„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Stranické preference v Maďarsku. Už se tvoří síla, která svrhne „diktátora“ Orbána a upevní přátelství s USA na věčné časy? (+ grafika)

Autor: Antonín Seruti | Publikováno: 27.1.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V souvislosti s nátlakem USA na změnu maďarské politiky není od věci uvést výsledky posledních průzkumů stranických preferencí za Dunajem.

Podle lednového průzkumu „Iránytű Intéze“ se vládní koalice Fidesz-KDNP těšila podpoře 23 % dotazovaných. Na druhém místě skočil nacionalistický Jobbik, kterému by odevzdalo své hlasy 16 % Maďarů.

V zadu zaostává s 8 % postkomunistická Maďarská socialistická strana (MSZP). Za ní se pak umístili zelení liberálové z hnutí Politika může být jiná (LMP), na něž by hlasovalo 5 % respondentů. Demokratická koalice bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsányho by podle průzkumu dostala 4 %.

(11 % Maďarů uvedlo, že je rozhodnuto se voleb nezúčastnit; 13 % odmítlo odpovědět, koho budou volit; a 16 % ještě není rozhodnuto.)

Právě třem posledně jmenovaným stranám by se mohlo dostat ze zámoří mravní i jiné podpory, aby v Maďarsku došlo k „nutným demokratizačním procesům“.

Podobná čísla ukazují i další průzkumy veřejného mínění. Za poslední tři měsíce došlo k poklesu voličů vládní koalice Fidesz-KDNP o 11 %. Podpora Jobbiku vzrostla o 1 až 2 %. Ještě nikdy nebyl rozdíl mezi podporou Fidesz-KDNP a Jobbiku tak malý. Nevelký nárůst podpory byl zaznamenán u LMP, která je populární zejména v hlavním městě.

V některých oblastech a skupinách Jobbik dokonce vyhrál nad Fidesz-KDNP. Jedná se zejména o města od 10 000 do 30 000 obyvatel, lidi se středním technickým vzděláním a věkovou kategorii v rozmezí 18 až 30 let. Oblíbenost obou politických sil je takřka stejná mezi maturanty a nejvzdělanější skupinou obyvatel a lidmi ve věku 30 až 40 let. Znamená to, že maďarští nacionalisté mají nejmladší voličstvo ze všech význačnějších stran.

Budeme-li vycházet z preferencí těch, kteří prohlašují, že se určitě voleb zúčastní, dopadl by výsledek následovně: Fidesz-KDNP 39 %, Jobbik 24 %, MSZP 15%, DK 8%, LMP 7%.

 

Zdroj: alfahir.hu, BA

Klíčová slova: demokracie  | Maďarsko
6098 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

O blbostech se jim to vyjednává a předvádí důležitost, natřásá se unijní peří, markýruje se horečná činnost. Ale když jde do tuhého, najednou objevíme jedinou věc, která fakt funguje: národní stát...Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Pandemie, bezdomovci, nelegální (či EU podivně legalizovaní) imigrantiKde je Člověk v tísni, když Evropu straší a v Evropě zabíjí koronavirus?

Eurabia.cz

Převážně muslimští imigranti ve Francií mohou být v klidu, ministr zakázal udělat cokoliv, co by jenaštvaloKorona-krize: Ministr připustil ... ZNÁRODŇOVÁNÍ !!!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ParlamentniListy.cz

Info z tajných služeb o původu viru. Babiš? Buďte rádi, že jste v Česku. USA, Rusko a Čína? Přijde zúčtování. Velká analýzaMengele! Na*raný Ondřej Hejma o důchodcích. A to ještě asi neviděl toto
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny