„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Na Wall Street se demonstruje. Česká média to nezajímá

Autor: Pavel Kozdera | Publikováno: 5.10.2011 | Rubrika: ZISKY & ZTRÁTY
Ilustrace

Stejně jako průběh revoluce na Islandu či studentské nepokoje ve Španělsku, zůstávají stranou pozornosti českých masových médií i protesty občanů ve Spojených státech. V New Yorku již třetí týden nepřetržitě demonstranti obléhají Wall Street, srdce amerického finančního světa. ParlamentníListy.cz se na mnohá přání čtenářů rozhodly zeptat českých politiků a odborníků na jejich názor na demosntrace v srdci finančního centra západního světa.

17. září byla zahájena ve Spojených státech pouliční operace, inspirovaná revolucí takzvaného Arabského jara, potažmo španělským hnutím 15M. Přímo v centru "neoliberálního kapitalismu" se shromáždily tisíce demonstrantů, aby vyslovily svůj nesouhlas s politikou americké vlády.

Protestující již několik dní v kuse okupují prostor před budovou burzy a pro své přesvědčení neváhají ani nocovat na ulicích ve spacích pytlech. Zoufalství je společným sjednotitelem většiny přítomných, což se dá vyvozovat i z cedulí, kterými hojně mávají nad hlavami. Od nadčasových hesel jako zastavme válku a budujme mír se však poslání demonstrace přenáší do reality, pro některé velmi kruté.

Nemohu najít práci, beru antidepresiva

Některé z hesel: "Je mi 27, mám vysokou školu a už několik let nemohu najít práci. Bydlím s rodiči a užívám antidepresiva. Patřím k 99%." "Vše co chci je střecha nad hlavou a jídlo na stole. Je to snad moc? Patřím k 99%." "Je mi 21 let a nemůžu si dovolit platit za studium a na studentskou půjčku nemám nárok. Dělám servírku v restauraci, která mi neplatí. Mám strach z budoucnosti. Patřím k 99%."

Politolog Zdeněk Zbořil, který minulý týden shodou okolností v New Yorku pobýval kvůli zasedání Rady OSN, viděl dav nespokojenců na vlastní oči. Při svém hodnocení situace vychází z článku Nicholase Kulishe v New York Times. "Lidé vycházejí do ulic na celém světě, od Indie přes Řecko po Španělsko a nyní i kvůli Wall Streetu, a jedná se nikoli o stejná témata/problémy, ale o "ztrátu důvěry ve volební urny". Lidé jsou sice ochotni demonstrovat, ale v každé zemi k tomu mají jiný důvod," cituje Zbořil.

Ransdorf: 20 procent občanů je závislých na lístcích

Podle europoslance Miroslava Ransdorfa (KSČM) sice nenabude toto hnutí většího významu, ale je podle něj logickým vyústěním situace, ve které se USA již delší dobu nacházejí.

"Morální hazard, jaký prováděly některé instituce z Wall Streetu, sklízí trpké plody až nyní. 20 procent občanů (cca 55 milionů) USA je závislých na potravinových lístcích, státní dluh je v astronomické výši a panuje zde velká nezaměstnanost. USA si bez světové koordinace už sami nepomůžou," soudí pro ParlamentníListy.cz europoslanec Ransdorf.

Podle něj má vliv na současný stav tři roky stará strategie šéfa FEDu Alana Greenspana, který nereguloval dostatečně finanční trhy a nechal jim příliš volnou ruku. "Současný předseda FEDu Bernard Bernanke si myslí, že jsou USA z nejhoršího venku, ale já sdílím názor bývalého předsedy americké centrální banky za Raeganovy éry Davida Walkera. Ten očekává další, ještě tvrdší propad celosvětové ekonomiky," zhodnotil Ransdorf. Obdobných protestů může podle europoslance přibývat, ale média o nich budou informovat jen sporadicky.

Ať jdou k Obamovi

Neoliberální pohled vkládá předseda Strany svobodných občanů (SSO) Petr Mach. "Považuji to za relativně marginální počin, nějakých tisíc, dva tisíce demonstrantů, na několikamilionové město. Jedná se bezpochyby o ideologický proces," soudí šéf SSO. Protestovat před burzou podle něj nemá smysl. "Zde se pouze dobrovolně uzavírají obchody. Jestli chtějí někde protestovat, tak ať jdou před Bílý dům a vyčiní exekutivě, že nenechala zbankrotovat obří koncerny a banky, když měla, trh by se tím vyčistil," uzavřel pro ParlamentníListy.cz Mach.

Veřejnoprávní média by měla bourat předsudky

Důvod k cenzuře o protestech ze strany českých médií může být podle mediálního odborníka Petra Žantovského dvojí. "Jedná se o složitá témata a televizní editoři často vycházejí z představy, že našeho diváka nezajímají zahraniční události, nýbrž jen náš domácí dvoreček nebo našeho diváka nezajímají ekonomická témata, protože jsou těžká na pochopení. Obojí je do jisté míry empiricky potvrzená pravda, ale veřejnoprávní média jsou na světě od toho, aby tyto předsudky a bariéry bourala," vysvětluje redakci Žantovský.

Expert si však netroufá tvrdit, zda někomu slouží nebo naopak vadí informace o ekonomicko-sociálních dramatech souvisejících s hospodářskou krizí. "Na druhou stranu, když si náš člověk někde přečte, kolik má ČR zaplatit za svůj podíl na řízeném bankrotu Řecka, může to docela snadno - právem - otřást jeho důvěrou v dnešní politickou reprezentací ČR," uzavřel.

Blokáda mostu, 700 zadržených, a zrušený koncert Radiohead

Demonstranti požadují přímé odvolání zkorumpovaných politiků, přerozdělení bohatství a zastavení všech válek, které USA vedou. Původně poklidný protest se v posledních dnech zdramatizoval a došlo i na četné zásahy policie, po nichž následovala série zatýkání. Demonstranti obviňují policisty z brutality a veřejně žádají odstoupení nejen šéfa newyorské policie, ale i starosty města Bloomberga.

"Účelem tohoto shromáždění je okupovat Wall Street, dát prostor hlasu rozumu namísto hlasu privilegované menšiny, která kontroluje společnost. Myslím si, že je třeba, abychom my, 99 % společnosti, která každý den pracuje, obstarává si jídlo, čepuje benzin či připravuje hamburgery, byli slyšet. Problém současné společnosti tkví v tom, že je všechno zkorumpované," řekl ČTK účastník protestu Austin.

V říjnu by se protest měl přenést do hlavního města Washingtonu, již nyní jej údajně následují podobně smýšlející lidé v Chicagu či San Francisku. Demonstrantům se dokonce v posledních dnech povedlo zablokovat na několik hodin důležitou dopravní tepnu Brooklynský most, a zrušit tak koncert světoznámé skupiny Radiohead.

http://www.parlamentnilisty.cz

4862 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůPro Albrightovou bylo půl milionu mrtvých dětí přijatelnou cenou. A Havel podněcoval války USA proti nevinným, říká bývalý diplomat

Eurabia.cz

Nová německá vláda již otevřeně deklaruje snahu vytvořit z EU Spojené státy evropské!Na zříceném britském bombardéru ve Středozemním moři jsou možná jaderné zbraně

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Co když už není žádné lůžko, zajímal se Lutonský z ČT. Odpověď překvapilaCo Janda napáchal proti Rusku, napáchá teď proti Číně. Na vnitru budou mít pré, obává se Jaroslav Bašta
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny