„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Albánsko-srbská přestřelka. Zatím jenom slovní. Podle albánského premiéra sjednocení Kosova a Albánie „nepodléhá diskusi“. Jak odpověděl jeho srbský protějšek?

Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 9.4.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Albánský premiér Edi Rama v rozhovoru pro televizní stanici TV Klan prohlásil, že sjednocení Kosova a Albánie je „nevyhnutelné a nepodléhá diskusi“.

Edi Rama naznačil, že by k tomu mohlo dojít v rámci Evropské unie. Dodal ale, že jelikož EU otálí s přijetím Albánie a zmíněné provincie o nejasném statutu do svých řad, může být přičlenění Kosova k Albánii „reakcí na slepotu a lenost EU“.

Srbský premiér Aleksandar Vučić vyzval na svém twitterovém účtu „albánské představitele, aby se zdrželi kroků, které by mohli vést k destabilizaci v oblasti“, a dodal: „Albánie a Kosovo se nikdy nesjednotí“.

Srbská vláda prakticky ztratila kontrolu nad Kosovem po ozbrojené vzpouře, které se v roce 1999 dostalo podpory ze strany NATO v podobě těžkého bombardování. V roce 2008 vyhlásili kosovští Albánci jednostranně nezávislost. Část zemí ji uznala, ale „Kosovská republika“ není v podstatě v mezinárodněprávním smyslu státem.

 

Zdroj: b92.net, tvn24.pl

Klíčová slova: Srbsko  | Kosovo  | Albánie
4107 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny