„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Evropa ve slepé uličce, Klaus zavelel k cestě zpět

Autor: -abb- | Publikováno: 24.11.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě představil nejnovější knihu "Evropská integrace bez iluzí".

Sám prý o Evropské unii iluze nikdy neměl, ale přál by si, aby začala - i prostřednictvím této knihy - ztrácet iluze o EU i ona "mlčící většina obyčejných lidí, kteří byli evropskou ideologií, evropeismem, celá desetiletí sváděni na scestí," řekl prezident. Bez impulsu obyčejných lidí politici nic neudělají, dodal.

Evropská unii je totiž v krizi, přičemž dluhová krize, o které se nyní nejvíce diskutuje, je jen vršíčkem pověstného ledovce, hlavní problémy evropské integrace zůstávají nepovšimnuty. Právě na ně se prezident snaží poukázat.

"Moje kniha je o chybném procesu v Evropě vedoucím do slepé uličky. Často se říká, že jde o historický proces, ze kterého není úniku. Je i jiná cesta než stále vpřed," řekl Václav Klaus a připomněl slova  klasického liberála Roberta Nefa, podle kterého "na konci slepé uličky zbývá už jen cesta zpět".

Vypůjčeným bonmotem prezident popsal i smysl své knihy, kterou se snaží evropskému integračního procesu "protivit":

"Žádný nevyhnutelný proces to není," řekl prezident s tím, že i když jsme v slepé uličce, můžeme se vrátit. To ostatně Klaus doporučuje - ne rozbít Evropskou unii, ani ji reformovat (protože to nestačí), ale hluboce transformovat, podobně jako Československo po listopadovém převratu.

Řešením je tedy návrat k osvědčenému, návrat zpět, což v případě Evropy znamená "odbourání vývoje posledního půlstoletí, a to jak bujení paternalistického státu blahobytu, tak zastavení likvidace evropských států přenášením jejich pravomocí do Bruselu."

"EU mne nikdy příliš nezajímala"

Kniha není sbírkou už publikovaných textů, ale větším a novým zamyšlením, které vzniklo po prezidentově návštěvě v USA a Kanadě, kde pro něho řada jeho vystoupení na toto téma znamenala impuls k novému zásadnímu textu.

Poté, co se - spolu s dalšími členy české delegace - nachladil v extrémně klimatizovaných sálech budovy  Organizace spojených národů v New Yorku a byl nucen ulehnout s angínou, získal alespoň klid na sepsání knihy, která je aktuální, ale ne "aktualistická" - úvahy v ní totiž nezmění "žádný další summit, změna ratingového hodnocení té které země nebo další schůzka Sarkozy-Merkelová", jak prezident poznamenal.

Prezidentova kniha je především knihou o Evropě - ta Václava Klause zajímá.

"Mne zajímá, a vždy zajímala, pouze Evropa, a my v ní, a nikoli Evropská unie. Mne zajímá to, co se v Evropě děje a jestli nám to prospívá,“ řekl prezident.

Právě při pohledu na Evropu ale prezident vidí, že je tato "násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a odnárodňována a že je ideově zglajchšaltovávána postmodernistickou ideologií kulturního relativismu."

Knihu ilustroval Jiří Slíva a vydalo ji nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub. Prezident Václav Klaus chce knihou promluvit i k evropské veřejnosti, proto se už v současné době připravují německý, italský, anglický, bulharský a další překlady.

Křtilo se v Míčovně

Na slavnostní křest knihy do Míčovny Pražského hradu dorazila řada známých osobností v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Mezi hosty byl i poslanec Michal Doktor, který nedávno odešel z ODS, zpěvák Petr Hejma, velvyslanec v Rakousku Jan Koukal, členové bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík, Kamil Janáček a Pavel Řežábek, europoslanec Ivo Strejček a Hynek Fajmon či senátor Petr Pakosta. Nechyběli ani představitelé Akce D.O.S.T. - Ladislav Bátora, Petr Bahník a Michal Semín, ale i novinář Lukáš Petřík, jehož prezident Klaus ve své knize také cituje.

Duka na Hradě ve středu potvrdil, že s mnoha myšlenkami prezidenta Klause souhlasí, jeho názory jsou navíc pro Evropu potřebné. "Domnívám se, že podobný hlas v Evropě je důležitý. A to i z hlediska církevního, protože tyto myšlenky najdeme i v řeči současného papeže, ještě jako kardinála Ratzingera v roce 2004, kdy z jeho úst zazněla určitá kritika EU. Ne z hlediska fiskálního a monetárního, ale z hlediska ideového," řekl po křtu Duka.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Klaus promluví v OSN o globální vládě. Setká se i s Obamou

Evropská unie míří k autoritářskému režimu, řekl na VŠE Klaus

Svět směřuje k totalitní globální vládě, tvrdí Havel i Klaus. První tleská, druhý ale varuje

Václav Klaus je ruský agent?

Prezident Klaus poblahopřál "politicky nekorektnímu" Dolečkovi

Klíčová slova: euro  | domácí politika  | EU  | Česká republika  | Klaus
4027 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Anarchista chtěl podpálit středisko pro nelegální imigranty! (+ foto)Zoufalí Katalánci zaútočili na středisko pro uprchlíky (+ video)Důvod k válce? Američané se opravdu hodně snaží. Írán prý porušoval smlouvu před její platností (+ foto)Nebývalá upřímnost na parádě deviantů v Paříži! Zničíme vaši... (+ foto)Skandál! Děti ve škole se učily modlit Allahu Akbar (+ video)

ePortal.cz

Veřejnoprávní médium jako domácí hřiště pro radikální ekologisty? Rozumek pošpinil památku Nicholase Wintona

euPortal.cz

Protibělošský rasismus sluníčkářů nabírá na intenzitě. Běloši, plaťte víc než černoši. Genocida bělochů, James Bond a Malá mořská vílaHomosexuálové chtějí ukázat, že jsou normální tím, že se obnažují na veřejnosti a pochodují po ulicích s holými zadky a dělají na veřejnosti obscénnosti?

Eurabia.cz

Nový bestseller v češtině: Jak lze obhájit vraždu ze cti?Levice s mafií LGBT násilím odebírala děti. Děti byly poté zneužívané a týrané. Media se to snaží utajit ...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životMilióny obětí podvodu s cholesterolem. Vejce a tučná jídla potřebujeme! Impotence a infarkty v důsledku "zdravé výživy? Kudy z toho? Nespoléhejme na vědce, ale na rozum

euServer.cz

Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmuPřesvědčení, že se nemáme starat o vlastní komunitu, ale o trpící menšiny z celého lidstva bez ohledu na to, proč trpí, a zda není lépe jim pomoci, aby si pomohli sami, je přesvědčení nesmyslné

ParlamentniListy.cz

Ti, co měli v rukou Havla... Milion chvilek? Ti lidé nevědí, oč jde. Čekají nás velké problémy, varuje sociologMarkéta Šichtařová domýšlí plány von der Leyenové. Je to hrozivé: Náklady jako na válečnou ekonomiku. Budeme snadnou kořistí Číny!
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny