„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Evropa ve slepé uličce, Klaus zavelel k cestě zpět

Autor: -abb- | Publikováno: 24.11.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě představil nejnovější knihu "Evropská integrace bez iluzí".

Sám prý o Evropské unii iluze nikdy neměl, ale přál by si, aby začala - i prostřednictvím této knihy - ztrácet iluze o EU i ona "mlčící většina obyčejných lidí, kteří byli evropskou ideologií, evropeismem, celá desetiletí sváděni na scestí," řekl prezident. Bez impulsu obyčejných lidí politici nic neudělají, dodal.

Evropská unii je totiž v krizi, přičemž dluhová krize, o které se nyní nejvíce diskutuje, je jen vršíčkem pověstného ledovce, hlavní problémy evropské integrace zůstávají nepovšimnuty. Právě na ně se prezident snaží poukázat.

"Moje kniha je o chybném procesu v Evropě vedoucím do slepé uličky. Často se říká, že jde o historický proces, ze kterého není úniku. Je i jiná cesta než stále vpřed," řekl Václav Klaus a připomněl slova  klasického liberála Roberta Nefa, podle kterého "na konci slepé uličky zbývá už jen cesta zpět".

Vypůjčeným bonmotem prezident popsal i smysl své knihy, kterou se snaží evropskému integračního procesu "protivit":

"Žádný nevyhnutelný proces to není," řekl prezident s tím, že i když jsme v slepé uličce, můžeme se vrátit. To ostatně Klaus doporučuje - ne rozbít Evropskou unii, ani ji reformovat (protože to nestačí), ale hluboce transformovat, podobně jako Československo po listopadovém převratu.

Řešením je tedy návrat k osvědčenému, návrat zpět, což v případě Evropy znamená "odbourání vývoje posledního půlstoletí, a to jak bujení paternalistického státu blahobytu, tak zastavení likvidace evropských států přenášením jejich pravomocí do Bruselu."

"EU mne nikdy příliš nezajímala"

Kniha není sbírkou už publikovaných textů, ale větším a novým zamyšlením, které vzniklo po prezidentově návštěvě v USA a Kanadě, kde pro něho řada jeho vystoupení na toto téma znamenala impuls k novému zásadnímu textu.

Poté, co se - spolu s dalšími členy české delegace - nachladil v extrémně klimatizovaných sálech budovy  Organizace spojených národů v New Yorku a byl nucen ulehnout s angínou, získal alespoň klid na sepsání knihy, která je aktuální, ale ne "aktualistická" - úvahy v ní totiž nezmění "žádný další summit, změna ratingového hodnocení té které země nebo další schůzka Sarkozy-Merkelová", jak prezident poznamenal.

Prezidentova kniha je především knihou o Evropě - ta Václava Klause zajímá.

"Mne zajímá, a vždy zajímala, pouze Evropa, a my v ní, a nikoli Evropská unie. Mne zajímá to, co se v Evropě děje a jestli nám to prospívá,“ řekl prezident.

Právě při pohledu na Evropu ale prezident vidí, že je tato "násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a odnárodňována a že je ideově zglajchšaltovávána postmodernistickou ideologií kulturního relativismu."

Knihu ilustroval Jiří Slíva a vydalo ji nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub. Prezident Václav Klaus chce knihou promluvit i k evropské veřejnosti, proto se už v současné době připravují německý, italský, anglický, bulharský a další překlady.

Křtilo se v Míčovně

Na slavnostní křest knihy do Míčovny Pražského hradu dorazila řada známých osobností v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Mezi hosty byl i poslanec Michal Doktor, který nedávno odešel z ODS, zpěvák Petr Hejma, velvyslanec v Rakousku Jan Koukal, členové bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík, Kamil Janáček a Pavel Řežábek, europoslanec Ivo Strejček a Hynek Fajmon či senátor Petr Pakosta. Nechyběli ani představitelé Akce D.O.S.T. - Ladislav Bátora, Petr Bahník a Michal Semín, ale i novinář Lukáš Petřík, jehož prezident Klaus ve své knize také cituje.

Duka na Hradě ve středu potvrdil, že s mnoha myšlenkami prezidenta Klause souhlasí, jeho názory jsou navíc pro Evropu potřebné. "Domnívám se, že podobný hlas v Evropě je důležitý. A to i z hlediska církevního, protože tyto myšlenky najdeme i v řeči současného papeže, ještě jako kardinála Ratzingera v roce 2004, kdy z jeho úst zazněla určitá kritika EU. Ne z hlediska fiskálního a monetárního, ale z hlediska ideového," řekl po křtu Duka.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Klaus promluví v OSN o globální vládě. Setká se i s Obamou

Evropská unie míří k autoritářskému režimu, řekl na VŠE Klaus

Svět směřuje k totalitní globální vládě, tvrdí Havel i Klaus. První tleská, druhý ale varuje

Václav Klaus je ruský agent?

Prezident Klaus poblahopřál "politicky nekorektnímu" Dolečkovi

Klíčová slova: euro  | domácí politika  | EU  | Česká republika  | Klaus
4217 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxiTak tohle nedokážete! Greta prý vidí oxid uhličitý pouhým okem!Hrdinové z Antify proti důchodkyni s chodítkem (+ video)Na antirasistické konferenci zakázali bělochům pokládat otázkyGreta není první! Už před 27 lety tleskali světoví potentáti holčičce, která nechtěla dýchat vzduch a kupodivu dodnes blahobytně žije (+ video)

ePortal.cz

Další profesní zločin České televize. Zatímco poslankyni Miroslavu Němcovou...Dokud budou USA vojensky přítomné v Sýrii, nelze tam nastolit pořádek a mír, protože se za ně schovávají teroristické skupiny. Musíme začít masivně zbrojit a nespoléhat na NATO, které je agresivní

euPortal.cz

ANALÝZA: Pravá podstata Istanbulské úmluvy i zvrácenost ideologie, jejímž je výronem. Děsivá faktaJako zvěř. Tak se chovají imigranti na ostrově Malta. Já bych jim vzkázal: „Nikdo vás sem nezval, tak jděte zpátky domů!"

Eurabia.cz

Neziskovky s podporou soudů ovládnutých neomarxisty zavádějí komunistickou cenzuruPolský soud chce soudit belgického europoslance Verhofstadta za hanobení národa

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Jsme ohroženi jadernou válkou s Ruskem víc, než si myslímeProč si Karel Gott získal národ a proč původní pokus mediálního mainstreamu a některých politiků prezentovat jej jako "rozporuplnou osobnost" skončil fiaskem, trapnými výlevy několika jedinců

ParlamentniListy.cz

Znal jsem Gotta jako kluka. Anticharta, to bylo jinak. Totalita je zase tu, říká člen Charty 77. Chramostová, Halík, válka... Silné čteníStarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny