„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

USA v předvečer „třicetileté války“: Spojenci volají „Smrt Americe!“ Obamova komická volba - jít s Hizballáhem, nebo s al-Kajdou? A co na to izraelský Bibi?

Autor: Pat Buchanan | Publikováno: 19.10.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

„Pravomoc vyhlásit válku, včetně pravomoci posoudit příčiny této války, je zcela a beze zbytku svěřena legislativě.“ Tímto citátem z Madisonových spisů se kongresman Walter Jones snaží vyvolat debatu a hlasování o tom, zda má Amerika válčit v Sýrii a Iráku, až se po čtvrtém listopadu znovu sejde kongres. Události minulého týdne ukazují, že tato debata je pro náš národ naprosto nezbytná.

Válka jako náprava reputace

Bývalý ministr obrany Leon Panetta tvrdí, že směřujeme ke „třicetileté válce“ proti Islámskému státu a rodícím se hrozbám v Nigérii, Somálsku, Jemenu, Libyi a dalších zemích. Vadí mu, že prezident Obama nesvolil k bombardování Sýrie poté, co Bašár Asad překročil „červenou čáru“ a použil chemické zbraně. Prý tím byla ohrožena důvěra v Ameriku, říká Panetta. „Teď u všeho, co uděláme, visí malý otazníček: skutečně to Spojené státy realizují?“ Tato nová válka je prý příležitostí jak „si napravit reputaci“.

Jenže sám nemá mnoho dobrých slov pro muže, po němž chce, aby vedl USA do třicetiletého konfliktu. „Nejnápadnější slabinou“ prezidenta Obamy je podle něj „frustrující zdrženlivost co se týče konfliktu i nacházení podpory pro vlastní tažení“. Příliš často prý „spoléhá na logiku profesora z právnické fakulty, spíš než na vášeň, potřebnou pro vůdce.“ Také se „vyhýbá válčení, stěžuje si a nechává si příležitost proklouznout mezi prsty“.

Hamlet a ostudná pravda

Jestli má pan Panetta pravdu, proč bychom měli jít do války s Hamletem místo vrchního velitele? A to ještě nebereme v potaz, kdo jsou vlastně naši spojenci! Viceprezident Joe Biden se tuhle musel omlouvat Turecku a Spojeným arabským emirátům, když během přednášky na Harvardu vysvětloval, že oba státy dodávaly peníze a zbraně teroristům z ISIS, kteří popravují Američany. Nevím, proč se vlastně omlouval, protože jeho „zločinem“ nebylo nic horšího, než že se uřekl a sdělil naprostou pravdu.

Teroristé z ISIS v současné době stahují smyčku kolem kurdského města Kobani na tureckých hranicích, když už v oblasti dobyli spoustu vesnic. Sto tisíc syrských Kurdů již uprchlo přes hranici do Turecka.

Všichni jsou teroristé!

Ale ačkoli už jsou málem ve startovních blocích na hranici a armáda Turecka, druhá největší v NATO, zahrnuje tři a půl tisíce tanků a tisíc letadel, sedí si Turecká republika i její armáda v klidu doma, jako by se nechumelilo, a čekají, až ISIS Kurdy zmasakruje. Proč? David Stockman v odpověď cituje prohlášení tureckého prezidenta Erdogana, učiněné tento víkend: „Pro nás je ISIL a kurdská PKK stejným zlem.“

Jinými slovy, řečeno se Shakespearem: „Mor na oba vaše rody!“ Pro Istanbul jsou bojovníci PKK teroristé – stejně jako ISIS, která se snaží dobýt Kobani. A mimochodem, za teroristické organizace jsme obě bojující frakce označili i tady v Americe. Která z teroristických organizací má tedy podle nás momentálně zvítězit?

Spojenci volají: Smrt Americe!

A dále: Kdo má podle nás vyhrát válku mezi ISIS a na al-Kájdu napojenou frontou al-Nusrá na jedné straně a Asadovým režimem, který před rokem Obama s Kerrym chtěli tak urputně bombardovat? Na čí straně vlastně jsme třeba v Libanonu? Tento víkend syrské křídlo al-Kajdy, Jabhat al-Nusrá, přišlo o šestnáct džihádistů během nájezdu na údolí Bekaa.

A víte, kdo bránil Libanon proti teroristům? Hizballáh. Který je podle nás také teroristickou organizací. Opravdu výtečná volba: Hizballáh, nebo al-Kájda?

Minulý týden poslala al-Kajda na Arabském poloostrově – se kterou už USA bojují roky – sebevražedného atentátníka s autem přecpaným výbušninou do jemenské nemocnice. Používali ji totiž povstalci, Houtiové, kteří nedávno dobyli hlavní město Sanaa.

Myslíte, že Houtiové jsou spojenci USA? Asi bych je tak raději nenazýval: kdyby byli, asi by nepolepili centrum Sanaa slogany typu Smrt Americe, smrt Izraeli, ať jsou prokleti všichni Židé a zvítězí islám!

Může Írán spasit USA?

Je to jinak: Houtiové, kteří stejně jako Hizballáh bojují proti al-Kajdě, jsou prostě Šíité. Jako takové je podporuje Írán, který skutečně je na naší straně – jak proti ISIS v Sýrii, tak proti Islámskému státu v Iráku.

Jenže pro Izrael v čele s „Bibi“ Netanjahuem je právě Írán tím nejhorším zlem. Ve svém projevu na půdě Spojených národů řekl: „Porazit ISIS a ponechat Írán, aby se mohl v blízké budoucnosti stát jadernou velmocí, znamená vyhrát bitvu a prohrát válku.“ A tak bubny neokonů duní: udeřte na Írán! Mělo by se tak stát, pokud vyjednávání o íránském jaderném programu neskončí ke 24. listopadu s výsledkem uspokojivým pro Spojené národy.

Jenže ať už se našim přejemnělým nosům zdá íránský režim nepěkně zapáchat, nebo ne, faktem je, že je našim faktickým a dost možná nepostradatelným spojencem v boji proti tomu, aby v Damašku a Baghdádu vyrostly chalífáty ISIS. Opravdu bychom s ním měli válčit?

Uleví se Obamovi?

Jak píše slavný profesor politologie a pacifista Andrew Bacevich, Spojené státy od roku 1980 buď invazí nebo bombardováním ohrozily celkem čtrnáct států na Blízkém Východě, v Asii a na jihovýchodě Evropy: Írán, Libyi, Libanon, Kuvajt, Irák, Somálsko, Bosnu, Saúdskou Arábii, Afghánistán, Súdán, Kosovo, Jemen, Pákistán a nyní Sýrii.

Cena je strašlivá: desítky tisíc raněných či zabitých Američanů, triliony dolarů, stovky tisíc raněných či zabitých muslimů, miliony uprchlíků, mezi nimi na předním místě křesťané z dotyčných zemí. A proč to všechno?

Nejsme na tom ani o chlup lépe, než jsme byli před třiceti lety a Blízký Východ je dnes zachvácen zuřícím požárem občanských, náboženských, kmenových a teroristických válek. Proč?

Kongres by rozhodně měl debatovat o „americké třicetileté válce“. A měl by ji zakázat. Myslím, že prezidentu Obamovi by se v hloubi duše ulevilo.

www.protiproud.cz

 

Klíčová slova: USA  | válka
4563 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques BursíkováÚnos a znásilnění, které otřáslo Izraelem

euPortal.cz

Podle sluníčkářů imigrace a islám není hrozbou. Ale zpráva odhalila, že islámské teroristické útoky v Evropě vzrostly mezi lety 2007 a 2017 o 725 procent!Armáda potřebuje vrtulníky, nikoliv ale ty předražené z USA. Odborník hovoří

Eurabia.cz

Imigrant z Nepálu podřezal v Itálií Poláka. Polák mu nechtěl totiž dát peníze ...Cikáni pořádají loupežné nájezdy v Itálií již za bílého dne ... Mladý Ital se stal jejich cílem a bojuje o život

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

Erik Best a Milion chvilek: Čapí hnízdo? O to nejde. Pravdu hledejte jindePamatujete intervence? ČNB nyní podle Markéty Šichtařové chystá ještě větší hloupost
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny