„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Rekrutoval džihádisty pro Islámský stát a USA mu za to platily. Proč USA útočí na ISIS v Iráku, ale ne v Sýrii?

Autor: MoonChild | Publikováno: 9.2.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Jousaf al-Salafi, který je považován za vůdce skupiny Islámského státu (ISIS) v Pákistánu, během výslechu přiznal, že dostával finanční prostředky od Spojených států, aby rekrutoval mladé bojovníky pro boj v Sýrii.

Al-Salafi, který je pákistánsko-syrského původu, přijel před několika měsíci ze Sýrie do Turecka. Tam byl zadržen, ale podařilo se mu utéct. Před pěti měsíci dorazil do Pákistánu, kde začal vytvářet skupinu ISIS. V prosinci loňského roku ho pákistánské bezpečnostní služby zatkly v Láhauru.

Kvůli uvěznění a výslechům al-Salafiho navštívil Islámábád ministr zahraničí USA John Kerry a šéf Ústředního velení USA (CENTCOM) gen. Lloyd Austin.

Al-Salafi mj. uvedl, že rekrutoval bojovníky do války v Sýrii spolu s pákistánským společníkem, jenž měl být údajně imámem. Za každého nového džihádistu obdržel kolem šesti set dolarů.

Podle al-Salafiho se Američané útoky proti ISIS v Iráku snaží vyvrátit výtky, že s ohledem na vlastní cíle podporují radikální islámské skupiny. Upozornil, že se ofenzíva USA netýká působení ISIS v Sýrii.

Syrský prezident Bašár al-Asad už dříve v rozhovoru pro časopis „The Foreign Affairs“ prohlásil, že cílem amerického letectva v Sýrii nejsou pozice džihádistů, jak se tvrdí, ale pozice vládních jednotek. Podle Bašára al-Asada bombardují syrská vojska pokaždé, když postupují a vytlačují bojovníky ISIS.

V Sýrii nyní bojují rekruti např. z Libye, Afganistanu, Pákistánu a Indie. Buňka ISIS v Pákistánu není zatím příliš silná. Tamější bojovníci jsou rekrutováni v Láhauru a Multanu. Pákistánské úřady jsou přesvědčeny, že se jim podaří vliv ISIS zvládnout.

Americká vláda navrhla v letošním rozpočtu navýšení finančních prostředků pro Pentagon o 38 miliard dolarů. Více než pět miliard má být určeno na „školení a vybavení iráckých ozbrojených sil a umírněné opozice v Sýrii“.

 

Zdroj: tribune.com.pk, rt.com, pch24.pl

Klíčová slova: USA  | terorismus  | Sýrie  | Islámský stát
3855 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v Mnichově

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Komunista Valenta udeřil: Demonstrace organizuje nejzákeřnější skupina osob v zemi. Většina protestujících ani neví, o co běží! A vesnice? Ta má jiné starostiProfesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny