„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Total Recall skutečností! Vědci úspěšně implementovali myším do mozku umělé vzpomínky. Prý to jde i u lidí

Autor: MoonChild | Publikováno: 13.3.2015 | Rubrika: TECHNIKA
Ilustrace

V rámci výzkumu na pařížské ESPCI se vědcům podařilo implementovat myším umělé vzpomínky, které následně ovlivnily jejich chování.

Během pokusů se vědci soustředili na dvě konkrétní oblasti v mozku hlodavců: na tzv. buňky místa („place cells“) a na centrum odměny.

Během spánku mozek zpracovává vše, k čemu došlo předešlého dne. Díky tomu si mj. dokážeme lépe osvojovat poznatky a lépe si zapamatováváme události. K úspěšné implementaci umělých vzpomínek bylo zapotřebí cíleně nabourat výše uvedený proces.

Zatímco se myš pohybovala a zkoumala uzavřený prostor, vědci pomocí elektrod monitorovali zmíněné buňky místa, které se nacházejí v hipokampu. Tyto neurony „vypalují“ výstup, když se nacházíme na určitém místě. Vědci při pokusech identifikovali neuron, který se u myši „vypaloval“, když se nacházela na konkrétním místě.

Později vědci monitorovali mozkovou činnost hlodavců během snu, přičemž pokaždé, když „vypalovala“ daná buňka, vědci pomocí druhé elektrody stimulovali centrum odměny.

Když se zkoumané myši probudily a byly opět umístěny do stejného prostoru jako dříve, tak místo toho, aby začaly zkoumat okolí, ihned se vydaly na místo, které bylo zásahem vědců spojeno s pocitem odměny.

Pokud dokázal, že je možné implementovat umělé vzpomínky. Vědci doufají, že stejným způsobem bude možné pomoci člověku zapomenout na traumatické zážitky z minulosti, léčit některé psychické nemoci a poruchy paměti.

 

Zdroj: newscientist.com

Klíčová slova: technologie  | zdraví  | ovládání mysli
3274 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

V devadesátých letech probíhal poměrně ostrý boj mezi dvěma skupinami: a) havlisté chtěli všechno rozdat nadnárodním korporacím, b) klausovci chtěli vytvořit vrstvu domácích podnikatelů a národní kapitalismusPokud by nebyl ministrem vnitra Hamáček, tak standardní ministr vnitra by měl po německé vládě požadovat vysvětlení, proč z Německa vyhoštěný imigrant znásilňoval v ČR

Eurabia.cz

Jak Salvini «obrátil» katolické voliče?Africký uprchlík znásilnil šestnáctiletou Češku u Terezína! Multikulturní obohacení dorazilo ze Západu již i k nám ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Jan Schneider: Babiš čelí Kubiceho zprávě číslo 2. Byl jsem u toho, viděl jsem ty lži z PrahyRusové a Ukrajinec, ruskou raketou. Sestřelení letu MH17 je vyřešeno. A bude soud
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny