„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Česko-srbské přátelství se utužovalo v krásné krajině Zlatiboru. S cikánskou kapelou, dobrou rakijí i Prokletou Amerikou

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 10.9.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

REPORTÁŽ V rámci programu Dnů česko-srbského přátelství organizovaných srbskou Turistickou organizací Zlatibor (http://www.zlatibor.org.rs/en)  a srbskou restaurací v Praze Singidunum (což latinsky znamená Bělehrad, www.singidunum.cz), jsem se účastnil několikadenního pobytu v Srbsku v turistickém centru a oblasti Zlatibor.

V Srbsku jsem byl na návštěvě vůbec poprvé. Přiznám se otevřeně, že dříve jsem se nějak zvlášť o tuto zemi nezajímal.

Proč mám vztah k Srbsku

Ano, odsuzoval jsem nálety USA a NATO na Srbsko, odsuzoval jsem uloupení Kosova Srbsku, které mi připomnělo zabrání českého pohraničí nacistickým Německem v roce 1938, byl jsem rád, že agresi NATO proti Srbsku i odtržení Kosova odsoudil Václav Klaus jako tehdejší předseda Poslanecké sněmovny i později jako prezident republiky a odmítl vyslat českého velvyslance do Kosova. Stejně tak jsem rád, že v této praxi pokračuje nynější prezident Miloš Zeman. Styděl jsem se, že vláda Mirka Topolánka uznala nezávislost Kosova, protože vím, že v roce 1938 se hlásilo 60 tisíc dobrovolníků na obranu Československa proti Němcům... Kamarád Marek mi vyprávěl leccos o četnicích a protinacistickém odbojáři Dražovi Mihajlovičovi, o němž napsal svou diplomovou práci...

Čili jsem spíš sympatizoval se Srbskem, protože jsem agresi NATO proti němu považoval za nespravedlivou. Ale osobně jsem žádné Srby neznal a ani jsem tolik nezajímal o Srbsko jako takové. To se změnilo, když jsem se dostal do výborné srbské restaurace Singidunum v Praze u příležitosti toho, že tam kamarád Radim představil svou knihu o haagském tribunálu a jeho nespravedlnostem vůči Srbům. Atmosféra restaurace mi učarovala i dobrým balkánským jídlem a výborným vínem, rakijí, prostředím i srbskou hudbou. Byl jsem proto rád, když mě majitel restaurace Aleksandar Durić pozval na cestu za poznáním Srbska.

Zlatibor – něco jako srbský „Špindl“

Na výpravu do Srbska, jejíž náplní byla návštěva přírodních i historických památek i kulturní akce, vyrazily různé osobnosti z Česka, hlavně z oblasti kultury. 

První den autobus dorazil do turistického městečka Zlatibor, které by se dalo přirovnat asi k českému Špindlerovu Mlýnu. Je tam mnoho hotelů, které nabízejí kvalitní ubytování, ale i sportovní vyžití, wellness, ale i možnosti konání kongresů či konferencí (a při jejich konání vzájemně spolupracují). V rámci balkánské improvizace mě poněkud zaskočilo, když jsem (neplánovaně) poskytoval krátké vyjádření pro videoreportáž místního internetového deníku. Po pěti rakijích na uvítanou to byl celkem výkon.  

Pohoří Zlatibor je místem, kde se nachází četná zařízení pro zimní sporty a rozvinuta je i letní, pěší turistika. Tyto hory měl oblíbené jako své výletní místo také srbský král Aleksandar Obrenović. Kromě turistických zařízení a hotelů zde byla vybudována také léčebna. Hostem v nejstarším a nejznámějším zlatiborském hotelu Palisad byl mimo jiné i jugoslávský prezident, maršál Tito.

Já jsem byl ubytován ve čtyřhvězdičkovém hotelu Mona a členové „delegace“ i v dalších hotelech: Palisad, Dunav a Olimp. Ubytování bylo kvalitní a hlavně jídlo stálo za to. Snídaně na výběr od smažených, míchaných vajíček, omelet, klobásek, párků, po šunky, salámy, mnoho sýrů, sladkosti, saláty, ovoce... Obědy i večeře na výběr z mnoha teplých studených jídel, salátů, dortů..., co hrdlo ráčilo. A přiznám se, že mé hrdlo ráčilo hodně, až jsem se obával, že balancují na hranici smrtelného hříchu s názvem obžerství...

Jeskyně Stopića, skanzen Sirogojno, vernisáž a koncert

Druhý den ráno se vyjelo směrem k jeskyni Stopića, která je situována v překrásném kraji srbských hor a je vůbec jednou z největších srbských jeskyní.

Potom se jelo do Sirogojna, kde je pěkný skanzen staré srbské vesnice i hezký kostelík. V místě je i slavný obchod s ručně pletenými svetry svetry a muzeum „Pletilja“.

V podvečer proběhla v hotelu Palisad vernisáž obrazů (fotografií) na téma ve stylu gotika a fantasy výtvarníka a fotografa Ivo Chvátila a v hotelu zůstanou díla vystavena.

Od osmi hodin večer začínal koncert českých umělců, kteří se zúčastnili výpravy. Před tím novinář Radim Panenka předal dar pro dětský domov. První na letním jevišti Králového náměstí vystoupila skupina Duende hrající směs latinských rytmů s jazzem a popem, která již před tím zahrála krátce i na vernisáži. Zaujala zpěvačkou Anetou Kováčovou s nádherným hlasem.

Pak zahrála cikánská kapela Gipsy Spirit tvořená špičkovými cikánskými hudebníky okolo známého houslisty, herce a moderátora Vojtěcha Lavičky. Úspěch u srbského publika zaznamenala hlavně píseň Prokletá je Amerika. Těžko porovnat, kdo zpíval více hezky, zda Pavlína Danková z Gipsy Spirit, či Aneta Kováčová. Last but not least vystoupila zpěvačka Monika Agrebi.

Večer se šlo ještě do restaurace v hotelu Zlatiborská noć (ten se nachází v obci Bela Zemlja mezi Užicem a Zlatiborem) na jehněčí maso. Skupina Gypsy Spirit to pěkně rozjela, hrála i známé srbské písně, a tak někteří borci vydrželi tančit až do šesti do rána...

Vesnice Drvengrad, historická dráha, vrchol Tornik

...a někteří z nich dokázali dorazit i následující den ráno k autobusu (Slabší kusy, které nebudeme jmenovat, odpadly). Opět se jelo do hor. Do Mokre Gory, kde vznikla tradiční dřevěná vesnice Drvengrad založená známým režisérem Emirem Kusturicou. Návštěvníci mohli obdivovat i „vězení“ s vyobrazením válečných zločinců George Bushe a Javiera Solany. Vesnička je opravdu hezká a dobře zasazená v přenádherné krajině.

Navštívili jsme i Šarganskou osmicu, respektive nádraží ze začátku 20. století, které dnes včetně historické dráhy slouží již jen pro turistické účely.

Poté se jelo na lanovku na nejvyšší vrch pohoří Zlatibor Tornik, jehož nadmořská výška činí 1496 metrů a odkud je krásný výhled do Kosova i Bosny a Hercegoviny.

Večer proběhla v restauraci Zlatni Bor slavnostní závěrečná večeře, u které hrála srbská kapela tradiční písně. Rakije ani tanec opět nechyběly... A ráno zpátky do vlasti. Kousek za hranicemi jsme se ještě stavili v restauraci maminky Mladena Lazareviče, která nás bohatě pohostila. Restaurace s názvem Malo Užica je v Kelebii kousíček za hranicemi Srbska již na území Maďarska.

Krásný, ale daleký kraj Zlatiboru

Kdybych měl shrnout své dojmy z výletu, tak bych řekl, že naši srbští přátelé nás hostili v oblíbeném kraji krále Aleksandara Obrenoviće vskutku královsky a patří jim za to velký dík. Kraj Zlatiboru je velmi hezký s nádhernou přírodou. Služby hotelů a rekreačních zařízení jsou tam velmi dobré pro turisty, sportovce, rodiny s dětmi i odpočinek. Určitě si zaslouží pozornost českých turistů pro možnou dovolenou.

Velkou nevýhodou je ale vzdálenost. Autem se tam jede ostrou jízdou 13 hodin, autobusem 20 hodin. Chtělo by to podle mě, aby cestovní kanceláře nabízely možnost letět do Bělehradu a pak převoz autobusem do Zlatiboru by byl již v celku přijatelný. Bylo by dobře, aby se tento hezký kraj pohostinného Čechům přátelsky nakloněného národa Srbů otevřel více pro české občany.

www.euportal.cz

 

Klíčová slova: Balkán
2329 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Vědci odhalili údajný rasismus už u nemluvňat! Prý se s tím má něco udělatV budoucnu bude genetická zbraň schopna vyhlazovat určité národnostiŠílená hysterie feministek. Zmlátily lidský plod tyčí a pak ho zapálily (+ video)Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)

ePortal.cz

Šéf Pirátů a satanista Ivan Bartoš reaguje na nenávistné komentáře u své fotky před duhovou vlajkou. V rámci satanského rituálu se oženil s hercem Janem CinuNemilého překvapení se dočkali rodiče z Konga. Jejich děti adoptovala europoslankyně Šojdrová

euPortal.cz

Žádat Nebe, aby papeže Františka odstranilo, je více než naléhavou otázkou našeho přežití, a to jak na úrovni občanské, tak církevní; je načase, aby uvolnil místo člověku se zdravým rozumem a katolickou vírouPropuštěný učitel uvedl, jak neziskovky převzaly výuku ve škole. Multikulturalismus a džungle

Eurabia.cz

Islamizovaná Anglie: Napsala, že nemiluje islámské zvyky a tak ji vyhodili od maturity Má Polsko trvat na válečných reparacích od Německa? Hlasujte!

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Otázka nejen pro pražskou smečku: Co je demokratičtější?Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

ParlamentniListy.cz

Profesor Pavlíček chladí horké hlavy Zemanových odpůrců: To všechno nastavil už Havel. Rychle jste zapomněli, co prováděl Sobotka BabišoviTak co, pane Mináři? Profesor Chýla znovu o Milionu chvilek, Babišovi a Zemanovi
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny