„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

USA zaměstnaly v rámci utajovaných vládních programů velké množství bývalých nacistů

Autor: Ian Allen | Publikováno: 31.7.2014 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Podle zcela nové publikace věnované této záležitosti se Spojené státy během studené války opíraly o pomoc tuctů německých vědců, aby vylepšily své invazivní techniky výslechu zacílené na Sovětský svaz. Kniha americké novinářky Annie Jacobsen, nazvaná „Operace kancelářská spona: Tajný zpravodajský program, jenž přivedl nacistické vědce do Ameriky“, vyjde v tomto týdnu.

Operace Kancelářská spona (PAPERCLIP) byla uskutečněna v průběhu druhé světové války prostřednictvím Úřadu pro strategické služby (OSS), jenž předcházel CIA. Cílem této operace bylo zaměstnat vědce, kteří pracovali pro Třetí říši, ale jejím hlavním cílem bylo zamezit tomu, aby mohli být tito němečtí experti využiti Sovětským svazem. Stovky, původně nacistických vědců, byly dopraveny do Spojených států pod krytím tajných vojenských smluv během druhé poloviny 40. let. Tito vědci byli zaměstnáni za účelem rozšíření projektů podporovaných americkou vládou, včetně vesmírného programu a včetně různých technik sběru informací.

(Díky tomuto tajnému programu se pouze do roku 1947 dostalo do Spojených států, podle odhadů, nejméně 1,800 bývalých nacistů, včetně 3,700 jejich rodinných příslušníků. Některé celkové odhady jsou však mnohem vyšší, udávají počet až 400,000 bývalých nacistů, kteří se po druhé světové válce usadili v USA. Mnoho z nich bylo poté zaměstnáno přímo Úřadem pro strategické služby (OSS) anebo v rámci vojensko-průmyslového komplexu -  p.p.)  

Kniha Jacobsenové rovněž do detailu rozebírá operaci BLUEBIRD (Kos), program provozovaný prostřednictvím CIA v rámci operace Kancelářská spona (PAPERCLIP),         s jehož pomoci byli v USA zaměstnáni původně nacističtí experti na biologické zbraně, na chemické zbraně a na lékařství. Ti posledně jmenovaní byli zaměstnáni za toho důvodu, aby prováděli pokusy s kyselinou lysergovou, nebo-li s LSD, aby získali nedobrovolná doznání od sovětských zpravodajských cílů. Ve vícero případech byla tato chemická substance založená na halucinogenech podána sovětským zajatcům, kteří byli rovněž podrobeni technikám hypnózy a dalším metodám psychologické manipulace.

Kniha uvádí, že tyto techniky byly vyvinuty pod hlavním dohledem Dr.Waltera Schreibera, hlavního lékaře Třetí říše. Schreiber pomohl OSS se založením exprerimentální laboratoře v Camp King, což je pracoviště CIA, jež se nalézá v Německu, poblíž Frankfurtu,  v americkém sektoru okupační zóny spojenců. Později, když došlo k přesunutí Schreibera do Spojených států, převzal tento program Dr. Kurt Blome, Schreiberův asistent, specialista na výrobu biologických zbraní založených na bázi dýmějového moru.

Kniha rovněž obsahuje výňatky z memoranda, jež bylo sepsané tehdejším ředitele americké špionáže, Allanem Dullesem, v němž Dulles objasňuje nutnost „rozšířit a zintenzivnit, za pomoci německých vědců, obvyklé metody výslechu“. Dulles pokračuje popisem „slibných výsledků“, jichž bylo dosaženo za použití „mírných dávek drog v kombinaci s hypnózou“,  za pomoci technik, jež užívají elektrických šoků a dalších podobných metod.


Les Etats-Unis ont employé d´anciens nazis pour perfectionner leur methodes d´interrogatoire, vyšel 24.02. na mondialisation.ca, překlad R.Václav. 

Klíčová slova: USA  | historie
5787 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Člověk málem přišel o hlavu! Zvířeckoprávním aktivistům se protest vymkl z rukou (+ video)Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!

ePortal.cz

Cítíte ten rozdíl? Na Letné umělci lámali čínské hůlky i rdousili ruského plyšového medvěda. Zazářili nahatí Jarda Hutka a Kačka Jacques Bursíková

euPortal.cz

Dezinformační hra Evropské komise, Věry Jourové a cenzura ministra Hamáčka „Bože můj, to je vůl!“ Mediální expert Štěpánek se vysmál Jiřímu Drahošovi kvůli Číně

Eurabia.cz

53-letá v Německu schytala obohacení od 23-letého imigrantaStudie: Nový Zéland nejlepší muslimskou zemí

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Přesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslnéZtrapní se Vojtěch Filip jako přízemní lhář? Filip drží rekord v disciplínách, jak skončit v každých volbách hůř, než jeho předchůdce i on sám v těch předchozích, a jak se z debaklů vylhat na cizí konto

ParlamentniListy.cz

„Vy sluníčkáři, nelžete už!“ Co Okamura nestihl říct v ČT, protože ho ustřihli kvůli Kalouskovi„To nezvrátíme!“ Kalousek mluvil do duše poslanců ČSSD a udeřil: Podsvětí, Palermo!
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny