„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kontroverze kolem pražského Majdanu. Jak jsme na tom s peticemi?

Autor: Bohumil Šourek | Publikováno: 15.9.2014 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Utrhl jsem si opět čas a vypravil se po týdnu opět na starobylé Staroměstské náměstí, abych se podíval, jak pokračuje Pražský majdan.

 

Stánek s válečnickými hesly tam stále stojí, stany však zmizely, takže zabrané místo se zmenšilo. Že by jim noční hlídkování neschválili? Zájem kolemjdoucích se zřetelně také zmenšil. Ale popravdě: mou pozornost tentokrát upoutala jiná záležitost.

Asi pět metrů opodál totiž rozložila stolek skupinka občanů, kteří protestovali proti majdanu již před týdnem. Na stolek rozložili petici protestující proti tomu, aby pražský magistrát povoloval akce směřující na podporu války, konkrétně tzv. Pražského majdanu.

Vzápětí se u petičního stolku objevili 4 policisté, 2 státní a 2 městští strážníci, s tím, že pořadatelé shromáždění Pražský Majdan nahlásili, že jejich povolená akce je narušována!

Vyzvali organizátory petice, aby shromáždění ukončili. Mají údajně právo je jakožto neohlášené rozpustit. Organizátoři poukázali na to, že se nejedná o shromáždění, ale petiční stánek, ke kterému není povolení třeba.

Tak co uděláme? Je to opravdu petice!

Policisté se seznámili se skutečností, vyžádali si občanské průkazy organizátorů, petici si přečetli a konstatovali, že je konána podle zákona, nechtěli však akceptovat místo, na kterém byl petiční stolek postaven. Trvali na tom, aby byl umístěn na jiném místě, nikoli v blízkosti stánku Pražského Majdanu, a akci Pražský Majdan nerušili!

Jaká vzdálenost je přiměřená?

(Petice a podpisové archy mohou být vystaveny též na místech přístupných veřejnosti, k tomu nepotřebujete povolení státního orgánu (pro zábor veřejného prostranství apod.) ani to nemusíte oznamovat (jako u veřejného shromáždění). Při shromažďování podpisů však nesmí dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel a k rušení veřejného pořádku. http://www.obcan.ecn.cz)

 

Následovala půlhodinová diskuse, ve které organizátoři petice žádali vysvětlení. Policisté – zůstali na místě pouze ti státní – poukazovali na narušování vedlejší akce, nedokázali však žádné narušování doložit. Může prý dojít ke konfliktu. To bylo jediné jejich tvrzení. Organizátoři kontrovali sdělením, že nemají v úmyslu jakýkoliv konflikt vyvolat, že se chovají poklidně a pouze sbírají podpisy. Policisté trvali na svém, že druhá strana, Pražský majdan, má povoleno shromáždění přesně na tom místě, na kterém je, nemůže se tudíž přesunout, takže to musí učinit petiční stánek. Policisté žádali, aby se organizátoři domluvili s organizátory vedlejšího shromáždění, což bylo pochopitelně odmítnuto, neboť výsledek byl předem zřejmý.

Co teď? Nechtějí odejít. Porada u majdanistů

Diskuse pokračovala, organizátoři jakýkoli přesun odmítli, žádali uvedení zákonného důvodu. Policisté pouze opakovali, že by mohlo dojít ke konfliktu, organizátoři trvali na svém, že se chovají poklidně, nemají v úmyslu vyvolávat konflikt a už z principiálních důvodů nemají v úmyslu místo opustit, že petice má souvislost právě jako protest proti povolení akce, propagující krvavý kyjevský majdan, který vyústil do neoprávněného svržení vlády a vyvolání občanské války s vražděním civilního obyvatelstva. Navíc vyzývá k podpoře války vojsky NATO.

Dohadovaná s policisty. Petičníci nehodlají ustoupit, trvají na svém právu

Nakonec argumenty a klidné vystupování organizátorů docílily, že policisté odešli, když ovšem předtím upozornili, že případný konflikt bude na zodpovědnosti organizátorů petice. Musím upozornit, že toto nesmyslné (a nezákonné) upozornění zakládalo možnost, že od té chvíle mohli majdanisté kdykoli petiční stánek jakkoli napadnout a vina by bez vyšetřování mohla padnout na organizátory petice!

Celá zbytečná policejní akce měla podle mého proběhnout tak, že po telefonickém ohlášení majdanistů měli přivolaní policisté zkonstatovat, že k žádnému narušení nedošlo a měli spíše postihnout toho, kdo nepravdivé narušení ohlásil. Nechápu, jak mohli policisté argumentovat možným, tedy potenciálním konfliktem, a postihnout nevinnou stranu nesmyslným požadavkem petiční stánek přesunout. Podobné drobné ústupky by mohly naopak vést k posílení sebevědomí druhé strany, k pocitu oprávněnosti veškerého konání a k postupnému odhazování zábran. Jako v Kyjevě!

Pravda je, že jak policisté, tak organizátoři petice se chovali klidně a slušně. Jenom tu policejní argumentaci nejsem schopen pochopit.

Tlačenice u válečných štváčů

Petenti

Lidé podepisovali

Autor: Bohumil Šourek
Foto: Pavel Matějka

www.monarchista.cz

 

Klíčová slova: Česká republika
4822 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

Černý scénář pro Ameriku. Reálně hrozí rozpad USA Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

Během minulého týdne byla tureckými ultranacionalisty, včetně příznivců Šedých vlků, napadena shromáždění Kurdů ve vídeňských FavoritenChci zavraždit tu zrůdu... Pavel Novotný: Vězení a padák z ODS? Policie teď trestně stíhá starostu Řeporyjí kvůli podněcování k trestnému činu vraždy jeho jmenovce, bývalého policejního prezidenta

Eurabia.cz

Video: Dívka dostává sodu, protože je bílá...Rizikový faktor – imigranti: Rakousko zavádí systém včasného varování

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Obchod s lidskými orgány odebraným asi třem stům zajatým nebo uneseným Srbům. Měl se na tom podílet právě Hashim Thaçi, tehdy již premiér nezávislého KosovaPatrušev, Putin a Pandemie

ParlamentniListy.cz

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď„To je ta kráva, co se soudí s Babišem.“ Aktivistka z Milionu chvilek zavírá obchod na venkově. Prý jí tam schválně nechodili místní
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny