„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Václav Havel zahořklý, mstivý, fanatický a pokrytecký

Autor: Ivan David | Publikováno: 16.10.2011 | Rubrika: CITÁTY
Ilustrace

Aranžéři politických převratů neponechávají  nic náhodě. Ostatně v opačném případě se převrat nekoná. Režim padl, protože byl pro ten případ přiměřeně prohnilý. Degenerace systému, který neměl dostatečnou sebereflexi a schopnost nápravy chyb, usnadňovala pád. Ve své kategorii však nebyl první na řadě, naopak poslední, jako nejstabilnější  z nahnilých.

Lidská a nejen lidská (http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=u-OmcnnYWB4)  psychika je už taková, že lidé ochotně a rádi věří, že změna bude k lepšímu. Mnozí se smíchem odmítnou „teorii spiknutí“. Nedoceňují skutečnost, že protikladem paranoidity je naivita, v jejímž důsledku netuší, že obsahem práce politiků je „spikávání“, aby věci běžely tak, jak si objednatelé přejí.

Václav Havel byl vynikající volbou objednatelů zejména proto, že se mohl jevit jako prostý, skromný, autentický, nezahořklý hrdina zcela oddaný ideálům humanity a demokracie.  Byl tedy ideální osobou k zakrytí skutečných zájmů objednatelů. Dnes již upadla v zapomnění a je dobře zakrývána skutečnost, že ještě v polovině listopadu 1989 nebyl širší veřejnosti znám, což podporu jeho osoby velmi usnadňovalo. Jeden den lidé nevěděli o jeho existenci, druhý den již po ulicích skandovali jeho jméno. Euforie z domněle šťastné budoucnosti byla taková, že by bylo stejně nadšeně skandováno i jiné jméno, pokud by bylo nabídnuto a vhodně propagováno. 

Trvalo dlouhá léta, než povrchní většina začala nahlížet, že Václav Havel je zahořklý, mstivý, fanatický, pokrytecký a rozhodně nikoli skromný. Bombardování civilních osob, televizních stanic a průmyslových závodů je schopen označit za humanitární akci. Podařilo se mu pomoci zavést demokracii jako řemen, tedy takovou, kdy mají chudí i bohatí stejné právo koupit si cokoli včetně politického vlivu, zákonů, soudů a výrobců veřejného mínění.

Dnes už je skoro každému zřejmá katastrofální míra rozvratu všech oblastí hospodářského a sociálního života České republiky, pokud si nepochvaluje volný obchod s čímkoli, jak výše naznačeno. Za ta léta kdy Václav Havel nesl odpovědnost, takže mohl být znovu zvolen jen díky demokratické většině vytvořené „nahodilým“ zatčením jednoho z demokraticky zvolených poslanců byl zpochybněn, takže se míra jeho popularity v sociologických výzkumech přestala uvádět s poukazem, že to v případě hlavy státu není vhodné. 

Kult jeho osobnosti byl vytvořen po letech, kdy se na jeho odpovědnost zapomnělo. Dožívá jako mýtus vytvořený před dvaadvaceti lety. Jeho zásluhy na prohlubujícím se marasmu společnosti se už nepřipomínají.

autor je lékař, psychiatr, bývalý ministr

Psáno pro Prvnizpravy.cz

titulek redakce

čtěte také:

Havel si přál návrat sudetských Němců i jejich majetku

A cenu zrádce národa získává ... Václav Havel

Havel: Lidstvo je rakovina, zredukujme ho

Echt pravičák: Havel je pokrytec, kavárenský kecal a anarchista

Antiislamista a jestřáb Havel: Exprezident lídrem neokonzervativního amerického think-tanku

Klíčová slova: Havel  | domácí politika  | Česká republika
8577 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny