„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Nenechte se zastrašit, nabádal Jakl sněm DOSTu

Autor: -abb- | Publikováno: 9.11.2011 | Rubrika: CITÁTY
Ilustrace

V sobotu se sešel sněm signatářů Manifestu D.O.S.T. Konzervativci podpořili petici ´Nenuťte nám euro´ a vyjednání výjimky z Lisabonu. 
 
Sněm, který se konal v divadelním sále Emauzského kláštera, trval čtyři hodiny, během kterých se u mikrofonu se zdravicemi vystřídali signatáři, hosté a spolupracovníci občanské sdružení Akce D.O.S.T. V druhé polovině pak probíhala diskuze o způsobech, jakým docílit obrození pravicového konzervatismu.


S pozdravem od prezidenta Václava Klause vystoupil jako první hradní tajemník a ředitel politického odboru prezidentovy kanceláře Ladislav Jakl, sám signatář Manifestu. Podle jeho slov zde nevystupuje tajně, prezident o jeho návštěvě sněmu ví a vyřizuje sněmu osobní podzravy. Podle Jakla je pro konzervativce důležité bojovat za to, aby vůbec nebyli se svými názory vytlačeni ze společenské debaty.

Debatu se podle něj snaží ovládnout ti, kteří si sice činí absolutní monopol na "konzervativní hodnoty", ale ve skutečnosti žádné konzervativní hodnoty nezastávají, řekl v narážce na TOP 09 Karla Schwarzenberga. Tito lidé mají naopak světovládné tendence a kritika z konzervativních pozic je něco, čeho se děsí a co je pro ně nejvíce nebezpečné. Proto se snaží skutečné konzervativce ze společenské debaty vyřadit tím, že jim dávají dehonestující nálepky.

"Nenechat se umlčet, nenechat si to líbit, každý den mluvit o skutečné mitovaci těch, co chtějí tyto nálepky rozdávat" - to je podle Jakla jediná možná odpověď na takovou snahu, protože "jde o přežití našich myšlenek ve společenském prostoru".

Dalším signatářem i hostem zároveň byl poslanec Evropského parlamentu za ODS Ivo Strejček. "Složité období jste prošli slušně, hrdě a s hlavou vztyčenou," pochválil D.O.S.T. v souvislosti s nevybíravými mediálními útoky.

K optimismu vyzvala předsedkyně Suverenity - SBB Jana Bobošíková, podle které mezi lidmi úcta k tradičním hodnotám a poptávka po politice, která by je hájila, existuje - a roste. "Lidé si vůbec nemyslí to, co říká Karel Schwarzenberg," řekla s odvoláním na vlastní zkušenosti své strany, která pracuje mezi lidmi.

Představila také úspěšnou petiční iniciativu "Nenuťte nám euro", kterou zaštítila řada významných politiků, ekonomů a podnikatelů - a na sněmu získala několik dalších desítek podpisů, mimo jiné i od Ladislava Jakla a Ladislava Bátory.

První větší vystoupení po svém odchodu z MŠMT (kromě nedávné návštěvy hradeckého Business clubu) si po dlouhém čase nuceného "bobříka mlčení" dopřál právě předseda Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora shrnul čtyřletou historii Manifestu D.O.S.T. (v příštích dnech to budou čtyři roky, co Manifest vznikl, dnes má 816 signatářů) a aktivit občanského sdružení Akce D.O.S.T., poděkoval za podporu během tzv. "bátoriády" a zamýšlel se nad způsobem, jakým bude toto konzervativní hnutí fungovat v budoucnu.

S dalšími pozdravy pak vystoupili představitelé spřátelených organizací - Výboru na obranu rodičovských práv, Koruny české, Konzervativní strany, Hnutí pro život, Mladých křesťanských demokratů, Orla, Reforem.cz, časopisu Te Deum, Národní myšlenky aj.

Sněm, kterého se zúčastnilo přes sto konzervativců, v závěru také jednomyslně schválil Memorandum, ve kterém národovci zdůraznili odhodlání hájit tradiční a přirozené společenské hodnoty a občanské svobody a odmítli dehonestující mediální kampaň, kterou v uplynulých měsících rozpoutali jejich ideoví odpůrci.

"Krize, v níž se nacházíme, je však v prvé řadě krizí politických elit a jimi formovaných globalizačních a integračních projektů. Vždyť značná část těchto elit i dnes, tváří v tvář reálným hrozbám, nahrazuje potřebná řešení jazykovou ekvilibristikou zakrývající skutečný stav věcí a nadále plýtvají silami a prostředky západu na budování svých problematických vizí," píše se také v Memorandu s tím, že Česká republika bohužel nestojí mimo tento světový trend a nevyhne se tak jeho dopadům.

Za jednu z příčin krize pak považují útoky na "tradiční sociokulturní vzorce a struktury Západu", jako je rodina, národ a suverénní stát, stejně jako snahy o omezování občanských svobod.

Zcela konkrétně pak bátorovci podpořili prezidentem Klausem dojednanou českou výjimku z tzv. Lisabonské smlouvy, o jejímž právním zakotvení se bude v příštích týdnech a měsícíh jednat. "Považujeme ji za elementární krok k zajištění národních zájmů České republiky a jejích občanů," stojí v prohlášení.

Konzervativci také odmítají přijetí společné evropské měny, neboť takový krok považují za nezodpovědný až hazardní. "Vítáme proto hlas některých českých politiků, ekonomů a podnikatelů sdružených v iniciativě ´Nenuťte nám euro´ a vyjadřujeme této iniciativě svou podporu."

Spoluautor Manifestu D.O.S.T. Michal Semín také zdůraznil, že se konzervativci útokům a zastrašování nehodlají poddat. "Nepřátelům bychom chtěli vzkázat, že se jich nebojíme," řekl rezolutně.

To potvrzuje i závěr Memoranda:

"Jsme ostatně přesvědčeni, že postoje a ideály Manifestu D.O.S.T. sdílí značná část české veřejnosti, byť se k nim mnozí lidé dnes nemohou přihlásit veřejně, v reálné obavě z ohrožení svých existenčních jistot. O to více nás těší, že našim myšlenkám vyjádřily podporu některé přední osobnosti veřejného života v čele s prezidentem republiky."

www.prvnizpravy.cz

Klíčová slova: média  | domácí politika  | nacionalismus  | Česká republika  | D.O.S.T.
4852 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny