„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Pražský majdan

Autor: Bohumil Šourek | Publikováno: 9.9.2014 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Utrhl jsem si trochu času na zbytečnosti a zašel se podívat na tzv. Pražský majdan na Staroměstském náměstí. Netrpím sice žádnými iluzemi o této akci, ale vlastní oči jsou prostě vlastní oči.

 

První překvapení mě čekalo hned při příchodu na místo. Dav turistů se právě srocoval před orlojem, do defilé apoštolů nezbývala už ani minuta a turisté byli jako obvykle plni napjatého očekávání. Prodral jsem se jím, však jsem to viděl již mockrát a dá-li Bůh, ještě to párkrát uvidím. Skupinku pod pomníkem M. Jana Husa evidentně orloj nezajímal. Ostatně ani Hus. Od mikrofonu právě odstupoval známý slovenský Žid Fedor Gál. Mrzelo mě, že jsem nepřišel o trochu dřív a jeho slova neslyšel. Co proboha dělá tento člověk, jemuž fašisté vyvraždili celou rodinu, na akci, podporující kyjevskou fašistickou juntu a to ještě před velkými písmeny provedeným nápisem vybízejícím k válce a s plackou s ukrajinským trojzubcem na černorudém podkladě, tedy barvách anarchismu?

Fedor Gál Fedor Gál

Od lidí, kteří ho slyšeli, jsem se dozvěděl, že vlastně neřekl nic. Prázdná slova. A jeden z nich řekl, že si po odchodu od mikrofonu placku okamžitě sundal, jako by si uvědomil, že udělal chybu a po otázkách, koho a co podporuje, se zastyděl. No nevím, jiní se vyjadřovali jinak. Já se teprve rozkoukával.

Pobavilo mne, když mne jedna majdanistka chtěla přesvědčit o jejich svaté pravdě poukazem na srpen ’68. „Vždyť vás Rusové taky okupovali…“ Pominul jsem, že Ukrajinu Rusové neokupují, to by stejně nevzala - zblblá propagandou - a argumentoval jsem, že nás neokupovali Rusové, že sem vtrhli bolševici a byli to bolševici nejen ruští, ale i polští, němečtí, maďarští a bulharští. Když se ještě snažila nadechnout, dodal jsem, že mezi nimi byli také Ukrajinci. Pak už si mne nevšímala.

Co mne nepobavilo, byl jakýsi člověk s kytarou, který nastoupil před mikrofon. Vzal si totiž do repertoáru písně Karla Kryla. Samozřejmě svou produkci zakončil Bratříčkem. Už delší dobu trpím, když vidím, jak pravdoláskaři zneužívají Krylovy památky, dnes mě to přímo urazilo. Nejen mne. Toto vystoupení se setkalo s nejsilnějším a nejhlasitějším odporem přítomných vlasteneckých Čechů. Karel Kryl, který stačil ještě poznat, kam vedou zemi nově etablované elity v čele s Havlem, a který nazval nový režim příhodně demokraturou, by se nikdy nepostavil na místo tohoto zpěváčka, jenž si ho vzal do huby.

Tak raději zas o něčem veselejším. Nejčastějším argumentem přítomných aktivistů bylo „Chceme se mít tak dobře jako vy!“ No co byste na to řekli? Debata, jíž jsem naslouchal, se okamžitě stočila směrem, který byste nečekali: že se zas tak dobře nemáme. ale objektivně posuzováno platí fakt, že ve srovnání se zkrachovalou Ukrajinou vyhlížíme určitě bohatě a bezstarostně lidé. Záhy se přenesla ke kritice Evropské unie. Z druhé strany ovšem k nekritickému obdivu, tady se uši okamžitě uzavřely a přestaly poslouchat. Jeden kolega se s takovou nadšenou obdivovatelkou bruselského uspořádání dohodli, že si to za 20 let znovu povědí a uvidí, zda nadšení přetrvalo.

No, co na to říct. Doufám, že tak dlouho to trvat nebude.

Jinak mejdan samozřejmě ovládl Putin. Nikoliv vojensky (i když nevylučuju, že se to začne tvrdit, však o Putinovi se tvrdí leccos a může už úplně za všechno), ale jeho jméno figurovalo na každém hadru. Však na fotografii jeden takový výtvor je dobře vidět včetně krvavého obličeje onoho diktátora. Bylo i na tričku s „vtipným“ pokroucením Putler, které jsem uviděl na osobě s břichem větším než je moje. To bych si tedy neoblékl a nikoliv kvůli břichu. Prezident RF byl zde na Pražském majdanu opravdu dehonestován naprosto odporným způsobem, lež na lež, tak raději zas k veselým okamžikům.

K těm patří kritika jednoho majdanského aktivisty, když si všiml, že jeden z kritiků má připnutou trikoloru. Oči mu naběhly a poukázal na ruské barvy! Nenechal se přesvědčit, že to jsou české barvy. Kdepak, jsou ruské! A kdyby, ta shoda je zřejmě podezřelá.

Aktivisté nabídli přihlížejícím polská jablka, aby si klidně brali a vyjádřili tak Polsku a jejich válečnickým choutkám podporu. Jestli to Polákům v odbytu jejich sankcionovaných jablek nějak pomohlo, je lehko říct… Jen se obávám, že budou-li v tomto duchu pokračovat, Polska wkrótce zginie.

Tak jsme se tam různě bavili. I když šlo o tak vážné věci!

Můj nejcennější poznatek z celé té přeslavné akce je v tom, že vuvuzela je opravdu účinný nástroj, na demonstrace odporu mnohem vhodnější než na fotbal. Doporučuju každému si to pořídit, bude to zřejmě potřeba čím dál víc. Dostanete ji např. tady, nebo tady. Aby se nám pražský majdan nezvrhl stejně jako ten kyjevský. Pak bychom si museli pořizovat spíš zbraně. On kyjevský zpočátku taky vyhlížel docela sympaticky… Kdy nabere fašounské obrátky v Praze? Nemyslete, stále nás oslovoval jakými člověk, který uměl pouze anglicky (my schválně nerozuměli a vyžadovali jsme češtinu). CIA bdí! Však, lidé, bděme taky! Byla by toho našeho náměstí škoda!! Abychom neskončili jako 27 pánů, co byli na stejném náměstí, jen pár kroků od místa, kde se to všechno odehrávalo, popraveni.

S radostí jsem po návratu domů přečetl článek o slavné ukrajinské zpěvačce, která navštívila osobně Doněck a prohlédla celou tu propagandu.

Na závěr ještě několik fotografií:

Potrestejte Putina sankcemi:

Váleční štváči:

Část narušitelů pokojné válečnické akce:

Letenka pro Zemana:

Tak tahle se sotva pamatuje:

Autor: Bohumil Šourek
Foto: Pavel Matějka

http://www.monarchista.cz

 

Klíčová slova: Česká republika  | Ukrajina
7432 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v Mnichově

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Komunista Valenta udeřil: Demonstrace organizuje nejzákeřnější skupina osob v zemi. Většina protestujících ani neví, o co běží! A vesnice? Ta má jiné starostiProfesor Chýla: Milion chvilek se musí na Letné omluvit. S Babišem a EU je to jinak. Mrzí mě přístup mladých
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny