„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Čtvrtina Američanů je nespokojená s politikou Washingtonu – chtějí se oddělit

Autor: BKP | Publikováno: 3.10.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Nevydařené skotské hlasování o odtržení od Velké Británie vyvolalo separatistické nálady ve Spojených státech. Téměř čtvrtina občanů je připravena k oddělení jejich států od USA. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění Reuters / Ipsos se 23,9% amerických respondentů od 23. srpna do 16.září vyjádřilo, že podporují nebo se přiklání k myšlence oddělení svého státu.

Snahy o přerušení vztahů s Washingtonem se objevují u představitelů různých stran a regionů, přestože republikáni a obyvatelé zemědělských západních států jsou většinou více loajální k této ideji než demokraté a obyvatelé severovýchodních států. Pobouření způsobené tím, jak prezident Barack Obama řeší problémy počínaje reformou zdravotnictví a konče budováním islámského státu militantů, přivádí některé občany do tábora „separatistů“.

„Nemyslím si, že je důležité, která politická strana je u kormidla. Stále se nic neřeší,“ řekl 61letý Roy Gustafson z Camdenu (Jižní Karolína), který žije z invalidního důchodu. „Pro stát bude lepší,když bude řešit své problémy samostatně.“

Brittani Royal, 31letá zdravotní sestra z Wilkesboro (Severní Karolína) řekla, že pobouření reformou zdravotnictví, kterou v národě nazvali „Obamacare“ ( péče Obamy), ji přimělo k zamyšlení, zda by nebylo lepší, aby se jejich stát osamostatnil. „Toto zasáhlo mnoho lidí. Moje pojištění pro čtyřčlennou rodinu se zvýšilo ze 40 dolarů na týden na 600 dolarů měsíčně,“ řekla Royal. „Vláda Severní Karolíny je poměrně stabilní. Myslím, že gubernátor McCrory má lepší plán na reformu zdravotnictví než prezident Obama.“

Mezi republikány se objevilo více příznivců oddělení (29,7%) než u demokratů (21%). Nejvíce příznivců oddělení bylo na jihozápadě, kde tuto myšlenku podpořilo 34,1% respondentů. Tato oblast zahrnuje i Texas, kde skupina aktivistů požaduje provedení hlasování na státní úrovni. Jeden z místních respondentů uvedl, že je přesvědčen, že jeho stát se obejde bez zbývající části země.

Zdroj:http://3rm.info/51125-chetvert-amerikancev-nedovolnyh-politikoy-vashingtona-gotovy-k-otdeleniyu.html

http://vkpatriarhat.org.ua/

Klíčová slova: USA
3841 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny