„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Evropa ve slepé uličce, Klaus zavelel k cestě zpět

Autor: -abb- | Publikováno: 24.11.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě představil nejnovější knihu "Evropská integrace bez iluzí".

Sám prý o Evropské unii iluze nikdy neměl, ale přál by si, aby začala - i prostřednictvím této knihy - ztrácet iluze o EU i ona "mlčící většina obyčejných lidí, kteří byli evropskou ideologií, evropeismem, celá desetiletí sváděni na scestí," řekl prezident. Bez impulsu obyčejných lidí politici nic neudělají, dodal.

Evropská unii je totiž v krizi, přičemž dluhová krize, o které se nyní nejvíce diskutuje, je jen vršíčkem pověstného ledovce, hlavní problémy evropské integrace zůstávají nepovšimnuty. Právě na ně se prezident snaží poukázat.

"Moje kniha je o chybném procesu v Evropě vedoucím do slepé uličky. Často se říká, že jde o historický proces, ze kterého není úniku. Je i jiná cesta než stále vpřed," řekl Václav Klaus a připomněl slova  klasického liberála Roberta Nefa, podle kterého "na konci slepé uličky zbývá už jen cesta zpět".

Vypůjčeným bonmotem prezident popsal i smysl své knihy, kterou se snaží evropskému integračního procesu "protivit":

"Žádný nevyhnutelný proces to není," řekl prezident s tím, že i když jsme v slepé uličce, můžeme se vrátit. To ostatně Klaus doporučuje - ne rozbít Evropskou unii, ani ji reformovat (protože to nestačí), ale hluboce transformovat, podobně jako Československo po listopadovém převratu.

Řešením je tedy návrat k osvědčenému, návrat zpět, což v případě Evropy znamená "odbourání vývoje posledního půlstoletí, a to jak bujení paternalistického státu blahobytu, tak zastavení likvidace evropských států přenášením jejich pravomocí do Bruselu."

"EU mne nikdy příliš nezajímala"

Kniha není sbírkou už publikovaných textů, ale větším a novým zamyšlením, které vzniklo po prezidentově návštěvě v USA a Kanadě, kde pro něho řada jeho vystoupení na toto téma znamenala impuls k novému zásadnímu textu.

Poté, co se - spolu s dalšími členy české delegace - nachladil v extrémně klimatizovaných sálech budovy  Organizace spojených národů v New Yorku a byl nucen ulehnout s angínou, získal alespoň klid na sepsání knihy, která je aktuální, ale ne "aktualistická" - úvahy v ní totiž nezmění "žádný další summit, změna ratingového hodnocení té které země nebo další schůzka Sarkozy-Merkelová", jak prezident poznamenal.

Prezidentova kniha je především knihou o Evropě - ta Václava Klause zajímá.

"Mne zajímá, a vždy zajímala, pouze Evropa, a my v ní, a nikoli Evropská unie. Mne zajímá to, co se v Evropě děje a jestli nám to prospívá,“ řekl prezident.

Právě při pohledu na Evropu ale prezident vidí, že je tato "násilně unifikována, centralizována, harmonizována, postátňována a odnárodňována a že je ideově zglajchšaltovávána postmodernistickou ideologií kulturního relativismu."

Knihu ilustroval Jiří Slíva a vydalo ji nakladatelství Euromedia Group - Knižní klub. Prezident Václav Klaus chce knihou promluvit i k evropské veřejnosti, proto se už v současné době připravují německý, italský, anglický, bulharský a další překlady.

Křtilo se v Míčovně

Na slavnostní křest knihy do Míčovny Pražského hradu dorazila řada známých osobností v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Mezi hosty byl i poslanec Michal Doktor, který nedávno odešel z ODS, zpěvák Petr Hejma, velvyslanec v Rakousku Jan Koukal, členové bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík, Kamil Janáček a Pavel Řežábek, europoslanec Ivo Strejček a Hynek Fajmon či senátor Petr Pakosta. Nechyběli ani představitelé Akce D.O.S.T. - Ladislav Bátora, Petr Bahník a Michal Semín, ale i novinář Lukáš Petřík, jehož prezident Klaus ve své knize také cituje.

Duka na Hradě ve středu potvrdil, že s mnoha myšlenkami prezidenta Klause souhlasí, jeho názory jsou navíc pro Evropu potřebné. "Domnívám se, že podobný hlas v Evropě je důležitý. A to i z hlediska církevního, protože tyto myšlenky najdeme i v řeči současného papeže, ještě jako kardinála Ratzingera v roce 2004, kdy z jeho úst zazněla určitá kritika EU. Ne z hlediska fiskálního a monetárního, ale z hlediska ideového," řekl po křtu Duka.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Klaus promluví v OSN o globální vládě. Setká se i s Obamou

Evropská unie míří k autoritářskému režimu, řekl na VŠE Klaus

Svět směřuje k totalitní globální vládě, tvrdí Havel i Klaus. První tleská, druhý ale varuje

Václav Klaus je ruský agent?

Prezident Klaus poblahopřál "politicky nekorektnímu" Dolečkovi

Klíčová slova: euro  | domácí politika  | EU  | Česká republika  | Klaus
4549 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)Švédská vláda ztratila kontrolu nad zemí: 120 pumových útoků za půl roku. Integrace migrantů v praxi

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaNulová tolerance pro vydírání ekoteroristů. U mne je tolerance vůči těmto šílencům na bodě nula. Ustupovat jim znamená jejich trestné činy legitimizovat

euPortal.cz

Etiopské aerolinie otvírají nové linky z Norska do Etiopie, aby falešní uprchlíci mohli navštěvovat země, ze kterých „uprchli“Neexistuje žádný důkaz, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2020, aby prosadilo opět Trumpa

Eurabia.cz

Proč Babiš neposlal armádu na ilegální imigranty, ale posílá jí na Čechy? A budou do nás střílet?Petr Hampl doporučuje: Kniha o zklamání bývalého stoupence radikální levice

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ParlamentniListy.cz

Vítězný únor! Jasná reakce občanů na selhání politiků. A 40 let „socialistické výstavby“? Určitě ne doba temna. Vojtěch Filip promluvil k výročí. A nejen onNovinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny