Pro mnohé také, jak se mohlo podařit zasáhnout v rozmezí desítek minut tolik cílů bez jakékoliv reakce nejhlídanějšího místa planety.

Prezident Bush řekl, "Nikdy v myšlenkových pochodech nikoho ... o tom jak chránit Ameriku, nás nenapadlo, že by strůjci zla vletěli ne jedním ale čtyřmi dopravními letadly na vzácné americké cíle... nikdy."

Proč se ty budovy zřítily?

Zajímavé je, že možnou až prorockou odpověď, jak by se to dalo udělat, nabízí sám stavební inženýr, který Světové obchodní centrum postavil. Podle něj by to výbušniny určitě zmákly, ale jinak moc nevěřil, že by jinak mohlo dojít k většímu poškození, a že uvažovali i hrozbu požáru leteckého paliva, pokud by do budovy narazilo nějaké dopravní letadlo. Jinde se dočítáme, že konkrétně měly věže obchodního centra odolat nárazu i dvou dopravních letadel do té samé budovy.

Dokonce se tam toho dne zřítila i třetí výšková budova (WTC 7), do které ani žádné letadlo nenarazilo.

Nešlo tomu tedy nějak zabránit?

Více viz zmíněný starší článek The Seattle Times, 27. února 1993 :


Americké Twin Towers byly postaveny, aby odolaly nárazu letadla

Když před třiceti lety stavební inženýři stavěli World Trade Center, museli uvážit každou možnou hrozbu, kterou si dokázali představit, protože tehdy byly tyto dva věžáky bezprecedentním projektem.

"Uvážili jsme vše, co by se mohlo budově přihodit, a to dokonce do té míry, že by do její strany nabořilo letadlo," řekl hlavní stavební inženýr John Skilling. "Ačkoliv v té době lidé moc o terorismu nepřemýšleli." (V roce 1993 došlo k bombovému teroristickému útoku na WTC, pozn. JM)

Skilling, sídlící v Seattlu, patří mezi špičky svatebního inženýrství. Stálo za stavbou mnoha výškových budov v Seattlu i několika nejvyšších budov světa, včetně World Trade Center.

Znepokojený nárazem letadla do Empire State Building vytvořil Skillingův tým stavební plán prokazující, že věže odolají nárazu Boeingu 707.

"Naše analýza ukázala, že největší problém by byl fakt, že se veškeré palivo z letadla rozlije do budovy. Následoval by ohromný požár. Mnoho lidí by zemřelo," řekl. "Budova by tam stále zůstala."

Skilling, uznávaný expert na výškové budovy, si nemyslí, že by bomba v autě byla schopna věže WTC svrhnout či vytvořit nějaké větší strukturální poškození.

"Nicméně" dodal, "neříkám, že by dobře umístěné kumulativní nálože nemohly způsobit veliké poškození."

Zmínil událost předešlého dne, kdy se touto budovou šíril kouř a oheň. Bylo to podle něj zřejmě z toho důvodu, že tlakový systém, mající zastavit rozšíření kouře, kvůli výpadku elektrického proudu nefungoval. Dvaasedmdesátiletý Skiling tyto elektronické systémy nenavrhoval.

Přestože není Skilling přes výbušniny odborníkem, řekl, že jsou lidé, kteří vědí o demolicích budov dost na zřícení staveb jako je Obchodní centrum.

"Dokážu si představit, že pokud si na takovou práci najdete pořádného experta, a zadáte mu za úkol zdemolovat tyto budovy pomocí výbušnin, vsadil bych se, že to zvládnou."

 

mika.blog.iDNES.cz