„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Ukrajina se chystá zřídit „ministerstvo pravdy“. Budou všechny informace ještě pravdivěji pravdivé? Ukrajinští novináři mají určité pochyby (+ video)

Autor: Testosteron | Publikováno: 3.12.2014 | Rubrika: MÉDIA
Ilustrace

Na zasedání poslaneckého klubu strany Blok Petra Porošenka bylo za účasti ukrajinského prezidenta rozhodnuto o zřízení Ministerstva informační politiky, v jehož čele by měl stanout bývalý novinář a politik Jurij Stec (kmotry jeho dcery jsou ministr vnitra ve vládách Julie Tymošenkové, Jurije Jechanurova a Viktora Janukovyče Jurij Lucenko a manželka prezidenta PorošenkaMarina).

Jurij Stec dříve ujišťoval, že případný vznik tohoto nového ministerstva bude předmětem veřejné diskuse, přičemž by se k němu měli vyjádřit i zástupci médií.

Ne všichni poslanci strany Blok Petra Porošenka se zřízením ministerstva souhlasili, tři byli proti a tři se zdrželi hlasování. Jedním z těch, kteří byli proti, je i Sergij Lešenko (zastává zároveň funkci zástupce šéfredaktora internetového vydání deníku „Ukrajinska pravda“). Ten nazval nové ministerstvo „ministerstvem pravdy“.

Nicméně vytvoření takového ministerstva má stoupence i v jiných stranách. Např. bývalý poradce ministra vnitra a nynější poslanec za Lidovou frontu Anton Gerašenko je toho názoru, že hlavním úkolem nového ministerstva má být „ochrana ukrajinského informačního prostoru před ruskou propagandou a protipropaganda v Rusku a na dočasně okupovaných územích Krymu a Donbasu“.

Část ukrajinských novinářů se 2. prosince sešla před parlamentem, aby vyjádřili svůj nesouhlas se záměrem zřídit nové ministerstvo. Jednalo se především o členy organizací „Poctivě“ a „Stop cenzuře“. Na jednom z protestních transparentů stálo: „Nejsou peníze na tanky, jsou na Ministerstvo pravdy“.

 

Zdroj: telekritika.ua, pravda.com.ua, radiosvoboda.org

Klíčová slova: média  | propaganda  | Ukrajina  | cenzura
4280 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny