„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Švédsko: porodní asistentku neochotnou asistovat při potratech odmítají zaměstnat

Autor: BKP | Publikováno: 14.9.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Švédská porodní asistentka podává žalobu k místnímu soudu poté, co ji odmítli zaměstnat na třech různých klinikách kvůli její neochotě asistovat při potratech.

Prací porodní asistentky je odjakživa přivádět na svět děti.

Ale ve Švédsku, které má ze severských zemí nejvyšší počet potratů, a kde jsou potraty až do 18. týdne těhotenství zdarma zajišťovány státem, jsou porodní asistentky žádány asistovat při těchto zákrocích.

Jedné z nich, křesťance Ellinor Grimmarkové, nabídli práci na ženské klinice Höglandssjukhuset v Eksjö na severu Švédska, když tam v roce 2013 ukončila svou praxi. Nabídku vděčně přijala, ale vedení připomněla, že kvůli svému křesťanskému přesvědčení – že život začíná již početím – nebude moci asistovat při potratech. A toto bylo důvodem, proč ji nakonec budoucí nadřízená, vedoucí porodnického oddělení, do zaměstnání nepřijala. Na záznamníku jí zanechala vzkaz, že „už není vítaná s nimi pracovat“ a ptala se, „zda osoba hájící život vůbec může být porodní asistentkou“.

Ellinor Grimmarková se pak ucházela o práci na klinice Ryhovs, kde její zaměstnavatelé řekli totéž: člověk, který odmítá asistovat při potratech, je ve Švédsku jako porodní asistent nepoužitelný.

Krátce na to jí nabídli zaměstnání v nemocniční ženské klinice Värnamo, ale svou nabídku odvolali, když si ombudsmanovi stěžovala na kliniku Höglandssjukhuset.

Ombudsman rozhodl, že Grimmarková nebyla diskriminována pro své pro-life stanovisko. Její reakcí bylo podání stížnosti u okresního soudu v Jönköpingu s pomocí Scandinavian Human Rights Lawyers, nevládní organizací na podporu a ochranu lidských práv a lidské důstojnosti. Žádá kompenzaci 80,000 švédských korun (8800 Kč) za způsobené škody a 60,000 švédských korun (6600 Kč) za diskriminaci.

Mezitím údajně přijala práci v sousedním Norsku, kde zákony o lidských právech ochraňují zaměstnance nemocničních zařízení před nucenými asistencemi při zákrocích, které sami považují za nemorální.

Alliance Defending Freedom, americká právní organizace na ochranu práva na vyznání, sepsala s okresním soudem v Jönköpingu stručný spis.

„Nikdo si nezaslouží odmítnutí v zaměstnání jen proto, že je pro-life,“ řekl bývalý právní zástupce ADF Roger Kiska. „Mezinárodní právo, kterým je Švédsko zavázané, uznává svobodu svědomí a zřetelně říká, že být pro-potratový nemůže být podmínkou pro zaměstnání. Rovněž nemohou zdravotnická zařízení nutit zdravotní sestry a porodní asistentky, které mají výhradu ve svědomí, aby asistovali při zákrocích směřujících k potratu.“

Roger Kiska ve spise ADF píše, že záležitost Grimmarkové „je reprezentativní v postupně se objevujícím problému lidských práv ve Švédsku, kde selhává uznání námitky ve svědomí. Ve Švédsku taková nehorázná bezohlednost k právu na námitku svědomí nemůže obstát. Stát musí napomáhat náboženským a morálním přesvědčením, ať jsou jakkoli nezajímavé nebo nudné.“

Podle Kiskova spisu Parlamentní shromáždění Rady Evropy potvrdilo, že „žádná osoba, nemocnice nebo instituce nemá být v žádném případě nucena, posuzovaná nebo diskriminována kvůli tomu, že odmítá provádět potrat a napomáhat při něm, eutanazii nebo jiném zákroku, který by zapříčinil smrt lidského zárodku nebo embrya.“

„Zdravotnická zařízení musí respektovat touhu a přesvědčení zdravotní sestry nebo porodní asistentky ochraňovat lidský život – vždyť to je jistě důvodem, pro který si vybrala toto povolání,“ řekl právní zástupce ADF Paul Coleman

Zdroj:http://www.lifenews.sk/content/%C5%A1v%C3%A9dsko-p%C3%B4rodn%C3%A1-asistentka-bez-ochoty-asistova%C5%A5-pri-potratoch-nez%C3%ADska-zamestnanie

http://vkpatriarhat.org.ua/

Klíčová slova: rodina
2706 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny