„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Rekrutoval džihádisty pro Islámský stát a USA mu za to platily. Proč USA útočí na ISIS v Iráku, ale ne v Sýrii?

Autor: MoonChild | Publikováno: 9.2.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Jousaf al-Salafi, který je považován za vůdce skupiny Islámského státu (ISIS) v Pákistánu, během výslechu přiznal, že dostával finanční prostředky od Spojených států, aby rekrutoval mladé bojovníky pro boj v Sýrii.

Al-Salafi, který je pákistánsko-syrského původu, přijel před několika měsíci ze Sýrie do Turecka. Tam byl zadržen, ale podařilo se mu utéct. Před pěti měsíci dorazil do Pákistánu, kde začal vytvářet skupinu ISIS. V prosinci loňského roku ho pákistánské bezpečnostní služby zatkly v Láhauru.

Kvůli uvěznění a výslechům al-Salafiho navštívil Islámábád ministr zahraničí USA John Kerry a šéf Ústředního velení USA (CENTCOM) gen. Lloyd Austin.

Al-Salafi mj. uvedl, že rekrutoval bojovníky do války v Sýrii spolu s pákistánským společníkem, jenž měl být údajně imámem. Za každého nového džihádistu obdržel kolem šesti set dolarů.

Podle al-Salafiho se Američané útoky proti ISIS v Iráku snaží vyvrátit výtky, že s ohledem na vlastní cíle podporují radikální islámské skupiny. Upozornil, že se ofenzíva USA netýká působení ISIS v Sýrii.

Syrský prezident Bašár al-Asad už dříve v rozhovoru pro časopis „The Foreign Affairs“ prohlásil, že cílem amerického letectva v Sýrii nejsou pozice džihádistů, jak se tvrdí, ale pozice vládních jednotek. Podle Bašára al-Asada bombardují syrská vojska pokaždé, když postupují a vytlačují bojovníky ISIS.

V Sýrii nyní bojují rekruti např. z Libye, Afganistanu, Pákistánu a Indie. Buňka ISIS v Pákistánu není zatím příliš silná. Tamější bojovníci jsou rekrutováni v Láhauru a Multanu. Pákistánské úřady jsou přesvědčeny, že se jim podaří vliv ISIS zvládnout.

Americká vláda navrhla v letošním rozpočtu navýšení finančních prostředků pro Pentagon o 38 miliard dolarů. Více než pět miliard má být určeno na „školení a vybavení iráckých ozbrojených sil a umírněné opozice v Sýrii“.

 

Zdroj: tribune.com.pk, rt.com, pch24.pl

Klíčová slova: USA  | terorismus  | Sýrie  | Islámský stát
3773 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Jan Palach nebyl hrdina. To opravdu neRazítkovací mánie snad nikdy neskončí

euPortal.cz

V minulosti Kliniku podpořil Andrej Babiš a dokonce hrál roli při jakési provizorní užívací smlouvě, za což byl tehdy levičáckými kruhy adorovánTvrdá realita: V Británii díky muslimům 15 útoků kyselinou týdně. Z toho 3/4 v Londýně

Eurabia.cz

Jak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů Anketa: Měl by se zpřísnit imigrační zákon? 92% (!) ano. Hlasujte!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Tohle je smrtelné. Blíží se k TOP 09. A Petříček do vedení? Ne! Bývalý vysoký funkcionář ČSSD jde do akceRodinu tvoři máma, táta a děti! Senátor Valenta je pobouřen tím, co ČT pustila dětem
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny