„Vládnoucí třída má školy a tisk pod palcem. To umožňuje hýbat pocity davů.“ (Albert Einstein)

Národovci udělili Cenu Emanuela Moravce zrádci národa

Autor: -abb- | Publikováno: 29.9.2011 | Rubrika: U NÁS
Ilustrace

Informoval o tom předseda občanského sdružení "Národní myšlenka" Jan Maloušek.

To, že se cena udílí právě 28. září, není přitom náhoda.

"Dnes, dne 28. září, si připomínáme nejen výroční den zavraždění knížete českého Václava svatého, ale i jiné nešťastné výročí. Toto je o to nešťastnější, že nemůže být vyváženo získáním patrona v postavě zemského a národního světce, jako v případě prvém. Jde totiž o výročí sedmdesáti let od osobní přísahy věrnosti Německé říši, kterou složil Emanuel Moravec, jeden z čelných politiků t. zv. Protektorátu Čechy a Morava, do rukou zastupujícího říšského protektora R. Heydricha," vysvětlil pro Prvnizpravy.cz Maloušek.

"Emanuel Moravec se stal symbolem odporné kolaborace s okupační mocí, symbolem poklonkování silnému vládci, symbolem přebírání cizích myšlenek a světonázorů bez ohledu na skutečnost, že jdou proti zájmům našeho národa a našich spoluobčanů, hlásání cizích myšlenek v cizím zájmu, zkrátka symbolem zaprodanství a zrady nejvyšší, totiž zrady národa a vlasti," dodal také předseda občanského sdružení.

Podle Malouška ale existují politici, kteří jdou v Moravcových šlépějích a kolaborují, místo aby hájili národní zájmy, i dnes.

"I v dnešní době, k naší veliké lítosti, máme mezi vůdci naší společnosti, národa a státu nemálo lidí, kteří, ať již z nevědomosti či svého osobního prospěchu, upřednostňují zájmy cizí před zájmy našimi, vedou náš národ do podezřele povědomé ´Nové Evropy´ právě tak, jak jej chtěl do její rovněž ´Nové´ přímé předchůdkyně vésti právě Emanuel Moravec," přiblížil Maloušek důvod, proč se Národní myšlenka rozhodla realizovat několik let starý plán.

Po delších přípravách totiž přikročila k udělování již dříve představené Ceny Emanuela Moravce, která ale dosud čekala na svého prvního laureáta. Letos poprvé se ji konzervativci z Národní myšlenky rozhodli udělit, možná vyprovokováni tím, že před několika týdny se do  kritiky jejich časopisu pustili politici, jmenovitě člen vedení Věcí veřejných Tomáš Jarolím.

Ten se v tiskovém prohlášení chlubil, jak ministerstvu vnitra předal podnět ke zrušení časopisu, který považuje za příliš pravicový. Občanské sdružení Národní myšlenka totiž vydává čvrtletní revue stejného jména, jehož šéfredaktorem je Alexandr Bátora, syn mediálně pronásledovaného úředníka na ministerstvu školství Ladislava Bátory.

Konzervativci se ale Jarolímovi vysmáli, protože mluví o něčem, čemu nerozumí - ministerstvo kultury (v případě časopisu) nemůže periodikum zrušit, nemá k tomu totiž žádný zákonný postup, stejně tak ani ministerstvo vnitra (v případě občanského sdružení) nemůže automaticky zrušit spolek, ledaže by vyvíjel činnost, která je v rozporu se zákonem a to až v případě, kdy sdružení nebere zřetel na výzvu ministerstva, aby v takové činnosti nepokračovalo. Členové spolku tak museli politika, který rychleji mluví (vydává tiskové zprávy), než přemýšlí, sami poučit o tom, co je v právním státě možné.

V reakci na Jarolímův přešlap pak Maloušek ve svém komentáři uvedl, že dlouho promýšlená, ale dosud nerealizovaná myšlenka udílení Ceny Emanuela Moravce by mohla odstartovat právě oceněním politika Věcí veřejných, který by pravicový časopis rád zakázal.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz ale nakonec Jarolím historicky první cenu Emanuela Moravce nedostane. Bylo by jí škoda pro nepříliš známého a druhořadého politika, jsou tu prý jiní, kteří si ji zaslouží mnohem více.

Cena Emanuela Moravce? Cena hanby

"Cena Emanuela Moravce je cena hanby pro občany našeho státu a příslušníky našeho národa za jejich činnost v zájmu jiného státu, národa či nadnárodní instituce či korporace proti zájmu Čechů a naší vlasti," vysvětlil smysl ocenění Maloušek.

Od následujících dnů mohou prý čtenáři navrhovat adepty, z nichž posléze vedení Národní myšlenky vybere několik nejzasloužilejších kandidátů, mezi nimiž rozhodne hlasování. Vyhlašování vlastních cen bude pak podle něj vázáno na podobně smutná výročí, jako je to dnešní.

A komu bude tedy bude první cena udělena? To zatím Maloušek nechce říci. "Podrobnosti o udělování Ceny EM, nominacích a hlasování zveřejníme v pátek ve zvláštním textu," říká.

Podle informací serveru Prvnizpravy.cz byla totiž Cena Emanuela Moravce zaslána dnes dotyčnému poštou a nebylo by vhodné, aby se o ní laureát dozvěděl až z médií. Konzervativci proto chtějí vyčkat, než Česká pošta ocenění "zrádci národa" dopraví a teprve poté jeho jméno zveřejní.

"Snad můžeme prozradit tolik, že její prvý nositel byl oceněn ne za nějaký výrok či počin, ale za dlouhodobou činnost proti Čechům. Jedná se tedy o vzdálenou obdobu ocenění udělovaných za "celoživotní dílo". Bližší informace sdělíme v pátečním tiskovém prohlášení," dodal Maloušek.

Časopis Národní myšlenka vznikl na počátku 90. let, kdy se skupina mladých, konzervativně zaměřených lidí, rozhodla vydávat soubory článků, úvah a dalších textů.

"Snažíme se pro sebe a pro další zájemce zprostředkovat co nejkvalitnější pravicový a konzervativní pohled na současnost, minulost i budoucnost světa kolem nás, politiky, kultury, společnosti, poznání. Nenaleznete mezi námi násilnické extremisty. Pouze samostatně uvažující tvory, kteří za sebe nehodlají nechat myslet asociální živly, i kdyby sídlily ve zpravodajském velíně ČT," píší i sobě konzervativci na webových stránkách.

Národní myšlenka navíc navazuje na předválečný prvorepublikový časopis stejného jména, který vydávala Mladá Národní demokracie, dokud nebyl za války nacisty pro podporu slovanství zakázán.

www.prvnizpravy.cz

čtěte také:

Stanovisko Národní myšlenky k výrokům pana Tomáše Jarolíma

Cena Emanuela Jarolíma Biľaka

7120 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Podpořte nás
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Aktuálně nejčtenější
Články autora
Průzkum
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny