„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Total Recall skutečností! Vědci úspěšně implementovali myším do mozku umělé vzpomínky. Prý to jde i u lidí

Autor: MoonChild | Publikováno: 13.3.2015 | Rubrika: TECHNIKA
Ilustrace

V rámci výzkumu na pařížské ESPCI se vědcům podařilo implementovat myším umělé vzpomínky, které následně ovlivnily jejich chování.

Během pokusů se vědci soustředili na dvě konkrétní oblasti v mozku hlodavců: na tzv. buňky místa („place cells“) a na centrum odměny.

Během spánku mozek zpracovává vše, k čemu došlo předešlého dne. Díky tomu si mj. dokážeme lépe osvojovat poznatky a lépe si zapamatováváme události. K úspěšné implementaci umělých vzpomínek bylo zapotřebí cíleně nabourat výše uvedený proces.

Zatímco se myš pohybovala a zkoumala uzavřený prostor, vědci pomocí elektrod monitorovali zmíněné buňky místa, které se nacházejí v hipokampu. Tyto neurony „vypalují“ výstup, když se nacházíme na určitém místě. Vědci při pokusech identifikovali neuron, který se u myši „vypaloval“, když se nacházela na konkrétním místě.

Později vědci monitorovali mozkovou činnost hlodavců během snu, přičemž pokaždé, když „vypalovala“ daná buňka, vědci pomocí druhé elektrody stimulovali centrum odměny.

Když se zkoumané myši probudily a byly opět umístěny do stejného prostoru jako dříve, tak místo toho, aby začaly zkoumat okolí, ihned se vydaly na místo, které bylo zásahem vědců spojeno s pocitem odměny.

Pokud dokázal, že je možné implementovat umělé vzpomínky. Vědci doufají, že stejným způsobem bude možné pomoci člověku zapomenout na traumatické zážitky z minulosti, léčit některé psychické nemoci a poruchy paměti.

 

Zdroj: newscientist.com

Klíčová slova: technologie  | zdraví  | ovládání mysli
3191 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Váš příspěvek porušuje právo šaría, vzkázal známé aktivistce... Twitter. Její odpověď byla dost drsnáChaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)

ePortal.cz

Správnej chlap je ženskáDotační socialismus nás žene do pekel

euPortal.cz

Evropský parlament přichází s dalším nástrojem, kterým bude trestat "neposlušné" členské státy. Byli jsme před Bruselem, budeme i po němTo už je vážně jak za bolševika. BIS bude u nás určovat, co se bude učit ve školách!

Eurabia.cz

Lukáš Lhoťan komentuje: "Před německou 4. říši nás ochrání pouze USA aneb co nedokázal Hitler plní se skrze EU"Poslanec Bundestagu chce reformu EU - v partnerství s Ruskem

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Čtete tyhle vznešeně vyhlížející řádky a nevěříte svým očím. Propánakrále, kdo tohle psal? Někdo v ČT...Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...

ParlamentniListy.cz

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.Komentátorka nejen o „lepšolidech“: Profesor Putna! Akademik, intelektuál, elita národa, řeklo by se... A on označí prezidenta za „směšného ožralu“. To mluví za své
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny