„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

EU chystá ruskojazyčnou televizi. Na rozdíl od ruských médií to prý nebude propaganda, nýbrž pravda pravdoucí

Autor: Testosteron | Publikováno: 10.1.2015 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkēvičs oznámil, že v rámci Evropské unie probíhají jednání o vytvoření ruskojazyčné televizní stanice.

Jako důvod pro nezbytnost takového vysílání uvedl, že „ruská televize [pravděpodobně míněná anglojazyčná RT] je, zejména v posledních letech, velmi agresivní v tom, co již nelze považovat za normální zprávy nebo normální žurnalistiku, ale spíše za informační válku a propagandu“.

Proto se podle jeho slov jedná o „založení společných alternativních informačních zdrojů, nikoliv propagandistických zdrojů, ale alternativního, normálního evropského televizního kanálu, kde bude zábava a zprávy, ovšem velmi věcné a přesné zprávy“.

Rinkēvičs řekl, že podporu projektu už předběžně vyjádřilo něco kolem čtrnácti členských zemí.

Jak uvádí zpravodajský server „BuzzFeedNews“, o vytvoření alternativního ruskojazyčného informačního zdroje se mezi Washingtonem a předními evropskými zeměmi jedná už asi deset let.

Spojené státy už ruskojazyčné oblasti obhospodařují prostřednictvím „Hlasu Ameriky“ a „Rádia svobodná Evropa/Rádia svoboda“, které společně nedávno zahájily půlhodinový program pod názvem „Настоящее время“, jehož heslem je „fakta, ne lži“. Třebaže program přebírají i některé státní kanály (Litva, Gruzie), existují k němu také výhrady. Lotyšská státní televize ho přestala vysílat a její dokumentaristka Rita Rudušová o něm prohlásila: „Vypadá jednostranně… Je dobře udělán, ale ve skutečnosti je to rub toho, co dostáváme z Ruska.“

Edgars Rinkēvičs, jehož země v současnosti předsedá EU, uvedl, že jednání v souvislosti s ruskojazyčnou televizní stanicí nyní probíhají „ohledně jejího financování a jejího obsahu. Nemá to být další nástroj propagandy“.

Projekt ruskojazyčné stanice se těší rovněž podpoře tzv. nestátní neziskové organizace European Endowment for Democracy („Evropský příspěvek k demokracii“), která je placena z peněz evropských daňových poplatníků.

 

Zdroj: buzzfeed.com

Klíčová slova: EU  | propaganda  | Rusko
4049 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny