„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Romney a Santorum – dva vítězové první bitvy republikánských primárek

Autor: Ignác Pospíšil | Publikováno: 7.1.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

V Iowě proběhla první bitva republikánských primárek, v nichž se bojuje o republikánskou nominaci do příštích prezidentských voleb v USA. A nutno říci, že má dva vítěze. Prvním je Mitt Romney, který získal 30 015 hlasů a (patrně) 13 delegátů. Radovat se ovšem příliš nemůže. Jen o osm hlasů méně a (patrně) 12 delegátů totiž získal médii dosud programově opomíjený Rick Santorum.  Nad 10 % hlasů ještě získali Ron Paul (22 %), Newt Gingrich (14 %) a Rick Perry (11 %). Podrobnější výsledky naleznete v angličtině ZDE.

Mám-li zhodnotit tento výsledek, vidím jej takto: pokud rychle nedojde k něčemu zásadnímu, máme zde nyní tři hlavní kandidáty: Romneyho, Santoruma a Paula. Mně osobně je nejsympatičtější ten druhý. Favoritem ovšem prozatím zůstává Romney, nicméně bude to mít velmi těžké. Má velké finanční zdroje a nejlepší šanci zapůsobit na nezávislé voliče, naproti tomu pro autentické republikány je nedůvěryhodný pro svou „názorovou pragmatičnost“. Z průzkumů mezi hlasujícími se navíc zdá být zřejmé, že jeho voliči pro něj hlasovali, protože si myslí, že má větší šanci porazit Obamu, a nikoliv protože by podle nich byl lepší prezident, než jeho protivníci. Je tudíž otázkou, zda jej po případných dalších matných výkonech většina takovýchto hlasů neopustí.

Santorun je pro mne ze všech kandidátů nejdůvěryhodnější a většina voličů pro něj hlasovala, protože mu věří a protože věří názorům, které zastává. Je inteligentnější než Romney, a je ikonou konzervativních republikánů. Velkou podporu má i mezi pro-life voliči. Musí však čelit třem vážným problémům: velmi omezeným finančním zdrojům, pochybnostem o jeho schopnosti oslovit nezávislé voliče a obrovské nenávisti vůči jeho osobě a postojům, která prostupuje všemi hlavními médii a kterou snad nejlépe ze všeho demonstruje mimořádně sprostý a nefér útok na Santoruma a jeho rodinu, který předvedl Alan Colmes, komentátor relativně konzervativní Fox News (podrobnosti anglicky ZDE a ZDE). Jestliže doteď si média Santoruma ostentativně nevšímala (i Colmesův útok byl patrně až bezprostřední reakcí na nečekaně dobré umístění Santoruma v průzkumech těsně před primárkami), nyní už od nich může čekat pouze soustředěný útok.

Třetím vzadu jen Ron Paul. Jistě bude doufat, že jeden z prvních dvou ztratí dech. V současné době je větší šance, že to bude Santorum,  a Paulův tým už oznámil, že dle jeho soudu jsou ve hře jen dva hráči, Romney a Paul, protože Santorum nemá peníze ani dost velkou organizaci dobrovolníků. Obojí je pravda, ale obojí se může rychle změnit. Dobrý výsledek Santoruma může ovlivnit dosud nerozhodnuté sponzory a oficiální podpora, kterou nedávno obdržel od NFRA (National Federation of Republican Assemblies, největší republikánská dobrovolnická organizace), mu dává naději, že bez dobrovolníků nezůstane. Přinejmenším v nejbližších kolech. I Ron Paul je navíc pro voliče silně kontroverzní osobou, zatímco odpor k silné federální vládě a FEDu mu popularitu získává, přísný izolacionismus ji spíše podkopává. A i on má velký problém s médii.

Pokud jde o mne, přeji v dalších kolech Santorumovi hodně štěstí.

převzato z "Duše a hvězdy"

http://cirkev.wordpress.com

čtěte také:

Slušný výsledek Rona Paula. Reakce na článek Ondřeje Šlechty

Proč Ron Paul neuspěje

Ron Paul: Nepotřebujeme OSN, WTO, Světovou banku ani Nový světový řád

Ron Paul: Federálové se připravují na “Zhroucení zákona a pořádku”

Ron Paul vyhrává

Klíčová slova: média  | USA  | konzervatismus  | volby USA
2564 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)Googlem ke světovládě? Vyhledávač, po němž se blbne, ale správně volíČetba knih způsobuje změny v mozku!Svět se mění. K lepšímu? Pride 1959 vs Pride 2019

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Jak chce EU a Německo postavit Rakousko do latě kvůli jeho vztahům k RuskuŠestnáctiletou dívku z Terezína dnes kolem poledne znásilnil na poli u Lukavce v Ústeckém kraji africký migrant!

Eurabia.cz

Díky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v MnichověJak Salvini «obrátil» katolické voliče?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Okamuru nas*al ČRo! Co jsem si to dovolil říct, že ji znásilnil migrant z Afriky? Šílená jízda redaktorky, doufám, že ten rozhovor odvysílajíLhal primátor Hřib? A bojová porada Čižinského s Minářem před Letnou, máme FOTO
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny