„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Konference ODS: Delegáti neunesli kritiku, nenechali člena Svobodných domluvit. Přečtěte si, co jim vytkl

Autor: Ivana Haslingerová | Publikováno: 23.1.2012 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

V Hradci Králové se v sobotu konala ideová konference ODS, jejímž nosným tématem bylo podnikání a zaměstnanost. Po projevech předsedy ODS Petra Nečase a ministrů jeho vlády následovala veřejná diskuse. Kromě výkonného ředitele Klausova Centra pro ekonomiku a politiku Jana Skopečka, europoslance Milana Cabrnocha a ředitele zoologické zahrady Chleby se přihlásil o slovo bývalý člen ODS a nynější předseda Krajského sdružení Svobodných v Hradci Králové Vít Jedlička, kterého pozvali na konferenci členové místní organizace ODS.

Ve svém příspěvku začal kritizovat ODS, že opustila své původní ideje. A co se nestalo? Ve straně, která má přímo v názvu slovo demokratická a občanská, ho začal moderátor přerušovat. Jedlička si nakonec vymohl, aby v příspěvku mohl pokračovat, ale sotva stihl říci větu: „Pokud byste neopouštěli svůj program, nestalo by se, že vás opustí váš čestný předseda a prezident republiky Václav Klaus ani další čestní a pracovití lidé jako poslanec Michal Doktor nebo senátor Petr Pakosta,“ začalo se ze sálu ozývat pískání a bušení do stolů.

Místo toho, aby moderátoři zjednali klid a pořádek, nenechali projev Jedličku dokončit a od pultíku ho se souhlasem vedení vykázali. Vedení ODS a moderátoři tím jen potvrdili jeho slova, že se strana změnila. Mohu to posoudit proto, že jsem v době, kdy v jejím čele stál nynější president Klaus, byla přítomna snad na všech ideových konferencích a na žádné z nich se podobné excesy nestaly. Vždy mohl kdokoliv promluvit a atmosféra konferencí byla skvělá. Nyní, kdy nesmí na ideové konferenci ODS občan vyjádřit svobodně názor, již to opravdu není ta demokratická strana, jakou byla kdysi. Současné vedení ODS odmítá racionální kritiku, ze které by se mohlo poučit.

Po tomto excesu jsem si uvědomila, že mají pravdu Ti, kdo jsou přesvědčeni, že ji už nejde zachránit. Jako euroskeptik bych chtěla napsat, že zřejmě své nedemokratické manýry pochytila v Bruselu, ale uvědomila jsem si, že bych tamním politikům křivdila. I tam nechají např. velkého svého kritika Nigela Farraga volně hovořit... Je to veliká škoda a velmi mne to mrzí. Že je na Kongresech ODS v posledních letech cítit napětí, na to jsme si již zvykli, ale že i na ideové konferenci nebude respektováno jedno ze základních práv, kterým se tak rádi "demokraté" ohánějí, tedy svoboda slova, k tomu již není co dodat.

www.fragmenty.cz

***

Projev Víta Jedličky (Reformy.cz) na ideové konferenci ODS:

Vážení členové ODS,

mluvím k Vám jako bývalý člen ODS a současný předseda Strany svobodných občanů v Královéhradeckém kraji. Před rokem jsem založil občanské sdružení Reformy.cz, které významně mění politickou diskuzi o EU v České republice. V posledním díle Reflexu vyšly komentáře hned ke dvoum videím, které jsme publikovali (1, 2).

Dovolte mi zde, na vaší ideové konferenci jistou míru kritiky, která zde dosud vůbec nezazněla.

Často jsem zde slyšel o nutnosti boje s přebujelou byrokracií a státním aparátem. Kdybyste to mysleli vážně, vzali byste si k ruce seznam čtyřiceti úřadů na zrušení od Petra Macha a zrušili byste například zbytečné úřady práce. Nestalo by se, že od roku 2005 vzrostl počet jeho úředníků z pěti na devět tisíc.

Nestalo by se, že by Česká republika spadla na světovém žebříčku ekonomické svobody z 28. na 30. místo za minulý rok. Nestalo by se, že by navzdory Nečasovým slibům vláda zvedala daně jako třeba DPH. ODS by se nemohla svým hlasováním podílet na astronomických státních deficitech. Nemohlo by se stát, že Vaše strana navzdory vašemu kongresovému usnesení podpoří Lisabonskou smlouvu. Vaši poslanci by společně s KSČM nepodpořili zákony EU o Babišových biopalivech a Romanových solárních elektrárnách, které nás stojí desítky miliard korun ročně. Váš potencionální kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka by věděl, že v souvislosti se záchranou eurozóny se nejedná o 5 ale o 160+ miliardách korun (více o fungování ESM).

Ale co hlavně: Nestalo by se, že Vás opustí Váš čestný předseda a prezident této republiky Václav Klaus ani další čestní a pracovití lidé jako poslanec Michal Doktor nebo senátor Petr Pakosta.

Vaše voličská podpora padá na úroveň KSČM a myslím si, že je čas k sebereflexi.

Je čas si uvědomit, že jediný způsob, jak hájit zájmy České republiky v EU je vystoupit z ní. Vystoupením z EU nepřijdeme o svobodný obchod s EU, jak je často mylně předkládáno, protože jsme členy EHP.

Z EU, jak sám s oblibou říká předseda komise EU a bývalý maoista Barosso se buduje další „říše“ u čehož rozhodně být nemusíme.

Ještě na závěr Vaší konference „Podnikání a pracovní místa“.

Jediný způsob, jak stát může napomoci podnikání a tvorbě pracovních míst, že do toho nezasahuje.  ODS celou problematiku, jak jsem zde zaslechl, řeší „šalamounky“ kompenzuje škodlivé regulace a dotace EU dotacemi do inovací.

Děkuji za pozornost

PS: v polovině příspěvku jsem byl přerušen a bylo mi zabráněno ho doříct, ačkoliv jsem byl pozván členy ODS a řádně jsem se přihlásil do diskuze. Na závěr konference vystoupila Němcová, která mi plačky oznámila, že jsme neměl s tímto příspěvkem vystupovat, že to nebylo hezké.

čtěte také:

Je pravičák a vzteká se: Nečas lže a zrazuje ODS

Ekonom: Kupujte zlato, potraviny a zbraně. Krize bude hustá

Konkurenceschopnost České republiky v Novém světovém řádu

Klíčová slova: domácí politika  | EU  | Česká republika
4356 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny