„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Dzhjůmnbady aneb Ze života lidských pozůstatků

Autor: Jan Maloušek | Publikováno: 16.8.2014 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Tak i k nám, dokonce již podruhé, zavítal světoznámý, „kontroversní“ potulný cirkus http://www.humanbody.cz/index.php. Kontroversní je dnes často skloňované slovo. Kontroversní může být člověk (spolek, hnutí či strana), který nazývá věci pravými jmény a hledá funkční řešení k problémům dnešní doby a společnosti. Kontroversní také může být zjevná zhovadilost, zvrhlost, urážení či přímo zločin.

Zvrhlá snaha vydělat na čemkoli, drzá snaha vydávat jakékoli odpornosti a nechutnosti vydávat za „umění“ a slabomyslná tendence samoúčelně „šokovat“ za každou cenu se spojují právě v „kontroversním“ projektu The Human Body. Pominu omezenost organizátorů, kteří nejsou s to přeložit ani tak základní věc, jako název výstavy. Nebo jde o další „umělecký“ záměr? Mnohem zajímavější je snaha, na rozdíl od minulého účinkování cirkusu v pražském šapitó, vydávat veledílo za vysokou vědu pro obyčejné lidi, jakousi opravdu lidově demokratickou vědu, a zároveň za zdravotní osvětu: "Po stovky let zkoumali a studovali lidské tělo pouze členové lékařské společnosti. Cílem zobrazení lidské anatomie tímto podmanivým způsobem je podnítit mladé lidi, aby se více věnovali svému zdraví, ale také přírodním vědám obecně. U některých to dokonce probudí zájem o studium medicíny, ale rozhodně všechny návštěvníky výstava poučí o funkcích jejich těla a také jak o něj pečovat." Naproti tomu při minulé návštěvě byl cirkus označen za "umění". Asi i cirkusovým umělcům došlo, že by mohli narazit.

Vše je, jak jinak, zcela legální: „Všechny exponáty na výstavě The Human Body byly darovány legálně prostřednictvím organizovaného vládního procesu s plánovaným využitím pouze pro studijní účely na veřejných výstavách a institucích vyššího vzdělávání. Identita a věk jednotlivců jsou neznámé. Všichni zemřeli z přirozených příčin. Výstava se věnuje zacházení s těmito exponáty s maximální důstojností a respektem.“ Ovšem, z kůže vysvlečené lidské pozůstatky v polohách, připomínající hráče košíkové je vyloženě ztělesnění maximální důstojnosti a vůbec nepředstavuje samoúčelnou snahu šokovat a zaujmout. Je přeci každému jasné, že polohované svaly v pohybu by bez sestavy „hráčů“ zřejmě nebyly dosti názorné... A věřme tedy, že všechny exponáty byly získány naprosto legálně. Nic jiného nám totiž nezbývá.

Jinak bychom totiž musili podezřívat autora, kurátora, majitele galerie a všechny další spolupracovníky za zločince. Jak informuje server epravo.cz, „zákon [o pohřebnictví] v souladu s obecným požadavkem na pietu předepisuje, že jak s lidskými pozůstatky tak s lidskými ostatky musí být zacházeno důstojně a tak, aby nedošlo k ohrožení [...] veřejného pořádku. [...] Stejně tak zákon neumožňuje vystavovat lidské pozůstatky před pohřbením. [...] S lidskými pozůstatky nebo lidskými ostatky se nesmí zacházet způsobem, který se dotýká důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti. Lidské pozůstatky se také nesmějí přepravovat v rozporu se zákonnými požadavky.“ Ovšem my jsme již naštěstí uklidněni, že vše je v naprostém pořádku.

Ale stejně, červ pochybnosti hlodá dál. Vše je v pořádku, jde čistě o popularisaci vědy, o zdravotní osvětu, výstava je vhodná pro rodiny s dětmi, pro školní výpravy. Má velikou reklamu a širokou publicitu. (Vizte na př. stránky s příznačně vědeckými a zdravotními názvy: Kudy z nudy či Za zábavou). Pořádají se na ní školní nájezdy. Kdyby to učitelé nevěděli, je v Praze anthropologické museum, které je po objednání přístupné za levný peníz nejen pro školy a kde jsou exponáty nainstalovány skutečně pro studijní a nikoli pro mediální či pseudoumělecké potřeby a manýry. Podle vyjádření vystavovatele jde o těla anonymních dobrovolníků. Snad. Doufám, i když nevím, jak si vystavovatel může být jist dobrovolností anonymního, neznámého lidského pozůstatku. Spíše se obávám, že jde o „dobrý business“, jako bylo před sto dvaceti léty ukazování Indiánů a před dvěma sty padesáti léty černochů. I tenkráte šlo, konec konců, o rozšíření všeobecného poznání širších vrstev. Nyní tedy ukážeme (za nemalý peníz) těla chudáků, kteří ať již dobrovolně či nikoli ani po smrti nespočinou v zemi, což bylo dříve, v jiných a méně osvícených a pokrokových dobách, považováno za „základní lidské právo“.

V normální době by totiž nebyli za pošetilce a lumpy považováni jen autor a vystavovatel, ale rovněž i všichni učitelé a ředitelé, vedoucí děti, státem a rodiči jim svěřené, na tyto orgie hnusu, pokrytectví a neúcty. Takto je však výstava, údajně o lidském těle, spíše nepěkným dokumentem o stavu naší společnosti a našem vztahu k lidským pozůstatkům, našemu tělu, ba i člověku vůbec. A toto vysvědčení není pro dobu, zaklínající se humanitou, z humánního hlediska vůbec příznivé.

http://www.narmyslenka.cz/

 

3325 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny