„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

The Washington Post: Bezpečnost v USA se vymkla kontrole

Autor: Miro Suja | Publikováno: 10.8.2010 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Útok na Dvojčata ze dne 11. 9. 2001, jenž vedl USA k invazi do Afghánistánu a Iráku,  způsobil špionážní a antiteroristickou hysterii.

Důkladným vyšetřováním listu The Washington Post, které trvalo dva roky, bylo zjištěno, že špionáž se rozmohla natolik, že se stala nezvladatelná, a to do té míry, že nikdo vlastně již ani neví, kolik stojí a kolik lidí se jí účastní.

Ve zprávě nazvané "The United States Secret", se uvádí, že nyní existuje více než 1.200 nevládních organizací a více než 1.900 soukromých společností, které vykonávají činnosti související s potíráním terorismu, udržováním vnitřní bezpečnosti a špionáže.

Čísla jsou ohromující: již okolo 854.000 lidí má povolení k provádění speciálních bezpečnostních úkolů. Studie rovněž tvrdí, že útoky vedly k neúnosnému zvýšení byrokracie. Systém je nekontrolovatelný a nikdo již ani neví kolik peněz v něm je, kolik lidí se ho účastní, kolik stejných programů dělají různé agentury.

Dopad zprávy byl tak silný a vyvolal tolik kontroverze, že vláda byla nucena vydat vysvětlení.

Ředitel Vnitřní výzvědné služby (DNI) David C. Gompert, mimo jiné, řekl, že špióni zamezili dalším útokům. Dále zdůraznil, že realizované reformy zlepšily připravenost a kvalitu vojáků a obránců naší národní bezpečnosti a tak budeme pokračovat v našem úsilí.

http://www.czechfp.cz/

4190 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny