„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Svět vyšel do ulic. ODS a Hrad: Anarchie, smrt demokracie

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 18.10.2011 | Rubrika: VE SVĚTĚ
Ilustrace

Včera 15. října proběhla ve stovkách světových měst demonstrace proti kapitalismu a za „skutečnou demokracii“. Protestující vyjadřovali nesouhlas se sociálními rozdíly a údajným ruinováním ekonomiky ze strany bankéřů a politiků. Čeští pravicoví politici se však obávají, že tento protest by mohl u některých demonstrujících podnítit radikální názory. Jiní nešetří ani slovy „anarchismus“ nebo „diktatura“.

Na demonstracích lidé vyjadřovali nesouhlas se sociálními rozdíly a rozvrstvením společnosti, podobná akce se původně konala na americké Wall Street. Včerejší hromadné akce se účastnila kromě tisícovky měst po celém světě i Praha, svolalo ji hnutí Skutečná demokracie teď.

Základem hnutí Skutečná demokracie teď, které akci v Praze organizovalo, jsou sněmy, kde všichni lidé můžou svobodně vyjadřovat své názory a kde se společně diskutuje nad společenskými otázkami všeho druhu. "Rozhodování probíhá dle principů přímé demokracie. Neexistuje žádné vedení, anebo VŠICHNI jsou vedení," stojí v oficiálním prohlášení hnutí.

„Myslím si, že to je nová vlna starého anarchismu," zhodnotil pro ParlamentníListy.cz, poslanec Evropského parlamentu za ODS Hynek Fajmon.

Lidé na včerejší akci protestovali proti kapitalistickému světu, který je prý ovládaný finančníky a politiky. „Já to považuji za alarmující signál, na který pohlížím v širším kontextu. Hospodářská krize, narůstající moc státu, neexistence politiků s vizí a jejich neschopnost o nabízených záměrech přesvědčit voliče, to vše radikalizuje část veřejného mínění. Následky mohou být pro demokracii smrtelné - a nebylo by to v historii poprvé," míní europoslanec Ivo Strejček, také občanský demokrat.

„Chceme lidem ukázat, že existuje alternativa i možnost toho, jak ukázat svoji nespokojenost. Nejen jednou za čtyři roky u voleb," řekl před akcí redakci organizátor Jan Cemper. „Jejich požadavky jsou splnitelné pouze v diktatuře," myslí si ale pro ParlamentníListy.cz o hnutí tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Protesty často mívají iracionální podobu

Proč těchto 200 demonstrujících vyšlo do ulic? Je za tím pouze zmíněná nespokojenost s vládou, a nebo je na vině jejich špatná životní situace? „Já myslím, že je to složitější. Dnes je všechno, co nás obklopuje, daleko odosobněnější, než bylo kdy v minulosti, a téměř už mezi ničím neexistují žádné přímé a uchopitelné vazby. Ne každý pak považuje takový svět za místo, kde se dobře žije a protesty proti tomu mnohdy mohou mít iracionální podobu," myslí si poslanec za ODS Aleš Rádl.

Podle některých pravicových politiků si protestující zaslouží soucit. Nesmí se to však chápat téměř jako něco kladného. „Soucit si zaslouží každý, kdo upadne do neštěstí, ať už nezaviněně, nebo vlastní vinou. Není to ovšem „zásluha", na základě níž by si mohl nárokovat pomoc. Pojmu „sociální spravedlnost" nerozumím: vychází asi z mylné představy, že jsou-li si lidé rovni před Bohem, resp. zákony, jsou také stejní, a mají tudíž právo „mít stejně"," myslí si poslanec Daniel Korte z TOP 09.

Ačkoliv si ale podle Romana Jocha, poradce premiéra Petra Nečase, demonstrující soucit zaslouží, myslí tím spíš soucit kvůli jejich nechápání, že za problémy světa a České republiky nemůžou všichni bankéři či politici. „Soucit ano, protože tito „anarchisté za rozsáhlý stát" nechápou, že příčinou současných obtíží byly příliš velké státní výdaje a dotace, a řešením je lidská tvořivost, již nejlépe umožňuje svobodný trh, ale bez deformací v podobě dotací nezodpovědným firmám, bankám či zemím," uvedl pro ParlamentníListy.cz Joch.

Autor: Lukáš Petřík, Pavlína Nouzová

http://www.parlamentnilisty.cz/

čtěte také:

Nejdřív byli proti Wall Street. Teď už demonstrují i proti politikům

Policie v New Yorku zadržela 80 lidí. Protestovali na Wall Streetu proti FEDu

Protest proti Wall Streetu ochromil slavný most

Na Wall Street se demonstruje. Česká média to nezajímá

Klíčová slova: krize  | Wall Street  | dluhy  | banky  | světovláda
2995 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny