„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Turecký prezident ničí „síť zrady“, ale sám asi také nemá nic jisté

Autor: MoonChild | Publikováno: 16.12.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Turecká policie zatkla několik desítek lidí spojených s Fethullahem Gülenem. Tento duchovní, ačkoli žije v USA, je v Turecku velmi vlivnou osobou a je považován za hlavního protivníka prezidenta Erdogana v rámci islámského vládního tábora.

Podle turecké státní zpravodajské agentury Anadolu došlo tento víkend k zatčení 32 lidí spojených s hnutím Fethullaha Gülena, který má své stoupence v turecké justici i vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Mezi nimi jsou policisté, ale také novináři. K zatčením došlo záhy po sobotním projevu prezidenta Recepa Erdogana, který vyzval k „zničení sítě zrady“, aby „za všechno zaplatili“.

Vlivný muslimský myslitel Fethullah Gülen vytvořil specifickou koncepci islámského neokonzervativizmu vycházející z poměrně liberální hanífovské sunnitské školy. Jeho rozvětvené hnutí, nazývané také Hizmet („Služba“), zahrnuje školy, nakladatelství, turecko i anglojazyčná média působící na čtyřech kontinentech (včetně zpravodajské agentury, televizí a deníků), a také banku a pojišťovnu.

Gülen byl hlavním podporovatelem islámského vzdělávání na Balkánu, ale i v postsovětské Střední Asii a v Rusku. V Rusku byla střediska napojená na Gülenovo hnutí zrušena krátce na to, co se k moci dostal Vladimír Putin.

Gülenovi odpůrci ho obviňují z toho, že je ještě z dob studené války spojen s americkými tajnými službami. Paradoxně jeho dřívější podpora sehrála bezpochyby nemalou roli při vytváření AKP, která vzešla ze Strany ctnosti. Právě nástupu AKP k moci začal Gülen využívat její struktury k infiltraci státních institucí, včetně bezpečnostních složek a prokuratury, což se mu podařilo zejména v hlavním městě, kde podle některých komentátorů představují jeho stoupenci dokonce většinu.

V loňském roce došlo k zjevnému rozkolu mezi tehdy ještě premiérem a zároveň předsedou strany Erdoganem a Gülenem. Gülen a celá jeho mediální armáda od té doby ostře kritizují Erdogana, mj. kvůli násilnému potlačení opozičních protestů v Istanbulu, k nimž docházelo na přelomu letošního května a června.

V AKP proto vzrůstá napětí. K čemuž přispělo i to, že téměř před rokem istanbulská prokuratura, ovládaná Gülenovi stoupenci, iniciovala zatýkání lidí z okruhu Erdogana, které obvinila z korupce.

 

Zdroj: independent.co.uk, prawy.pl

Klíčová slova: USA  | tajné služby  | islám  | Turecko
3205 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny