„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Slušný výsledek Rona Paula. Reakce na článek Ondřeje Šlechty

Autor: Jan Zeman | Publikováno: 6.1.2012 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Pohled Ondřeje Šlechty (článek Zoufalství amerických republikánů. Odpadli téměř všichni nadějní kandidáti na prezidenta) se mi zdá dost neaktuální.

Osobně pro mě slušný výsledek Rona Paula (narozdíl asi od pisatele tohoto článku) není překvapivý, protože průzkumy i celková politická situace výsledek dlouhodobě napovídaly. Paul si oproti posledním Iowa caucusům polepšil o dvě místa a zatímco v r. 2008 byl na pátém místě se ztrátou 24.4% za vítězným Huckabeem nyní byl na třetím, se ztrátou pouhých 3.1% za vítězem. Dozajista obdivuhodný posun.

Výsledky Iowa Caucuses:
1. Romney 30015 hlasů - 24.6%
2. Santorum 30007 hlasů - 24.6%
3. Paul 26219 hlasů - 21.5%
4. Gingrich 16251 hlasů - 13.3%
5. Perry 12604 hlasů - 9.6%
6. Bachman 6073 hlasů - <5%
7. Huntsman 745 hlasů - <1%

Uvidíme, jak to bude probíhat dál, následují otevřené primárky v New Hampshire, které tradičně nejvýrazněji určují výsledky následujících primárek a mají obvykle stejnou publicitu jako všechny ostatní primárky dohromady.

Ron Paul suverénně vyhrál straw poll (28 %) na oficiálních stránkách primárek v New Hampshire - před Huntsmanem (24 %), Romneym (23 %) a Gingrichem (12 %). Podobný výsledek pro Paula ukazuje i poslední běžící online straw poll (zatím Paul 27 %, Romney 25 %, Huntsman 22 %, Gingrich 13 %). V průzkumech renomovaných agentur se Paul celkově drží na 1.-2. místě za Romneym. (Santorum ve stejných průzkumech pro New Hampshire figuruje na 3.-6. místě).

V posledním Ames straw poll, který je tradičně považován za nejdůležitější předvolební průzkum před primárkami, skončil R. Paul pouze 0.9% za Romneym, nicméně vyhrál oba poslední straw polly CPAC - které jsou patrně nejdůležitějším předprimárkovým průzkumem právě v rámci konzervativního křídla republikánů.

Tak uvidíme, zda tyto výsledky Paul zopakuje i v ostrých volbách.

Každopádně, kdo vyhraje primárky v New Hampshire, většinou skončí v užším kole nominace, naopak kdo je třetí a dále, nemá v celostátních volbách moc šanci a většina takových kandidátů odstoupí už před nominací - už jen proto, že i primárková kampaň stojí spoustu peněz.

Je nutno ale podotknout, že se rovněž ale často stává, že vítěz primárek v New Hampshire nominaci GOP nakonec nedostane, protože ho pak v celkovém výsledku primárek často předstihne jiný kandidát, obvykle ten, který má dostatečně masivní celonárodní podporu spíše řadových voličů než politických zájmových skupin, které tradičně staví kandidáty před primárkami - a to je právě případ R. Paula, který má za sebou kromě důležitých konzervativních konferencí (jako např. zmíněný CPAC) i celou plejádu spontánně vzniklých ale relativně už silných organizací řadových voličů.

Je-li mezi republikánskými kandidáty, kteří reálně mohou získat nominaci někdo, kdo má reálně blízko k názorům tradičních konzervativců, ne nějakých neokonů, pak je to právě Ron Paul.

Osobně si v rozporu s názorem většiny placených komentátorů amerických prezidentských kampaní dlouhodobě myslím, že Ron Paul je jediným současným kandidátem GOP, který má alespoň nějakou šanci vyhrát proti Obamovi (- ten za demokraty caucusy v Iowě suverénně vyhrál - 98%!! - a je tedy zcela zřejmě kandidátem, který velmi pravděpodobně získá druhou nominaci demokratů a ti víceméně žádného jiného kandidáta, který by reálně mohl pomýšlet na nominaci nemají) - A je tedy už nyní jasné, že celostátní prezidentské volby budou především o tom, zda i nadále chce většina Američanů stále "pana yeswecan změnu" (co ve funkci opakovaně podepisuje zákony demontující ústavní systém a zadlužující USA až po uši tak jako jeho předchůdce) a nebo toho mají už opravdu dost a chtějí konečně politickou změnu opravdovou, třeba aby zabránili hrozícím kolapsům amerického hospodářství (na němž výrazně závisí jejich relativně stále velmi vysoká životní úroveň i úroveň ochrany jejich občanských práv a svobod) a potažmo i tedy společnosti.

Jediný kandidát, který něco takového vehementně a dlouhodobě konzistentně reflektuje (nejen) na straně GOP (jakkoli jsou z jeho principiálních názorů placení komentátoři často vysloveně paf) je zcela jasně pouze Ron Paul a nikdo jiný.

Osobně si nemyslím, že Mitt Romney, který zatím vede za republikány v průzkumech, by v celostátních volbách měl proti Obamovi jako incumbentovi se svými nemastnými/neslanými názory (navíc občas vysloveně ideologicky na levici) příliš šancí - protože nemají proti Obamovým názorům a momentu žádný zásadní konfrontační a mobilizační potenciál - který v sentimentálním červenomodrém světě amerického voliče obvykle nominaci a často i volby rozhoduje.

Obamova vláda se rozsáhle ukázala pokračovatelkou stěžejních bodů imperiální politiky GWB a v oblastech, týkajících se především křiklavých příkladů demontáže občanských práv Američanů, navíc ještě přitvrdila (TSA, NDAA...), průzkumy na to konto ukázaly dlouhodobě výrazný odklon voličů, které Obama utáhl na svá téměř prázdná slova a sliby o změně. A ti jsou nyní zklamaní. A vzhledem k tomu, že většina amerických voličů jsou navíc běloši, neviděl bych to se znovuzvolením Obamy - pokud proti němu republikáni případně nasadí Rona Paula - zase tak příliš růžově jako to vidí komentátoři plácající své tirády o nezvolitelnosti Paula a dělající primárně PR služby především korporátním zájmům - které, jak už je nyní široce známo, evidentně na Američanovi/voliči zásadně zajímá především jeho peněženka a jak ho před volbami zmanipulovat, že jim zase nadšeně odkejve kandidáta, který peníze z oněch peněženek přesune do příslušných kapes. Tento "politický systém" Američany evidentně - už i paradoxně podle výsledků a kontextu posledních prezidentských voleb (ve kterých byl po onom bílém "panu
kdonenísnámijeterorista" zvolen onen černý "pan yeswecan změna") - až zase tak docela nebaví, a zejména ne ty s dlouhodobými preferencemi výrazně v pravé části spektra.

Každopádně ať už to všechno dopadne jakkoli, toto všechno jsou podle mého dostatečné důvody pro to, aby lidé, kterým není lhostejný jejich budoucí osud, zaměřili svou pozornost 10. ledna tohoto "roku apokalypsy" na New Hampshire.

čtěte také:

Proč Ron Paul neuspěje

Ron Paul: Nepotřebujeme OSN, WTO, Světovou banku ani Nový světový řád

Ron Paul: Federálové se připravují na “Zhroucení zákona a pořádku”

Ron Paul vyhrává

Klíčová slova: média  | USA  | Wall Street  | manipulace  | Ron Paul
4753 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny