks. Co řekne Evropská komise?

Autor: Spectrum13 | Publikováno: 22.4.2015 | Rubrika: EKONOMIKA
Ilustrace

Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom) souhlasilo s dodávkami ruského paliva pro maďarskou jadernou elektrárnu Paks.

Na základě dohody schválené Euratomem bude Rusko moct dodávat jaderné palivo pro dva nové reaktory elektrárny Paks po dobu desíti let. Euratom dával zprvu najevo pochybnosti, které se týkaly toho, že Rusko má být výhradním dodavatelem paliva, přičemž hrozil zamítnutím smlouvy ve výši 12,5 miliardy euro.

Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána János Lázár porozumění za „milník“, nicméně naznačil, že jednání s Evropskou komisí, která vznesla podobné výhrady jako Euratom, mohou trvat ještě i několik měsíců.

Lázár uvedl, že v případě smlouvy jde o „zabezpečení evropských dodávek energie, energetické nezávislosti Maďarska, zmenšení závislosti na plynu, nikoliv o Maďarskou závislost na Rusku“.

V loňském roce uzavřelo Maďarsko smlouvu s ruským Rosatomem na rozšíření jaderné elektrárny Paks o dva nové energetické bloky, jejichž stavba má být hrazena z půjčky od Ruska v hodnotě 10 miliard euro. Plánovaná stavba reaktorů má začít v roce 2018.

 

Zdroj: AFP, france24.com

Klíčová slova: EU  | Rusko  | Maďarsko  | energetika
2973 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny