„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Jak ušetřit v domácnosti – 100 tipů, rad a praktických návodů

Autor: odjinud | Publikováno: 25.12.2011 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

1. Místo klasických žárovek používejte kvalitní kompaktní zářivky (úsporky) – mají 5x menší spotřebu a 15x delší životnost! Jedna vám ušetří několik stokorun ročně.

2. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení (koupelna, WC, šatna), tam se používání zářivek nedoporučuje, protože časté rozsvěcení jim škodí a zkracuje životnost.

3. Naučte se za sebou zhasínat a veďte k tomu i své děti – zbytečně svítící (a to i šetřící) žárovka či zářivka vám z rodinného rozpočtu kradou stokoruny ročně!

4. Při nákupu nových elektrospotřebičů vždy vyberte takový, který má na energetickém štítku označení A nebo A+. I když mohou být o málo dražší, vyplatí se při dlouhodobém provozu. Energetický štítek musí mít každý spotřebič. Je vhodné si zjistit roční spotřebu a porovnat stejný výrobek ve třídě A a například B – zjistíte, kolik ročně ušetříte.

5. Perte prádlo raději při nižších teplotách – stačí i čtyřicítka, předpírku používejte jen v nutných případech, volte krátké programy – tak ušetříte nejvíce energie.

6. Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, aby mohlo odstřeďování probíhat optimálně. Při nerovné podlaze se doba odstřeďování značně prodlužuje a roste spotřeba elektřiny.

7. Pro dobré odstředění prádla postačuje již 500 otáček za minutu. Vyšší počet otáček znamená i vyšší spotřebu energie a proto je nastavte jen v případě, že prádlo půjde do sušičky.

8. Perte až ve chvíli, kdy máte dostatek špinavého prádla a pračka je vytížená. Využívejte možnosti programu s poloviční náplní, která šetří vodu, prášek i energii.

9. Kvalitní značkové prášky na prádlo jsou sice o něco dražší, ale zaručí lepší vyprání i více zašpiněného prádla i při nižších teplotách vody – čili šetříte opět energii.

10. Při výběru myčky se řiďte energetickým štítkem (kategorie A nebo B), zároveň se pokud možno orientujte na kvalitní značkové výrobky.

Pokračování článku na
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/penize-finance-ekonomika/jak-usetrit-v-domacnosti-100-tipu-rad-a-praktickych-navodu

čtěte také:

Dluhová krize je jen vršíčkem ledovce

Ekonom: Kupujte zlato, potraviny a zbraně. Krize bude hustá

Schwarzenberg: Krize bude ještě temnější. Jak to ví?

Klíčová slova: krize  | dluhy
3233 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny