„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Ukrajinská armáda zaútočila na ukrajinský dobrovolnický prapor Ajdar! Udělal už mouřenín svoje?

Autor: Testosteron | Publikováno: 2.2.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Velitel ukrajinského dobrovolnického praporu Ajdar a poslanec parlamentu Sergij Melničuk (Radikální strana Oleha Ljaška) prohlásil, že se oddíly praporu Ajdar staly u města Sčastia v luhanském obvodě terčem ostřelování z raketových systémů Grad a Směrč. Podle Melničuka vedlo útok ukrajinské dělostřelectvo, které vystřelilo patnáctkrát až dvacetkrát „na pozice praporu Ajdar“.

Mluvčí praporu Ajdar Julie Evdokimová již dříve uvedla, že prapor má být rozpuštěn, protože jeho udržování prý „není rentabilní“. „Všechny dobrovolnické prapory se mění na jiné oddíly, jsou připojovány k jiným brigádám nebo jiným jednotkám. Je to zcela ‚čisté‘,“ dodala Evdokimová.

Melničuk hovořil navíc o tom, že Ajdar byl v podstatě minulý týden oficiálně rozpuštěn a úředně neexistuje.

Ukrajinské ministerstvo obrany však uvedlo, že došlo pouze k jeho „přejmenování“, aby se „zabránilo zneužívání razítka a listin, k jejichž ztrátě došlo, a proto se staly nástrojem podvodu“.

Velitel Ajdaru ale vidí věc jinak: „Teď nám musejí vyplatit žold, ale když nás rozpustí, nebudou muset nikomu platit. […] Ať ukážou, komu z Ajdaru zaplatili, komu pomohli? Budeme bojovat dál, ať se děje, co se děje.“

Šéf ukrajinského ministerstva vnitra Arsen Avakov označil jednání Ajdaru za „zradu“.

Prapor Ajdar, jehož značnou část členů tvoří stoupenci národního socialismu, bývá obviňován z porušování lidských i občanských práv. Ukrajinská prokuratura už proti jeho bojovníkům vede přinejmenším osmatřicet trestních stíhání.

 

112.ua, pravda.com.ua, kresy.pl

Klíčová slova: válka  | Ukrajina
9901 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny