„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Co přináší Klausův časopis? Halíka a havlisty trefí šlak

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 2.10.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

V zářijovém newsletteru Klausova think-tanku Centrum pro ekonomiku a politiku je velký prostor věnován tradicionalisticky konzervativním autorům kolem Akce D.O.S.T. Přispěli sem například ředitel Institutu sv. Josefa Michal Semín, místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník, katolický historik Radomír Malý či ředitel Hnutí Pro život Radim Ucháč.

V úvodním článku sice prezident republiky Václav Klaus připomíná 130 let od narození významného liberálního ekonoma a jednu předních osobností rakouské ekonomické školy Ludwiga von Misese, většinu periodika však zabírají příspěvky výše zmíněných konzervativních autorů, kterým je blízký katolický konzervatismus.

Projev 28. září a Halík

Ostatně úlohu Církve Klaus při obhajobě tradičních hodnot velmi pozitivně zhodnotil i ve svém projevu při svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Sbližování Církve s Klausem velmi tvrdě zkritizoval modernistický kněz Tomáš Halík.

Možná i tato slova Klause o modernismu rozzlobila Tomáše Halíka: „Nehoruji pro účast církve v každodenních politických půtkách, ale přimlouvám se za jasné a zřetelné ANO-ANO, NE-NE ve veřejných střetech o hodnoty a občanské ctnosti, které jsou ohrožovány falešnými proroky takzvaného pokroku a modernismu. Říkat to nahlas je nezbytné. Vím, že tak mnozí činí. Vím, že je Benedikt XVI. za mnohé své tolik potřebné konzervativní postoje terčem nevybíravých útoků. Doba, kterou žijeme, však má tolik nebezpečných rysů, že nechat ve veřejném prostoru dominovat jen oportunistické modernisty se nakonec vymstí všem. Jsme v době, kdy je nutno riskovat i nepochopení, kdy je nutno vystavit se daleko více než dříve nepříjemným střetům, jakkoli se zdá, že v nich má druhá strana momentálně převahu, zejména mediální," řekl Klaus 28. září.

Halík zneužívá kněžského postavení

Petr Bahník v newsletteru, který však vyšel ještě před Halíkovým útokem, ostře zkritizoval politickou angažovanost modernistického kněze Tomáše Halíka. Toho označil za zuřivého antiklausovce a uvedl o něm, že hodnotí osoby s neuvěřitelnou bohorovností. „Zdůvodňovat svá tvrzení nemá potřebu. Stačí, že to říká on," píše Bahník, který se vymezuje i proti tomu, že Halík obviňuje hnutí z toho, že inklinuje k šovinismu a fašismu.

„Propagátoři vstupu ČR do unie okřikovali odpůrce tvrzením, že chceme-li ovlivňovat podobu EU, musím do ní nejdříve vstoupit. Brzy po vstupu je ale začali okřikovat zase, tentokrát s tím, že když v EU jednou jsme, tak máme držet basu," uvedl na Halíkovu adresu Bahník. Ten naznačil, že Hitlerova Nová Evropa byla také budována na principech odbourání národního státu a „evropanství". Bahník také uvedl, že Halík zneužívá svého kněžského postavení, když ve svých kázáních útočí proti svým politickým oponentům.

Halík by si s Hitlerem rozuměl v budování Evropy

Před časem šéf Akce D.O.S.T. Ladislav Bátora reagoval na to, že ho Halík nařkl z blízkosti k fašismu a nacismu.

„Před pár lety jsem se v článku ´Přes Lisabon do Nové Evropy´ připojil k obavám, které vynikajícím způsobem shrnuli například Christopher Booker a Richard North v knize ´Skryté dějiny evropské integrace´ a John Laughland v knize ´Znečištěný pramen´. I já spatřuji v úporném a často zákulisním úsilí o federalizaci Evropy velké nebezpečí pro svobodu, občanská práva a demokracii vůbec, i já pozoruji ty kořeny a motivace shodné s Hitlerovým plánem na vytvoření panevropské Třetí říše. A tak jsem se stal v očích Tomáše Halíka ´protievropským fanatikem´," řekl ParlamentnímListům.cz Bátora. 

„Tu  Halíkem zmíněnou ´nahnědlost´ jsem už vůbec nepochopil - buď jsem český národovec, nebo neonacista, musíte si, pane Halíku, vybrat! Ovšem v mých očích se páter Halík dnes přiřadil po bok takovým mravním a mentálním gigantům, jakými byli například Emanuel Moravec, Karel Lažnovský či Emanuel Vajtauer, kteří v dobách německé okupace oslavovali a vychvalovali Novou Evropu Adolfa Hitlera," dodal Bátora.

Bátora není nácek

Michal Semín, který je i mluvčím Akce D.O.S.T., se zase v Klausově newsletteru vyjádřil k fenoménu diktatury politické korektnosti, která omezuje občanské svobody. Jako příklad zmínil nedávnou homosexuální Prague Pride a že kvůli její kritice označil poslanec ODS Boris Šťastný Ladislava Bátoru za kryptofašistu. Semín varoval, že politická korektnost může vést až k totalitarismu.

Bývalý vedoucí katedry dějin na Teologické fakultě Jihočeské univerzity Radomír Malý vyvrací nařčení ze strany ministra financí Miroslava Kalouska, že Ladislav Bátora je neonacista.

„O nacismu vím poněkud více než ministr Miroslav Kalousek. Nejen jako historik...ale též jako syn protinacistického odbojáře vězněného v koncentračním táboře. Proto jsem na účelové politické žonglování tímto pojmem obzvláště citlivý. Být Ladislavem Bátorou, tak podám okamžitě na ministra Kalouska trestní oznámení, neboť je snadno doložitelné, že pan Bátora ´náckem´, čili nacistou nikdy nebyl a není," napsal na úvod.

VORP a Hnutí Pro život

Potom historickými a odbornými argumenty vyvrací, že by český konzervativní národovec mohl být nacistou. Naznačuje, že nacismu se spíše blíží Kalousek tím, jak se chová ke svým názorovým odpůrcům.

V Newsletteru vyšel například i článek šéfa Hnutí Pro život Radima Ucháče, které hájí život nenarozených dětí, v němž oceňuje prorodinnou politiku ruského státu a příspěvek zde má manželka premiérova poradce Romana Jocha Jana Jochová, která je členkou předsednictva Výboru na obranu rodičovských práv. Tato organizace protestovala například proti sexuální příručce Radima Uzla.

http://www.parlamentnilisty.cz

5768 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

Eurabia.cz

Maďarsko vetovalo účast EU na summitu demokracií pořádaném USAVe Varšavě je plánováno setkání konzervativních stran EU

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka„Další fake news pravověrných covidových zvrhlíků odhalena?“ Komentátor sledoval společné vystoupení Babiše a Fialy. Má jasno
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny