„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Gubernátor Luhanské oblasti jmenovaný Porošenkem musel uznat, že pro místní obyvatele je „Ukrajina horší než macecha“ (+ video). Volby odhalily realitu v Mariupoli – Kyjev má docela velký problém

Autor: Testosteron | Publikováno: 27.11.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Když se 28. srpna letošního roku konalo v Mariupoli shromáždění proti separatistům a ruskému prezidentovi Putinovi, vydávala hlavní ukrajinská média několik stovek (podle jiných zdrojů až pár tisíc) účastníků za jasný hlas místního lidu, který podporuje politiku kyjevské vlády. Mariupol byl představován jako příkladná výspu v Donětské oblasti, jejíž je od června dočasným hlavním městem.

Předseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov pak během své návštěvy Mariupole 22. září oceňoval ukrajinské nálady ve městě a prohlašoval, že „Mariupol bude žít a fungovat jako normální ukrajinské město“.

Ovšem výsledky letošních ukrajinských parlamentních voleb, které se konaly 26. října, ukázaly, že realita je značně jiná.

Volby v jednomandátovém volebním 57. obvodu, do něhož Mariupol spadá, skončily totiž následovně:

S drtivou převahou zvítězil samostatně kandidující člen opoziční Strany regionů Sergej Matvienkov, který získal 64,16 % hlasů. (Matvienkov jako poslanec v předchozím období hlasoval 16. ledna pro tzv. diktátorské zákony.)

Na druhém místě skončil s velkým odstupem Alexandr Romaňuk, samostatně kandidující člen strany Blok Petra Porošenka, na něhož hlasovalo 8,81 % voličů.

Pokud jde o výsledky stran, tak jasně vyhrála koalice Opoziční blok61,09 % hlasů.

Druhý byl Blok Petra Porošenka, který dostal 9,83 %.

Třetí skončila Komunistická strana Ukrajiny6,51 % (v celostátním součtu se do parlamentu nedostala).

Ostatní strany dostaly pod pět procent. Jaceňukova Lidová fronta se dokonce umístila až na pátém místě s 4,03 % a Baťkivščyna Julie Tymošenkové obdržela pouhých 1,47 %.

Strana regionů (Opoziční blok) si tedy od minulých parlamentních voleb v roce 2012, kdy ve stejném obvodu dostala 47,6 %, polepšila o téměř dvacet procent. Spolu s Komunistickou stranou jí volilo necelých sedmdesát procent voličů, kteří tím dali poměrně jasně najevo svůj postoj ke kyjevské vládě.

Volby do městského zastupitelstva by se v Mariupoli měly konat už příští rok.

O tom, že situace je z pohledu Kyjevské vlády nelehká i na těch východních územích, která má pod svou kontrolou, svědčí slova gubernátora Luhanské oblasti Genadije Moskala. Moskal, který svou funkci vykonává z pověření prezidenta Porošenka od 18. září, na dotaz o náladách místních lidí odpověděl: „Matička Rusko a Ukrajina horší než macecha.“ Dále prohlásil, že očekávání, která tamější obyvatelstvo váže se separatisty, vycházejí z ruských národních pohádek o „hrnečku vař“, „ubrousku prostři se“ a „zlaté rybce“.

 

Zdroj: vibori2014.rbc.ua, unian.net, liga.net, obozrevatel.com, youtube.com

Klíčová slova: Rusko  | Ukrajina
5001 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

V devadesátých letech probíhal poměrně ostrý boj mezi dvěma skupinami: a) havlisté chtěli všechno rozdat nadnárodním korporacím, b) klausovci chtěli vytvořit vrstvu domácích podnikatelů a národní kapitalismusPokud by nebyl ministrem vnitra Hamáček, tak standardní ministr vnitra by měl po německé vládě požadovat vysvětlení, proč z Německa vyhoštěný imigrant znásilňoval v ČR

Eurabia.cz

Jak Salvini «obrátil» katolické voliče?Africký uprchlík znásilnil šestnáctiletou Češku u Terezína! Multikulturní obohacení dorazilo ze Západu již i k nám ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Milion chvilek: Pravda o Mikuláši MinářoviPápá, Babiši: Horší než Švorcová, smějí se Richardu Krajčovi. Ale padlo také velké překvapení
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny