„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Překvapení: Církev vyznamenala vůdce ruských komunistů. Na Pussy Riot by šel s řemenem

Autor: Ladislav Zemánek | Publikováno: 1.9.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

„Moskevský patriarcha a agent KGB vyznamenal šéfa komunistů Zjuganova.“

Tuto „šokující zprávu“ hlásal bombastický titulek v českých médiích. V havlistických kruzích to jen posílilo „vrozenou“ rusofobii a odpor k církvi. Ale i mezi mnohými konzervativci a věřícími vyvolala tato zpráva nejistotu a údiv. Jak může nejvyšší církevní představitel vyznamenávat komunistu? Nemá třeba takový časopis Reflex pravdu, když zdůrazňuje spojení pravoslavného kléru s KGB?

Nemá. Dlouholetý vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov vyznamenání opravdu nedostal proto, že patriarcha Kirill byl za sovětských dob spolupracovníkem komunistických tajných služeb. Časy se prostě i v Rusku mění – jen o tom málo víme.

„Rudo-hnědá“ koalice?

Ruští komunisté už dnes dávno nejsou fanatickými bojovníky proti církvi a náboženství. Nezřídka tomu bývá spíše naopak. Je příznačné, že celou třetinu Komunistické strany Ruské federace dnes tvoří křesťané. Alespoň podle slov Gennadije Zjuganova. Ten neváhá otevřeně kritizovat protináboženskou politiku svých bolševických předchůdců, vyzývá křesťany, aby vstupovali do strany, a opakovaně hovoří o nutnosti ochrany tradičních křesťanských hodnot. Prostě proto, že bez těchto hodnot se zhroutí morálka a řád. A také proto, že snaha o jejich likvidaci (v dobách komunistické éry, stejně jako dnes na Západě) není ničím jiným než znásilňováním vlastní přirozenosti a zpronevěřením se odkazu předků.

Zde tkví důvod vyznamenání prvního z ruských komunistů. Komunistům v zemích bývalého Sovětského svazu je totiž cizí „revoluční přestavba“, jíž v současnosti prochází Západ. Dogmata moderní levice, kulturních marxistů, neomarxistů či jak je nazveme (v českém prostředí jsou to havlisté, kteří až na KSČM a Úsvit ovládají všechny parlamentní strany), o potřebě osvobození či takzvaném zrovnoprávnění kdejakých menšin nesdílejí, ba dokonce proti nim vystupují. Komunisté v postsovětském prostoru se orientují především na sociální problematiku, a drží se tak alespoň otevřeně „tradičního“ marxistického třídního přístupu.

Volání po diktatuře proletariátu, po destrukci rodiny a likvidaci církve jsou nenávratně pryč. Alespoň v případě komunistického mainstreamu. Ve vzduchu jako by visela „rudo-hnědá“ koalice, která by aktivně bojovala proti architektům Nového světového řádu. Faktem je, že v řadě otázek se komunisté a konzervativci bez problémů shodují. Mezinárodní politika tuto shodu dokládá asi nejnápadněji. Odpor vůči agresívnímu „vývozu demokracie“ Západu do mnoha zemí dokáže spojit i tyto ne tak dávno zcela nesmiřitelné protivníky. A podobně je překvapivě dokáže spojit i ostrý nesouhlas s prosazováním neomarxistické agendy a mravní kritikou současného dekadentního Západu.

Rouhačství a hanebnost

Typickým příkladem je, jak se komunisté postavili k nešťastnicím z nechvalně proslulé bandy s nechutným názvem Pussy Riot, jež „havlisté všech zemí“ vynášejí do nebes. „Vzal bych pořádný řemen, seřezal je a poslal bych je k dětem a rodičům.“

To nejsou slova žádného církevního „tmáře“, ale právě komunistického vůdce Zjuganova, který jejich „punkovou modlitbu“ v moskevském chrámu Krista Spasitele označil za rouhačství a hanebnost. „Pokus postavit lidi proti našim duchovním základům a kořenům, jež v každém ohledu leží v pravoslaví, představuje pro všechny extrémní nebezpečí,“ poznamenal tentýž muž.

Při jiné příležitosti neopomněl zdůraznit, že homosexualita protiřečí morálním hodnotám ruského lidu. Jeho soudruzi ze Státní dumy, kde má nyní komunistická strana necelou čtvrtinu všech křesel, což z ní činí druhou nejsilnější sílu v zemi, se snaží o postavení homosexuality, kterou legalizoval Jelcin v roce 1993, mimo zákon. Rudí tak jdou ještě dál než Putin, jehož Rusko je Západem označováno za extrémně konzervativní a netolerantní režim. Nenápadný půvab paradoxů…

Antikomunismus je dnes už přežitkem

Havlisté naopak čím dál agresivněji pokračují ve své permanentní revoluci. Proto i stále lavírující čeští komunisté by se měli poučit od svých ruských soudruhů a uvědomit si, že Evropská unie nemůže naplnit jejich představy o sociální spravedlnosti. Pravice by zase měla přestat lpět na primitivně pojatém antikomunismu. Alespoň na tom politickém. Ten se už definitivně přežil. Hlavní hrozbu svobodě dnes představuje neomarxistická revoluce, jejíž evropské ústředí sídlí v Bruselu. Proti ní je třeba spojovat síly.

V roce 2017 uplyne sto let od bolševického státního převratu v Rusku, který vešel do učebnic pod názvem Velká říjnová socialistická revoluce. Tehdy Leninovi soudruzi hodlali křesťanství a církev jednou provždy sprovodit ze světa. 27. října 2012, v den pětadevadesátého výročí revoluce, pronesl předseda ruských komunistů tato slova: „Domníváme se, že komunisté a věřící mohou společně čelit duchovní vyprázdněnosti a nemravnosti.“

Kdopak by se nadál, že čtvrt století po rozpadu světové socialistické soustavy se komunisté v postsovětských zemích stanou silou vůči někdejšímu i současnému bolševismu svým způsobem kontrarevoluční? Je samozřejmě nutné zůstat vůči nim ostražití. Ale také bychom měli vnímat, že časy se mění.

www.protiproud.cz

 

Klíčová slova: Rusko
4046 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny