„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Stranické preference v Maďarsku. Už se tvoří síla, která svrhne „diktátora“ Orbána a upevní přátelství s USA na věčné časy? (+ grafika)

Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 27.1.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V souvislosti s nátlakem USA na změnu maďarské politiky není od věci uvést výsledky posledních průzkumů stranických preferencí za Dunajem.

Podle lednového průzkumu „Iránytű Intéze“ se vládní koalice Fidesz-KDNP těšila podpoře 23 % dotazovaných. Na druhém místě skočil nacionalistický Jobbik, kterému by odevzdalo své hlasy 16 % Maďarů.

V zadu zaostává s 8 % postkomunistická Maďarská socialistická strana (MSZP). Za ní se pak umístili zelení liberálové z hnutí Politika může být jiná (LMP), na něž by hlasovalo 5 % respondentů. Demokratická koalice bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsányho by podle průzkumu dostala 4 %.

(11 % Maďarů uvedlo, že je rozhodnuto se voleb nezúčastnit; 13 % odmítlo odpovědět, koho budou volit; a 16 % ještě není rozhodnuto.)

Právě třem posledně jmenovaným stranám by se mohlo dostat ze zámoří mravní i jiné podpory, aby v Maďarsku došlo k „nutným demokratizačním procesům“.

Podobná čísla ukazují i další průzkumy veřejného mínění. Za poslední tři měsíce došlo k poklesu voličů vládní koalice Fidesz-KDNP o 11 %. Podpora Jobbiku vzrostla o 1 až 2 %. Ještě nikdy nebyl rozdíl mezi podporou Fidesz-KDNP a Jobbiku tak malý. Nevelký nárůst podpory byl zaznamenán u LMP, která je populární zejména v hlavním městě.

V některých oblastech a skupinách Jobbik dokonce vyhrál nad Fidesz-KDNP. Jedná se zejména o města od 10 000 do 30 000 obyvatel, lidi se středním technickým vzděláním a věkovou kategorii v rozmezí 18 až 30 let. Oblíbenost obou politických sil je takřka stejná mezi maturanty a nejvzdělanější skupinou obyvatel a lidmi ve věku 30 až 40 let. Znamená to, že maďarští nacionalisté mají nejmladší voličstvo ze všech význačnějších stran.

Budeme-li vycházet z preferencí těch, kteří prohlašují, že se určitě voleb zúčastní, dopadl by výsledek následovně: Fidesz-KDNP 39 %, Jobbik 24 %, MSZP 15%, DK 8%, LMP 7%.

 

Zdroj: alfahir.hu, BA

Klíčová slova: demokracie  | Maďarsko
5624 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Chaluhy, třeste se! Bílí dredaři ve skutečnosti šíří rasismus. Taková je dikce nového stupně politické korektnosti (+ foto)Ruské špičky: USA nemají prostředky k nátlaku na politiku RuskaEuroopilec Juncker si užívá za naše peníze! Vůbec se s tím nemazlí. Podívejte se, jak si žije šlechta, poddaníBrutalita francouzské policie. Milovníci demokracie mlčí, není to v Rusku (+ foto)Neuvěřitelná epidemie útoků kyselinou! Policie si neví rady. Další kulturní obohacení Evropy

ePortal.cz

Právo samozvaných držitelů klíčů a té správné ideologieJan Palach nebyl hrdina. To opravdu ne

euPortal.cz

Česká televize je opravdu dojná kráva? Aneb povánoční dáreček pro Václava MoravceTak to je vtipné. Švédi doufají, že sexuální příručka naučí imigrnty, že znásilňování není správné. Devíti z deseti skupinových znásilnění se dopouštějí imigranti

Eurabia.cz

Vyznavači zvracené morálky - imigrace, multikulturalismus a islamizaceJak muslimové skrývají svou agresivitu za obviňování druhých z perzekuce muslimů

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Bandera se prokazatelně 13x tajně setkal s představiteli CIA. Například: 22.3.1950 v Hamburku, 17.5.1950 s CIA, 7.5.1951 na letecké základně USA ve Wiesbadenu...Přemrštěné náklady nekončící války mohou vést k tomu, že Spojené státy budou muset překonat pocit ponížení a z Afghánistánu se stáhnou. Už dnes Čína, Rusko a Indie přebírají v oblasti politickou inciativu

ParlamentniListy.cz

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispětPrvní oběť médií. Když to ČT přepálí... Zbožštění Palacha. Halík skončí v pekle. Reakce politiků i lidu na dnešní tragédii. Jen pro silné žaludky
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny