„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

"Malý český člověk". Ti, kdo používají tento termín, nám chtějí vštípit pocit méněcennosti

Autor: redakce | Publikováno: 19.1.2012 | Rubrika: CITÁTY
Ilustrace

"Kdo dneska vůbec ví, že naše obrození je naprosto ojedinělým historickým úkazem v celém světě? Svádět obnovení státu pouze na příznivé okolnosti je cizí, vpašovaný názor; neexistují příznivé okolnosti pro toho, kdo není schopen jich využít, nebo kdo je na to už slabý. Ta neuvěřitelná oběť obroditelů, učitelů, spisovatelů, osvětových pravovníků a především těch milionů obyčejných, praobyčejných lidí, kteří jim chtěli naslouchat, protože toužili po něčem, co si představovali jako rovnost, spravedlnost, svobodu a já nevím co; a všichni vespolek se všemi lidskými chybami a slabostmi, byli mezi nimi nejen hrdinové, kteří obětovali doslova život, ale i přeběhlíci a slaboši, to mě totiž dojímá, protože to dává smysl naší práci, a každé práci vůbec.

A pak se ještě po tom všem najdou, rozumíš, když už je vlastně z historického hlediska vyhráno, víceménně vzdělaní lidé, spíše polovzdělaní, kteří ze zcela nízkých příčin začnou všechno toto dílo snižovat, tupit, zpochybňovat; já nevím. Kdo si vymyslil pojem "malý český člověk" a snad to myslel zcela konkrétně pro jistý typ lidí a jistou situaci, ale ti, kdo to poslední roky zneužívali, aby nám vštípili pocit méněcennosti, ti to už mysleli trochu jinak; jako kdyby neexistoval jakýkoli jiný malý člověk kteréhokoli národa;

v tom, co říkám, není šovinismus, nemám rád nacionální hysteriky, však jsme jich užili u sousedů víc než dost, ale nesnáším, když mě někdo podvádí a podstrkuje mi kosmopolitismus místo internacionalismu; internacionalismus jako solidarita pracujících lidí, národů sobě rovných, národů, jejichž osudy řídí třída, která vytváří společenské bohatství, která je nejen vytváří, ale také rozděluje bez účasti příživníků. Je neuvěřitelné slyšet ve druhé polovici dvacátého století vědecky tvářící se ctižádostivce, kteří se opřou o výrok slabocha z minulého století, dokonce ani ne Čecha, který by se cítil pohodlněji, kdybychom jako národ zmizeli; proč? Je v tom komplex před příslušníky početných národů - neříkám schválně velkých? Nemáme právo na takový komplex. Uhájit dobývanou baštu je větší čest než nebýt nikdy ohrožen, a jakou baštu! A jak ohroženou! Stačí pohled na mapu..."

Alexej Pludek, Vabank. Československý spisovatel, Praha, 1974, s. 240-241

Klíčová slova: pravdoláska  | nacionalismus  | stát  | historie  | vlastenectví
5131 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny