„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Zaměstnanci řeckého elektroenergetického průmyslu vystupují proti privatizaci odvětví

Autor: BKP | Publikováno: 13.9.2014 | Rubrika: V BRUSELU
Ilustrace

Řekové zažívají finanční potíže, proto musí šetřit elektřinu. Spotřeba klesla, a vláda plánuje privatizovat elektroenergetický průmysl. Pracovníci v tomto odvětví jsou však proti této iniciativě. Zaměstnanci elektroenergetiky reagují na plán vlády privatizovat tento sektor tak, že konají protestní pochody, stávky a vypínají proud.

Abychom pochopili jejich obavy, podívejme se na jednu z nejprůmyslovějších oblastí země. Dříve elektrárny v Ptolemaidě a okolních vesnicích vyráběli 70 % elektřiny v Řecku. Ekonomická krize snížila celkovou poptávku, a objem výroby klesl téměř na 52 %.

Státní energetická společnost Řecka však zůstává hlavním zaměstnavatelem v zemi. „Zatím dostávali místní obyvatelé přednost při přijetí do práce, ale kdo zaručí, že soukromý investor se rozhodne zaměstnat právě místní lidi? Tato průmyslová oblast může zkrachovat. Nejsme nijak chráněni a můžeme se stát otroky velkých korporací,“ řekl zástupce místní Asociace pro boj proti nezaměstnanosti, Ilias Tentzohlidis.

Nyní Řecku patří více než 51 % akcií největší elektrárenské společnosti v zemi. Vláda plánuje prodat 30 % svých aktiv, aby splnila podmínky, za kterých dostala pomoc od EU a Mezinárodního měnového fondu. Strany se domnívají, že tento krok přitáhne investory, zvýší příliv kapitálu a také zlepší kvalitu a produktivitu v tomto odvětví ekonomiky. Ale Řekové už nevěří slibům vlády: „Od roku 2010 nás vláda ujišťovala, že nepropustí žádného státního zaměstnance, a propustila více než tisíc. Ujišťovali nás, že platy nesníží, ale snížili je více než o polovinu. Tato vláda neustále lže. Už jí nikdo nevěří. A peníze, které vydělá z prodeje akcií, dostane Státní energetická společnost, ale ne stát. A tato částka se bude rovnat pouze příjmu společnosti za rok,“ řekl Stefanos Prassos, zaměstnanec Státní energetické společnosti.

Řekům se těžko loučí se společností, která 60 let přispívala k ekonomickému růstu země. Vláda se však chystá uskutečnit plánovanou privatizaci, a místní obyvatelé nadále stávkují prostřednictvím vypínání elektřiny v naději, že jednoho dne přece jejich názor vezmou v úvahu.

Zdroj:http://russian.rt.com/article/45757#ixzz3C4UGWUZK

http://vkpatriarhat.org.ua

Klíčová slova: Řecko  | EU
2890 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny