„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Chystá se Rusko na válku v oblasti Arktidy? Do konce roku chce otevřít dalších deset vojenských letišť

Autor: Testosteron | Publikováno: 19.1.2015 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Podle slov náměstka ministra obrany generála Dmitrije Bulgakova chce Rusko do konce tohoto roku zprovoznit v arktické oblasti dalších deset vojenských operačních letišť.

Už dříve v dané oblasti znovuotevřelo čtyři letiště ještě z dob tzv. studené války, a to na Nové zemi, v Narjan-Maru, na ostrově Grahama Bella a v Rogačevu. Umístění nových letišť nebylo blíže specifikováno, není tedy jisté, jestli se bude jednat o obnovu starých sovětských letišť nebo výstavbu nových.

Podle analytiků z IHS Jane's se jedná o další krok, který svědčí o tom, že Rusko zaměřuje svoji pozornost na Arktidu, zatímco se USA kvůli Číně zaměřují na tichomořskou oblast. Aktivita Ruska s největší pravděpodobností souvisí s možnými novými nalezišti ropy a případným otevřením nových dopravních a obchodních cest.

Do Murmanské oblasti už byly dislokovány nadzvukové stíhací letouny Mig 31s a předpokládá se, že brzy zde budou rozmístěny samohybné protiletadlové systémy Pancir-S1. Počítá se rovněž s přizpůsobením vrtulníků Mil Mi-8 pro provoz v extrémních klimatických podmínkách. Rusko má také posílit svoje zvláštní jednotky v arktické oblasti až o třicet procent.

 

Zdroj: sputniknews.com, janes.com

Klíčová slova: technologie  | válka  | Rusko  | ekonomika
5091 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny