„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Děti i starci, desetitisíce lidí hrdých na svůj národ. Podle elit a médií fašisti

Autor: Martin Veselý | Publikováno: 5.12.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Den 11. 11. je polský státní svátek - Den Nezávislosti - stejně jako u nás vznik Československa 28. 10. Polsko bylo do 11. 11. 1918 celých 123 let rozděleno a zabráno velkými okolními mocnostmi. Poslední roky, včetně uplynulého roku 2010, se svátku aktivně chopila krajní pravice, která se snažila u tohoto výročí zviditelnit. Tato krajní pravice je hlavními médii označená jako extrémní nacionalisti a neonacisti.

Ještě vloni se jim postavila do cesty pochodu hráz, která měla pochod zadržet, což se i podařilo a plánovanou trasou pochod neprošel. Hráz tvořili antifašisti - Antifa, pacifisti a lidi, kteří s krajní pravicí nesouhlasí. Jenže situace v polské společnosti se výrazně mění. Mnoho lidí začíná být rozčarováno z přístupu a praktik EU i vlastní elity, která slouží především zájmům evropské integrace a světové globalizace, což v Polsku způsobilo postupnou likvidaci vlastního průmyslu a zemědělství a rozprodávání a tunelování celého hospodářství. Omezení, instrukce a kvóty EU na Polsko a jejich občany jsou lidem čím dál víc nepříjemné. Poláci v tom začínají vidět ohrožení vlastní suverenity a nezávislosti Polska.

Vládu premiéra Donalda Tuska začínají považovat mnozí za vládu, která neslouží zájmům polského národa, ale především zájmům EU. Tyto tendence likvidují čím dál víc pracovních příležitostí, malé a střední firmy, ale i klasické polské zemědělství, které nemá šanci přežít. Mnoho lidí v Polsku je nezaměstnaných, žijí v nouzi nebo i v bídě. Z toho vyplynulo i to, že Poláci, kteří byli vždycky hrdí na svůj národ a byli v minulosti ochotni jít za svou zem i do předem prohraného boje a obětovat své životy, se nyní zdvihají z apatie a beznaděje posledních let, aby vyjádřili svou národní hrdost a ke státnímu svátku a Pochodu Nezávislosti - Marsze Neipodleglości - se hlásí a přidává stále širší spektrum polské společnosti a už to zdaleka není záležitost krajní pravice, která tvořila letos jen malou část pochodu.

Jenže spontánní účast mnoha občanů na oslavách Dne Nezávislosti je nežádoucí pro integrační plány současné vlády Donalda Tuska, která má spíše vizi nového celoevropského státu, než původního nezávislého státu národního. Jelikož současná vláda má v rukou hlavní televizní stanice, rádia a hlavní deník - Gazeta Wyborcza, tak toho využila a řadu dní před Dnem Nezávislosti lidi varovala a prezentovala Pochod Nezávislosti, jako pochod neonacistů, ke kterému není dobré se hlásit a přidávat. Dokonce vyzývala občany, aby se tomuto pochodu postavili a udělali mu hráz z vlastních těl a to pod heslem "Fašismus neprojde".

Hodně se toho chytli bojovní anarchisti prezentující se jako "Antifa" a ti vyzvali své kolegy a přátele ze zahraničí, aby jim přijeli pomoci zastavit plánovaný pochod. Nejvíce přijelo Němců, uvádí se, že i několik stovek. Tato krajní levice byla však velmi agresivní. Byli v černém a maskování v kuklách, nebo aspoň v šálách a po Varšavě se pohybovali ve větších skupinách a napadali osamocené občany Varšavy nebo i menší bezbranné skupinky lidí, kteří u sebe měli nějaký polský národní symbol - vlajku, vlaječku, či polskou orlici a tyto napadené občany bili, kopali, strhávali jim a ničili národní symboly, házeli po nich kameny a lahve a sráželi je na zem.

Chování těchto "antifašistů" mi velice připomínalo chování Henleinovců v našem pohraničí před druhou světovou válkou. Tito "anarchisti" zaútočili i na přehlídku polských veteránů z války v dobových uniformách a s dobovými zbraněmi a plivali jim na uniformy a do obličeje. Policie příliš své občany nechránila, ale když už agrese "antifašistů" přerostla jistou mez, začala Policie výtržníky zatýkat.

Do začátku Pochodu Nezávislosti, který byl naplánován na 15 h, Policie zatkla asi 200 výtržníků z nichž zhruba polovina byli Němci. Na hlavní třídě, kousek od náměstí Konstituce, kde se shromažďovali lidé k pochodu, stála hráz maskovaných "antifašistů" a dalších lidí, kteří byli přesvědčeni, že je třeba se fašismu postavit a to v počtu asi 200-300 lidí, které chránili z obou stran kordony Policie. Mezitím se na náměstí Konstituce shromáždili davy lidí k začátku pochodu. Od začátku příprav k pochodu byla snaha celou akci zdiskreditovat. Nikdo moc nechápe, proč Policie proti davu zasáhla a proč se objevilo násilí a konflikty na okrajích shromáždění. Pravděpodobně to byla provokace "anarchistů", ale i Policie, kteří se snažili dav rozdělit a upoutat na sebe mediální pozornost.

Vše se odehrávalo kdesi na okraji a mimo hlavní shromáždění a pochod. Bylo zničeno několik aut a bylo několik lokálních bitek, které pak řadu hodin ukazovali ve všech hlavních polských televizích, které však neukázaly žádný záběr ze skutečného pochodu, jen vyprovokované násilnosti z přilehlých ulic. Na základě těchto vyprovokovaných násilností byla nejdříve snaha pochod zcela zakázat a rozpustit, ale nakonec byl pochod povolen, ale byla mu určena jiná trasa, než byla původně naplánovaná. Policii se skutečně podařilo při nastolování pořádku dav rozdělit a dalším lidem zabránili, díky uzavřeným ulicím, aby se k pochodu připojili. Někteří lidé z pochodu ani nevěděli, že se bitky odehrály, neboť zažili pokojný, důstojný a "nekončící" pochod polských patriotů a vůbec netušili, že někde na druhém konci davu, či v bočních ulicích probíhali lokální konflikty několika desítek osob.

O to víc pak byli v šoku, když se vrátili domů a neviděli v TV ani jeden záběr ze shromáždění a pochodu, ale jen bitky výtržníků a Policie a vypálená auta, což bylo prezentováno jako výsledek shromáždění neonacistů. To, že šel pokojný průvod několika desítek tisíc lidí, v němž panovala krásná a důstojná atmosféra, to televize vůbec nezmínila ani neukázala. Když se reportérky TV ptaly, zda neonacisti v pochodu vykřikovali nějaká urážlivá a rasistická hesla, tak odpověděla, že "ano, hlavně Bůh, čest a vlast! " Lidé také provolávali " Čest a sláva Hrdinům ", což bylo vztaženo na všechny, kteří v minulosti položili za Polsko svůj život. Lidé nesli spoustu zajímavých hesel. Např. "Láska k Bohu a k vlastní zemi není fašismus" nebo "11. listopadu je svátek všech svobodných Poláků a nechci, pane Michniku, aby jste ze mne dělal fašistu a antisemitu".

V průvodu šlo široké spektrum obyvatelstva a byly za ním desítky spolků a desítky organizací. Lidé nesli transparenty "Komunisti nebudou ze mně dělat fašistu! " Úžasné jsou i komentáře pod videem, kterých za chvíli bude již skoro 500! Mnozí litují, že na pochodu nebyli, neboť opravdu věřili TV, že je to akce fašistů. Kdo tam skutečně šel, je vidět na videu. Je to pomalu se sjednocující polský národ, který se ocitl v těžké době a v národním ohrožení. Střízlivé odhady říkají, že na pochodu bylo minimálně 50 tisíc lidí, některé odhady mluví až o 80 tisících. Šli tam lidé různých názorů a různého věku od starých lidí až po malé děti. Mnozí jsou tím pochodem dojati a řada mladých říká, že v životě nic takového nezažili. V pozadí tohoto hnutí se shodou okolností ocitli spotovní fanoušci, hlavně fotbaloví, které Donald Tusk naštval, takže se stali v posledních měsících hlavní a hlasitou silou odporu na mnoha demonstracích a sportovních akcích, kde rozvinují své transparenty proti politice Donalda Tuska a svým skandováním jsou všude a daleko slyšet. Vím, že takoví fanoušci mají z minulosti pověst výtržníků i násilníků, ale v posledních měsích se stali disciplinování a násilí se nedopouští, protože vědí, že by tím ničeho nedosáhli, jen cílevědomě a v rámci práva protestují a dávají nahlas vědět to, co si myslí "mlčící většina". Na pochodu jich bylo asi něco kolem 5 tisíc z více jak 50 tisíc zúčastněných.

Politické elitě leží toto hnutí sportovních fanoušků dost v žaludku, takže je hází také do jednoho pytle s fašisty. Lidem v Polsku se začíná vracet naděje a svoboda, mnozí se cití probuzení z mnohaleté apatie a znovu začínají cítit solidaritu, která byla kdysi počátkem proměny východní Evropy. Lidé začínají být opět hrdí sami na sebe! Nikdo nečekal takové davy lidí. Pořadatelé si přáli, aby přišlo alespoň 11 tisíc lidí a přišlo, i přes masivní propagandu médií, která lidi odrazovala od účasti, mnohonásobně víc lidí něž si kdo dokázal představit! Není to náhoda, že se to stalo právě 11.11.2011. Je to den, který byl i Polákům nakloněn, aby našli cestu sami k sobě.

***

(Pozn. nakonec - díky provokacím a několika zničeným autům během Dne nezávislosti ještě ten den vláda Polska přišla s návrhem zákona na omezení občanských svobod a zákazu manifestací a pochodů, pokud by takováto akce ohrožovala bezpečnost občanů a města, což TV dostatečně potvrdila svými záběry na všech svých kanálech - neříká Vám tento scenář něco, co už odněkud známe? Mnozí lidé se pozastavují nad tím, proč úřady dovolily v jeden den protesty, které šly cíleně proti sobě! To, že Antifa, která se chová útočně a agresivně, mohla svůj protest legálně nasměřovat proti pochodu, bylo přeci už dopředu jasné, že to konflitk vyvolá a to není vůbec v zájmu pořádku ve městě a přesto to úřady dopustily, aby konflikt podpořily! Z videí je jasné, že i Policie útočila občas bezdůvodně a chovala se agresivně, zvláště civilové s vestami.)

Mezitím, od 11. 11. 11 se v Polsku zvedla obrovská vlna občanské angažovanosti a lidé zaplavili média, úřady, politiky a Policii mnoha stížnostmi a protesty, takže se pomaličku začíná v médiích objevovat pravda o 11. 11. 11, i když ještě mimo hlavní vysílací čas, např. otevřená a bouřlivá diskuse na TV byla až kolem půlnoci.)

Tahle rodinka, co je na konci videa, ještě v závěru řekla jednu podstatnou věc! Malým dětem museli rodiče vysvětlit, co je to manipulace, když děti nechápali, co to televize ukazuje a říká!

Příběh polské rodiny s dětmi, kteří vypráví o svém krásném zážitku a zkušenosti z účasti na pokojném Pochodu Nezávislosti a když se vrátili domů k televizi, nevěřili vlastním očím a vlastním uším, když na všech kanálech TV bylo jen a jen násilí! Těžko se to vysvětlovalo i dětem, v souvislostí s tím, co sami zažili v průvodu a jak byl v TV prezentován, ale nakonec táta řekl, že takto vypadá manipulace, když se lidem věci prezentují jinak, než ve skutečnosti jsou.

http://www.youtube.com/watch?v=AFE5GjrBu5A#t=10m24s

video od nezávislého blogera o zákulisí pochodu:
http://www.youtube.com/watch?v=pKC2yQODZU8

Zajímavý dokument, který se snaží poodkrýt i další stránky a úhly pohledu na 11. 11. 11 ve Varšavě od nezávislého blogera, který ukazuje i "hráz" asi 300 lidí a policie, kteří se snažili zmařit pochod desítek tisíc lidí lidí na Den Nezávislosti.

Zde je dokument, který ukazuje hráz, kterou zamaskovaná "Antifa" postavila v počtu několika stovek lidí proti několika desítkám tisíc lidí na Den Nezávislosti ve Varšavě, z nichž polovina byla ze zahraničí, aby znemožnili pokojný průběh polského dne Nezávislosti
http://www.youtube.com/watch?v=ee0_E4CxbSE&feature=player_embedded

titulek redakce

Klíčová slova: média  | EU  | nacionalismus  | tajné služby  | propaganda  | manipulace  | politická korektnost  | Polsko
7776 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny