„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Kamery a čipy nás dovedou do ráje

Autor: Jakub Kryštof | Publikováno: 15.10.2011 | Rubrika: OBČANSKÉ SVOBODY
Ilustrace

Jak jsme mohli žít, když nebyla televize, ten nejsilnější zdroj zábavy i poučení. Já jsem se kupříkladu nedávno až z televizní reklamy dozvěděl, že jeden mobilní operátor uvádí novou službu – možnost neustále sledovat pohyb vlastních dětí přes mobilní telefon. V marketingové novořeči se tomu říká nějak jako „chytré hlídání dětí pomocí GPS“, nicméně nejde o nic jiného, než o monitorování pohybu dítěte. Co že je na tom chytrého, to opravdu netuším. Abychom dotyčnému operátorovi nekřivdili, musíme doplnit, že na trhu se samozřejmě takovéto štěnice monitorující pohyb oštěnicované osoby již nějakou dobu vyskytují, o štěnicích odposlechových a kamerách nejrůznějších druhů ani nemluvě.

Když se navzájem nahrávají a šmírují naši vrcholní představitelé, poslanci, ministři a funkcionáři různých obskurních politických stran, tak to můžeme podle míry vlastního cynismu považovat buď za ostudné a smutné, nebo za komické a ilustrativní. Pokud však rodiče dlouhodobě sledují a třeba také odposlouchávají vlastní děti, pak se kromě zanedbatelného počtu případů, kdy k tomu mohou mít skutečné a závažné důvody, podle mého soudu jedná o selhání rodiny, alibismus a pohodlnost rodičů a další symptom rozkladu.

Anebo je všechno jinak?

Dobrá, pokusím být alespoň na chvíli nepředpojatý, moderní a progresivní (i když nohy si kvůli tomu holit nezačnu). Zkusme přijmout tezi ovcí o tom, že když nedělají nic špatného, tak si je ten hodný vlk může nahrávat na kameru, může je odposlouchávat, může jim lézt do postele, můžeme jim dávat čipy pod vlnu. Praktickou otázkou mimo záběr této úvahy je potom možný technologický problém – nebude vlna rušit elektromagnetické vlny?

Ale pojďme dále: Proč že to ten hodný vlk dělá? Přece pro dobro všech. Když se zaběhne malé jehně, tedy pardon, když se ztratí dítě, tak ho pomocí čipu rychle najdeme. Který rodič by byl proti, i když technicky je to nesmysl? A sledování pohybu dětí a odposlech toho, o čem se s kamarády nebo s kýmkoliv jiným baví, prostřednictvím telefonu? Který pořádný a odpovědný rodič by si občas nezkontroloval, kam chodí jeho dítě a o čem si tam povídá?

Kamery jsou už úplně jasné – těch se bojí jenom zločinci, protože kterému slušnému člověku by mohlo vadit, že mu kamera míří do oken i do dveří a že ulicemi prakticky každého většího města je téměř nemožné projít tak, abychom se nedostali do záběru? A skutečnost, že existují, a nejsou už ani tak drahé, systémy, které na základě krátkého záběru běžné chůze dokážou člověka identifikovat stejně spolehlivě, jako podle jeho otisků prstů, přece taky není důležitá. Jen ať si ti hodní vlci z různých služeb budují databáze všech lidí, aspoň nás uchrání před teroristy a ptačí chřipkou.

Vždyť kdyby ty všechny čipy zachránily jen jedno dítě před únosem, odposlechy před špatnými kamarády a drogami a kamery před já nevím čím ještě, třeba před bombou na letišti, tak se to vyplatí. Lidský život je to nejcennější a život dítěte tím spíše. A interrupce sem nikdo netahejte, vy tmáři, to je něco úplně jiného!

Ano, svět je zlý a nebezpečný a nejlépe bude, když se budeme všichni navzájem hlídat a kontrolovat, abychom nedělali ba ani nezamýšleli udělat něco ošklivého. Po vzoru známé budovatelské písně mistrně zazpívané soudruhem Werichem můžeme zanotovat: „Ten slídí tady a ten zas tuhle a všichni dohromady šmírujeme vše.“ Ráj na zemi je na dosah, o bezpečnost našich dětí bude postaráno od narození po úmrtí. Vždyť kamery se dají umístit do jeslí i do domova důchodců, o čipech pod kůží ani nemluvě.

Přijde to alespoň vám jako ráj? Jestli ano, tak to svědčí o tom, že mám nadání na politiku či na podomní prodej: Umím prodat i to, co osobně považuji za šmejd a nesmysl…

http://www.narmyslenka.cz

Klíčová slova: soukromí  | stát  | čipování
4906 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny