„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Z čeho má Marek Benda strach? Že by se potrefená husa ozvala?

Autor: Jiří Baťa | Publikováno: 7.10.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Když jsem si přečetl na portále Česká pozice.cz článek „Generál Randák proklál poslance Bendu v přímém přenosu“, který jsem mimochodem viděl na vlastní oči v nedělních  OVM (diskuse na téma: Organizovaný zločin na vzestupu), vymanil se mi na mysli  jeden pozoruhodný článek. Nepojednával sice bezprostředně o Marku Bendovi (ODS), ale součástí toho článku byla i zmínka o jeho rodině. Dostatečně (mezi řádky) výmluvně vykresluje podstatu Bendových reakcí na tuto problematiku. Výňatek z tohoto článku si dovolím citovat:

„Měl jsem také hlad a prosil jsem paní Kamilu (Bendovou, matku Marka, pozn.autora) aby mi něco přidala na jídlo. Převážně se u ní zastavovali lidé ze Západu, z křesťanských charit. Uváděla je do pokoje hned vedle vchodových dveří. Když je vítal manžel, byl vždy a výhradně v obrovských trenýrkách. V pokoji byl dětmi naschvál zničený a rozpadající se starý nábytek. Křesla, skříně - dobrá finta - umocňovaly dojem otřesné bídy, ve které paní Kamila žije s velkým počtem dětí. Každá návštěva ze Západu pak byla velmi štědrá. Za darované peníze se nový nábytek zásadně nekupoval. Starý poničený nábytek dál věrně sloužil jako kulisa bídy, ve které musí rodina žít!

Tenkrát křesťanka paní Kamila otevřela velkou zásuvku u amerického psacího stolu a ta zásuvka byla narvaná západní měnou. Vytáhla 100 bonů a dala mi je. Potom nemohla tu zásuvku zavřít. Musel jsem s tím zavíráním zásuvky pomoci, tak byla narvaná penězi. Co se dál s těmi penězi dělo, nikdo neví. To ponecháme na svědomí paní Kamily. Vím jen, že tato šlechta si za peněžní dary opravovala své chatičky, chalupy atd., a to dá rozum, že na chudáky v kriminálech se potom peněz nedostávalo! Navzdory tomu, že jsem paní Kamile z vazby přes advokátku vzkázal, aby mi něco málo peněz poslala do vězení, že mám hlad, bohatá paní Kamila - jedna z těch, která měla ve šlechtě přístup k penězům - mi ale nic neposlala. Asi si myslela, že mám ve vazbě dobré zaopatření!

Po roce 89 mi řekla, že kdyby ona svým jménem poslala na moje jméno peníze do vazby, mohla by být charta 77 obviněna z toho, že financuje nepřátele socialismu a že by to vrhalo špatný stín na Chartu jako takovou a že i ona by mohla skončit ve vězení. Když jsem jí řekl, že na složenku nemusela vůbec uvádět své jméno prohlásila, že by jí mohl někdo na poště vidět: „Vždyť víš, všude má režim své lidi, a to i na poště, jak posílám peníze.“ Byl jsem smutný, když jsem viděl, jaké mají disidenti výmluvy! Jen aby nemuseli naplňovat svou křesťanskou povinnost.“  Z jistých důvodů neuvádím autora článku. Možná se najdou tací, kteří jej poznají sami, nebo zde: http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/5553-opilec-vaclav-havel-svedek-vypravi-o-byvalem-prezidentovi.aspx

Zde bych chtěl zvláště poukázat na větu: „Vždyť víš, všude má režim své lidi a to i na poště, jak posílám peníze!“ Aniž bych to dál rozváděl, domnívám se, že to je ta, kromě jiného, rodinná, ne-li genetická obava ze všeho, co se kolem lidí typu M. Bendy děje. Na jedné straně politicky silná slova, široká ramena, na straně druhé nejistota, obavy, strach. Co kdyby, nedej Bože, policie přišla na něco, o čem nikdo neví (srovnej se šuplíkem plným peněz v americkém stole). Proto se Marek Benda tak ohání či brání, proto bychom si „neměli hrát“ s nástroji, kterými může policie obnažit tajemno nejen M.Bendy, ale i jiných jeho souputníků.Proto ta panická hrůza z jednoho centrálního registru, který M.Benda již vidí  v množném čísle, straší sebe , ale také ostatní, přestože obyčejného občana může z takové obavy bolet hlava dlouho po konci světa.

Nicméně jistota je jistota, říká si M. Benda, raději kopat dříve, než bude pozdě (mohl by toho litovat). Vždyť jde o mnohem víc, než o nějaký registr, protože to všechno má jednoho jmenovatele: peníze. A nedej Bože, aby ztratil teplé místo ve Sněmovně, kdy se za více jak dvacet let vyučil řemeslu poslance, ale i (problematického) právníka. Což v jeho případě znamená, že se má opravdu, ale opravdu čeho obávat. A protože je kolegiální, obává se i za ty ostatní, kteří jsou s ním na jedné sněmovní lodi. To jsou také příčiny, proč tzv. koaliční vládou rozpočtové odpovědnosti, ale i samotnou ODS či TOP09/STAN o boji s korupcí jen mluví, ale činy jsou jen nepatrné (a ještě navíc nepodstatné). Věci veřejné jsou na tom o něco lépe, jenže jejich kanonefuter je dosud bez potřebné ráže, nebo má vlhký prach.

Na závěr nutno konstatovat, že K. Randák jeho nepodložené výpady jednoznačně eliminoval tím, že je právě na politicích, co a jak dovolí policii a dalším nakládat s věcmi, které by jim centrální registr umožňoval. Politici ovšem nekonají a věci jsou takové, jaké jsou. Nicméně: že by se potrefená husa ozvala?

čtěte také:

Sčítání lidu je zbytečná, blbá a drahá buzerace, zlobí se část ODS

Bombardér Václav Havel slaví: Nekorektní ohlédnutí
 

Klíčová slova: Charta 77  | domácí politika  | korupce
6612 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny