„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Plynovod South Stream není mrtvý. Německo podpořilo sen Bulharska, což se USA líbit nebude

Autor: Testosteron | Publikováno: 21.12.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Navzdory nedávným zprávám, že z projektu South Stream, tedy plynovodu vedeného jižní cestou mimo území Ukrajiny, který měl vystavět ruský Gazprom, sešlo, vše napovídá tomu, že bude pokračovat.

Stavba South Streamu byla přerušena poté, co Evropské komise letos v červnu oznámila, že smlouva, kterou Bulharsko s Gazpromem podepsalo (což se týká i Maďarska, Slovinska, Chorvatska, Rakouska a Srbska), údajně odporuje předpisům EU. Evropský parlament už dříve v dubnu v souvislosti se sankcemi vůči Rusku přijal usnesení, v němž vyzval k zastavené celého projektu.

Ruský prezident 1. prosince během návštěvy Turecka oznámil, že „pokud Evropa nechce pokračovat v plynovodu South Stream, pak pokračovat nebude“. Šéf Gazpromu Alexej Miller, který Putina v Turecku doprovázel, uvedl, že se Rusko dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu se stejnou kapacitou, jakou měl mít South Stream. Putin navíc Bulharsku doporučil, aby po Evropské unii požadovalo náhradu ušlého zisku, když už „bylo zbaveno možnosti chovat se jako svrchovaný stát“. Přičemž případné roční přímé výnosy pro bulharskou pokladnu vyčíslil na čtyři sta milionu euro.

Není bez zajímavosti, že tehdejší bulharský premiér Plamen Orešarski oznámil zastavení prací a investic ohledně South Streamu po setkání s americkými senátory Johnem McCainem, Christopherem Murphym a Ronem Johnsonem. Velvyslankyně USA v Bulharsku Marcie Riesová varovala, že „na firmy a fyzické osoby, které udělí materiální podporu Strojtransgazu, mohou dopadnou sankce USA“. Strojtrasgaz, jemuž byla svěřena výstavba plynovodu na území Bulharska, kontroluje Volga Grup patřící Genadiji Timčenkovi, na kterého kvůli jeho blízkým vztahům s Putinem uvalila Obamova vláda sankce.

O South Streamu se rovněž jednalo za účasti ministra zahraničí USA Johna Kerryho na Energetické radě EU-USA, jejíž zasedání proběhlo na začátku prosince v Bruselu. Obě strany se shodly, že je zapotřebí větší diversifikace, přičemž americký zástupce uvedl, že South Stream „diverzifikaci v regionu nenapomáhá“.

Bulharská vláda nicméně i přes zastavení prací a investic prohlašovala, že by ráda v projektu South Stream pokračovala. Staronový premiér Bojko Borisov vyslal za tímto účelem na jednání do Bruselu vicepremiéra Tomislava Dončeva a ministryni energetiky Temenužku Petkovovou.

Průlom nastal během návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Bulharsku 15. prosince. Merkelová uvedla, že je „nutné prozkoumat veškeré právní otázky související s projektem South Stream, a s tímto přistoupit k jednání s Ruskem“. Dodala, že Evropská unie nikdy tento ruský plynovod definitivně neodmítla a že „německá ekonomika vidí v Rusku perspektivního partnera“. Navíc byla, podle slov Merkelové, už dohodnuta řada kontraktů a pro každou ze stran je důležité, aby zůstala spolehlivým partnerem.

Premiér Borisov nakonec uvedl: „Domníváme se, že ruští a bulharští partneři musejí pokračovat podle zákona, jinak porušíme smlouvu, která byla v roce 2006 podepsána spíše s Bulharskem jako partnerem než s EU.“

V prohlášení na internetových stránkách bulharské vlády pak stálo: „Německo podalo Bulharsku pomocnou ruku při řešení otázky kolem South Streamu.“

Včera premiér Borisov už řekl, že Bulharsko je připraveno vydat veškerá povolení nutná ke stavbě plynovodu South Stream, ale rozhodnutí leží na Gazpromu. Rovněž prohlásil, že by Bulharsko nemělo nést finanční následky související se zastavením výstavby plynovodu. A nakonec dodal: „Pokud Gazprom navzdory povolením zruší projekt, pak bude vinen on, ne Bulharsko.“

 

Zdroj: contact.az, novinite.com, korrespondent.net, euractiv.com, prgazeta.ru, prvnizpravy.cz, rt.com

Klíčová slova: Německo  | USA  | EU  | energetika  | ekonomika  | Bulharsko
6215 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Jak chce EU a Německo postavit Rakousko do latě kvůli jeho vztahům k RuskuŠestnáctiletou dívku z Terezína dnes kolem poledne znásilnil na poli u Lukavce v Ústeckém kraji africký migrant!

Eurabia.cz

Díky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v MnichověJak Salvini «obrátil» katolické voliče?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Pozor! Klaus ml. není Okamura. Obří chyba ODS. Po týdnu máme pět tisíc příznivců, říká koordinátor Mánek z TrikolóryOkamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílají
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny